Opgefriste Wereldwinkel weer open BEVELANDEN EN THOLEN 19 OPEN DAG INFRATECHNIEK Een open dag moet mensen warm maken voorde infratechniek. „Iedereen kent het stopcontact thuis, maar weet niet wat er in de grond buiten gebeurt." Politie zoekt getuigen van inbraak in huis in Tholen Het Techniekhuis, toepas selijk gelegen in de In dustriestraat, is normaal gesproken een oplei dingscentrum met klaslokaal, kan tine en ruimtes waar de praktijk wordt nagebootst. Op de eerste verdieping staan bijvoorbeeld vijf meterkasten naast elkaar, waar be ginnende monteurs op kunnen oefenen. En dat is nodig, want de infra- techniek werkt met hoge spanning of druk, vertelt Henk den Engelse van netwerkbedrijf DNWG. ,,We werken tot 10.000 volt. Dat is seri eus. Het maakt het werk dat wij doen gevaarlijk." Juist om het gevaar gelijk duide lijk te maken, zitten er in een in troductiefilmpje beelden van een forse explosie in Amsterdam. „Daardoor kwamen het Centraal Station, de lichtmasten en ver keersregelinstallaties zonder stroom te zitten. Heel heftig. We confronteren de mensen hier er gelijk mee", legt Den Engelse uit. ,,Maar dat gebeurt niet elke dag. Ik werk sinds 2010 bij DNWG en er is maar één keer iets serieus gebeurd. Omdat we zo veel aandacht beste den aan veiligheid. De instap is hoog, dat maakt het werkveld complex." Om het schreeuwend tekort aan mensen in het werkveld op te los sen, hebben zeven ondernemin gen de handen ineen geslagen. Naast DNWG en opleidingsbe- drijf Installatiewerk, zijn dat vijf aannemers: MVOI, Baas, CityTec, H4A en De Voogd. Samen vormen zij het samenwerkingsverband BinnenInfra. Den Engelse: ,,Iedereen kent ons werkveld, want iedereen heeft gas, water, en elektra thuis. Maar nie mand weet eigenlijk wat we doen. We zijn elkaars concurrenten, maar hebben hetzelfde probleem. Onze hoofdactiviteiten zijn gas, water, elektra én werven van personeel We kunnen niet aan medewerkers komen. En de energietransitie zorgt voor gigantisch veel werk. Deze open dag werkt. Vorig jaar kwamen er vanwege de sneeuwval maar twintig of dertig man langs. Tien ervan hebben een contract gekregen. En ik heb nu ook al een aantal namen waarvan ik denk: daar gaan we echt wel wat mee doen." Misschien is Ron Verwei wel één van hen. De Goesenaar (49) komt halverwege de ochtend aan op zijn fiets en is benieuwd of er iets voor hem bij zit. Hij zit sinds kort in de ww. ,,Wat ik hiervan verwacht? Ik zou het echt niet we ten. Ik heb al zoveel vakken gehad. Alles is te leren, als je maar wilt.'' In zijn geval zou dat dus als zij- instromer zijn. Want niet alleen jonge schoolverlaters behoren tot de doelgroep, hoewel zij wel be langrijk zijn, zegt Den Engelse. ,,Een aantal jaar geleden was tech niek niet interessant. Je moest de administratie, financiën of marke ting in. Daar zien we nu de effec ten van, want er zijn minder tech nisch opgeleiden vanuit scholen. Het is niet voor niets dat we dit soort initiatieven doen. We moe ten echt veel mensen hebben. Onze hoofdactiviteiten zijn gas, water, elektra én het werven van personeel." THOLEN In een woning aan de Hoogaarsstraat in Tholen is in de nacht van vrij dag op zaterdag in gebroken. De daders hebben geld en sieraden meegenomen. De inbrekers wisten via de ach terzijde van de woning in te bre ken door een raam te forceren. Daarbij hebben de daders waar schijnlijk gebruik gemaakt van een koevoet. De politie is op zoek naar getui gen die tussen vrijdagavond 18.00 uur en zaterdagochtend 10.00 uur iets gehoord of gezien hebben bij of in de buurt van de woning. Michiel Bouwman Goes Weg zijn de oranje vloer, donkere muren en dito meubels. ,,Alles is opgefrist", zegt een tevreden be stuurslid Reinhilde van Heijst. ,,We hebben een nieuwe vloer en toon bank. Het ziet er totaal anders uit door die kleuren." Even na 10.00 uur worden de laatste puntjes nog op de i van de heropening gezet. Samen met mede-vrijwilligers Elly Michielsen en Jessica Liplijn blaast Van Heijst de ballonnen op. Een officiële her- opening maken ze er niet van. ,,Vanwege het weer", legt ze uit. ,,Dan hadden de mensen bij slecht weer buiten moeten staan." Wel was er dan waarschijnlijk meer aanloop geweest in de winkel, zegt Van Heijst. ,,Maar onze winkel draait goed. We hebben veertig en thousiaste vrijwilligers." De Wereldwinkel in Goes is er één van de zes in Zeeland. Ook in Middelburg, Vlissingen, Seroos- kerke (W), Oostburg en Zierikzee zijn die er nog. De Wereldwinkel in Oost-Souburg maakte onlangs be kend per 1 april te stoppen. maandag 11 februari 2019 BE Een kijkje achter het stopcontact Michiel Bouwman Goes -Henk den Engelse, DNWG Voor de Wereldwinkel in Goes was het zaterdag een feestelijke dag: na drie weken verbouwing ging de zaak aan de Waterstraat weer open. Wereldwinkelvrijwilligsters Reinhilde van Heijst (op de trap) en Elly Michielsen hangen de vlag buiten. foto marcelle davidse Finn Kanters (15 jaar) is samen met zijn vader Paul Kanters naar de open dag gekomen. Wilfred Akerboom van CityTec geeft uitleg over het fenomeen kortsluiting. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52