II Lesje over het weer in Watersnoodmuseum SCHOUWEN-DUIVELAND 19 STRAO RENESSE Tijdens de eerste strao van het nieuwe seizoen op Schouwen- Duiveland dromden de bezoekers zaterdag samen om de paarden op strand te zien, daarna was het ringsteken en tot slot de kroeg in. Politie zoekt getuigen van inbraak in huis in Tholen De eeuwenoude Zeeuwse traditie 'strao rieën' (strandrijden) is be doeld om de boze gees ten te bezweren. Dat wordt gedaan door een rituele voetwassing voor de werkpaarden in de branding van de zee. De strao begint dit jaar twee we ken eerder dan normaal. Dat weer hield honderd paarden met ruiters en publiek er zaterdagochtend niet van richting de overgang Jan van Renesseweg te trekken. Op het strand nam dominee Piter Goodijk de voetwassing voor rekening. Met enige zelfspot werden de broekspijpen opgestroopt. ,,Zij plassen en wassen de koten'', de clameerde Goodijk. ,,Hun poten gaan klapperen bij het dapperen door het watergeklater. De hoeven beproeven het vochtige zand, een lustige kwant. Een vrolijke ruiter zet het paard om, maar stuit er bij' t stuivende zand." De rest van de dag bracht Goodijk, zo liet hij vooraf al weten, door 'in grote saamhorigheid op het dorp'. Waar zie je dat meer: een dansende do minee op klompen in het café? Cees Leeuwenborgh en Inge borg Boers uit Kruisland doen al achttien jaar mee met strao in Noordwelle. ,,Dit was onze eerste keer in Renesse", vertelt Ingeborg als ze haar paard de trailer in ma noeuvreert op het parkeerterrein Transferium. ,,De voeten zijn ge wassen. Een leuke ervaring." Organisator Leo Gildevoet moest vanwege de wind de koek- en-zopie-tent op het strand strak ker aanspannen. ,,Er sloegen geen paarden op hol. Met dank aan alle vrijwilligers liep het gesmeerd." Dat doet het ook voor ruiter Pascal Er sloegen geen paarden op hol. Met dank aan alle vrijwilligers liep het gesmeerd Groenendijk. Net als vorig jaar kroont hij zich tot beste ringsteker met zeven gestoken ringen. Hij blijft daarmee zijn vader Jaco voor, die wordt derde. De tweede plek is voor Jacolien Kiesenberg. Patrick Troost bekijkt het ring steken met een blikje bier in zijn hand en omgeven door vrienden en kennissen. De eigenaar van camping Julianahoeve in Renesse geniet. „Samenkomst van oude bekenden is toch mooi. Tijdens strao ontmoet je bijvoorbeeld oude schoolgenoten. Dit festijn is traditie. Ik heb vaste campinggas- ten die meerijden en hier speciaal voor naar Renesse komen." De organisatie noemt strao, vo rig jaar erkend als immaterieel cul- tureel erfgoed, een folklore die nog uitsluitend in de westhoek van Schouwen-Duiveland voorkomt. ,,Een ritueel dat terugvoert naar Germaanse en Keltische tijden. Werkpaarden die de hele winter op stal hadden gestaan, spoelden met het zeewater parasieten en kleine ontstekingen van hun be haarde voeten. Vroeger waren er vaste tijden, in deze modernere tijden minder." Wel zeker tijdens en na strao is het drinkgelag. Hoe toepasselijk: ook in eetcafé Het Paard ging de tap open. THOLEN In een woning aan de Hoogaarsstraat in Tholen is in de nacht van vrij dag op zaterdag in gebroken. De daders hebben geld en sieraden meegenomen. De inbrekers wisten via de ach terzijde van de woning in te bre ken door een raam te forceren. Daarbij hebben de daders waar schijnlijk gebruik gemaakt van een koevoet. De politie is op zoek naar getui gen die tussen vrijdagavond 18.00 uur en zaterdagochtend 10.00 uur iets gehoord of gezien hebben bij of in de buurt van de woning. OUWERKERK Op de goedbe zochte open dag (1432 bezoekers) van het Watersnoodmuseum werd zaterdag een weerklasje gehouden door Ton Donker. De verteller is vroeger ingewerkt door de KNMI- weermannen, die 31 januari en 1 fe bruari 1953 dienst hadden en waar schuwingstelegrammen uitzon den. ,,Dit verhaal wordt te weinig verteld." ,,Ach hemel", reageert Janny Mosselman uit Zierikzee als de stift op de flipover maar omhoog blijft gaan. Ton Donker trekt een lijn die weergeeft hoe hoog het water tij dens de ramp steeg. De Zierikzeese is samen met haar man naar de jaar lijkse open dag van het Waters noodmuseum gekomen voor de presentatie van Johan Sturm over Johannis de Rijke. Het echtpaar plakt het weerklasje er achteraan. ,,We hebben nu zulke idiote zo mers en zachte winters. Ik wil wel eens weten hoe weer verandert." In de klas geeft Donker weer hoe wind en tij ontstaan en vooral wat er in 1953 tijdens de ramp precies met het water gebeurde. ,,Dat wil len mensen weten. De zon en maan stonden toen ongeveer op één lijn. In het begin was het heel laag springtij. De windbaan was lang, de gemeten windkracht 10 hield aan. Toen de polders al vol waren gelo pen, werd het opnieuw hoogwater. Het land kon dat niet meer aan." ,,We zijn nooit honderd procent veilig", zegt organisator Lianne Kooiman. ,,Mensen bang maken doen we niet. Wel bewuster.'' maandag 11 februari 2019 Samenkomst van oude bekenden Gerrit van Loon Renesse De paarden en hun berijders begeven zich naar de branding. foto dirkjan gjeltema -Leo Gildevoet, organisator Open dag bij het watersnoodmuseum. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50