Vermiste Polen blijken verongelukt NIEUWS 3 Fabrikant wil bolderkar snel ombouwen Oud-bokser Rudi Lubbers is terug in Nederland. Zonder oud-topwielrenner Rini Wagtmans had hij waarschijnlijk nog in Bulgarije gezeten. ,,Dit is mooier dan een Touretappe winnen.'' ,,Heel erg. Ik ken hem en zijn fa milie al heel lang. Het was moei lijk om te zien hoe hij in mensont erende omstandigheden in een verlaten gebied in Bulgarije leefde. Maar ik zag hem terugkomen als een gentleman. Fantastisch." ,,Zij is daar nog omdat ze nog niet sterk genoeg is om te kunnen rei zen. Zodra haar gezondheid dat toelaat, zullen we haar ook over brengen naar Nederland. De hondjes, die zo belangrijk zijn in hun leven, zijn inmiddels opge vangen. De cirkel is rond.'' ,,Het was een bizarre tijd. We zijn met zeven vrijwilligers dag in dag uit bezig geweest om hen hier naartoe te krijgen. Het was mooi om te zien wat het verhaal van Rudi losmaakte. Nederland was dat beroemde gevecht tegen Mu hammad Ali gelukkig niet verge ten. We kregen 2400 mailtjes van mensen die ons steunden en meer dan 30.000 euro aan donaties.'' ,,De dag waarop duidelijk werd dat de situatie voor Ria echt kritiek was geworden. Dat was op 3 fe bruari. Ze lag te sterven in dat busje. We moesten binnen een paar uur zorgen dat zij werd gered en in een ziekenhuis kwam. Ge lukkig woonde er een Nederlander in de buurt die zich meldde.'' ,,O ja, zeker. Dat euforische gevoel als je over de finish komt duurt niet langer dan één seconde en komt daarna nooit meer terug. Als ik Rudi zie genieten van wat hem nu allemaal overkomt, dan geeft mij dat veel meer voldoening.'' „Absoluut niet. Ik ben gewoon een boerenjongen uit Willebrord die graag medesporters helpt die het moeilijk hebben. Ik ben zeker niet degene die een lintje verdient. Dat zijn Arie Grinsven en zijn vrouw in Bulgarije die na het zien van de uitzending van Andere Tijden Sport meteen doorhadden hoe ernstig de situatie was. Zij hebben het le ven van Ria gered.'' ,,We laten hem niet meer los. We hebben een stichting opgericht waarmee we gaan helpen hun le ven weer op de rit te krijgen. We zullen zorgen dat rekeningen op tijd worden betaald. Dat ze verze kerd blijven. We zijn bezig een huisje te regelen en een plek waar ze dat kunnen neerzetten. Als we alles hebben geregeld, gaan we met de stichting andere sporters helpen die het moeilijk hebben. Dit mag nooit meer gebeuren.'' Het gaat om een 48-jarige vrouw en drie mannen, twee van 21 en een van 20 jaar. Dat meldt de poli tie Noord-Holland-Noord. Het voertuig werd gisteren rond het middaguur gevonden. De vier in zittenden zouden vrijdagavond om 23.00 uur vertrokken zijn van hun werk bij een bloembollenbe- drijf in Obdam. Met de auto ver trokken zij richting een pension bij een camping in Zijdewind. Daar kwamen zij nooit aan. Op foto's is te zien dat de auto over de vangrail is gevlogen, het water in. Door de slechte weers omstandigheden zou de bestuur der de macht over het stuur zijn verloren. Toen de Polen zaterdagoch tend niet op hun werk bij het bloembollenbedrijf kwamen en niemand hen n kon bereiken, werden de vier in de loop van zaterdag als vermist op gegeven, meldt de zus van de eige naar van het bedrijf. Op het bloembollenbedrijf heerst grote verslagenheid. ,,Ze werkten hier sinds 9 januari, nog niet zo lang dus. Het waren heel aardige mensen. Het is werkelijk vreselijk.'' Het bloembollenbedrijf zelf houdt vandaag een bijeenkomst voor de ongeveer tachtig perso neelsleden. ,,De Polen die hier Bestuurder raakte vermoedelijk de macht over het stuur kwijt in slecht weer werken, kennen elkaar goed. Er zijn ook allerlei dwarsverbanden. Zo werkt de vriendin van een van de slachtoffers hier ook. De klap is gigantisch." De politie onderzoekt nog de precieze toedracht van het ongeval. Renzen ziet het weer helemaal zitten. Hij is ervan overtuigd dat hij zijn elektrische bolderkar kan aanpassen aan de nieuwe minis teriële richtlijn voor bijzondere bromfietsen die eind deze maand verwacht wordt. Ook de Stint valt daaronder. Zaterdag stuurde Renzen een brief aan zijn klanten waarin hij zegt dat hij het voertuig zo snel mogelijk weer op de weg wil heb ben. „Liefst na de zomervakantie, als de kinderdagverblijven weer beginnen. Het blijkt dat zij op de Stint zitten te wachten, want bin nen een uur had ik al honderd aanmeldingen'', zei Renzen dit weekeinde tegen het Brabants Dagblad. De Stint werd een maand na het ongeval op de spoorwegover gang in Oss, 20 september vorig jaar, van de weg gehaald. Vier kinderen kwa men om, een vijfde en de bege leidster raakten zwaargewond. De toedracht van dat ongeval wordt nog onderzocht. TNO bevestigde wel dat de Stint op een aantal punten onveilig is en dat aanpas singen nodig zijn. Waarom wacht Renzen niet af waar de minister mee komt? Of kent hij de richtlijnen al? ,,Nee, wij hebben gekeken naar de Euro pese richtlijnen voor bromfietsen en het TNO-rapport goed bestu deerd. We weten voor 80 procent wat zal moeten worden aangepast en dat gaat lukken.'' Renzen vindt het vreemd dat er tijdens de anderhalfjaar dat hij zijn Stint ontwikkelde nauwelijks wettelijke eisen waren voor bij zondere bromfietsen. ,,Wij wis ten niet waaraan we moesten vol doen. We richtten ons op de scootmobiel, die ken ik vanuit mijn eerdere werk in de gehandi captenzorg. Ik dacht: wat veilig is voor oudere mensen met licha melijke of geestelijke beperkin gen, moet ook veilig zijn voor kin deren. Dom misschien, we zijn ingehaald door de werke lijkheid. Ook de scootmobiel blijkt niet veilig.'' Renzen heeft haast. Ombou wen is een grote en ingewikkelde klus. ,,Het kan vier maanden du ren voordat je bepaalde onderde len in huis hebt. Er is niet veel tij d. We moeten drieduizend Stints uit elkaar halen, er nieuwe onder delen in monteren en ze terugbe zorgen bij de gebruikers.'' De ondernemer staat er beter voor dan eind oktober, toen hij zijn faillissement aankondigde. ,,Ik had nul inkomen, maar moest 180.000 euro btw afdragen, een ton aan lonen uitbetalen, en er lag voor een miljoen spullen op de plank. Toen de bank onze reke ningen blokkeerde, was het klaar.'' Het faillissement kwam er niet omdat Renzen het anderhalf uur te laat aanvroeg. Dat bete kende een week uitstel. ,,In die tijd meldde zich een financier. Het personeel was unaniem: we zouden het een kans geven. Het ziet ernaar uit dat het goed uitpakt.'' maandag 11 februari 2019 GO 'We laten Rudi en Ria niet meer los' Raymond Boere Sint Willebrord Rudi Lubbers is gered. Dat moet een grote opluchting zijn? Zijn vrouw Ria was er niet bij. Hoe is het met haar? Hoe kijkt u terug op de afgelo pen twee weken? Wat was het moeilijkste? ji m 1 Rini Wagtmans (l) zette een hulpactie op poten voor Rudi en Ria Lubbers (rechts). Rudi landde vrijdagnacht op Schip hol (midden). foto arie kievit Is dit mooier dan het winnen van een etappe in de Tour de France? Sommigen zien u nu als de held die zijn leven heeft gered. Ziet u dat zelf ook zo? U heeft Rudi al een keer eerder uit een moeilijke situatie gered. Zou het weer mis kunnen gaan? De vier mensen die bij een on geluk in het Noord-Hollandse Obdam zijn omgekomen, zijn Polen die sinds vrijdagavond werden vermist. Dat bevestigt de politie. De auto waarin zij zaten, raakte te water. Chris van Mersbergen Obdam ■4 De berging van de ver ongelukte aUtO. FOTO THEOANNES 'Stint na de zomer weer de weg op' Fabrikant Edwin Renzen weet het zeker: zijn Stint kan uit de stalling. Aangepast aan de nieuwe richtlijn die in de maak is. Arno Heesakkers Oss/Bilthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3