Wereldkampioen Thomas Krol moet straks op kop rijden II II WK-AFSTANDEN INZELL 6 Vijf keer olympisch goud, maar voor Ireen Wüst geen overwinning zo beladen en mooi als de WK-titel nu, in Inzell, ter ere van de vorige maand overleden Paulien van Deutekom. Jorrit Bergsma niet in topvorm, toch is hij net goed genoeg ERVARING Een beetje galgenhumor is goed, vond Paulien van Deutekom altijd. Niet om de realiteit te ontkennen, maar humor maakt verdriet soms draaglijker. Dus toen de eerste harde klappen al geleden waren, de hoop nog niet verdwenen was, en negen vriendinnen zo'n half jaar geleden gelijkende ringen om hun vinger schoven, ging dat om hun middelvinger. Een middel vinger naar kanker. Zondagmiddag ging de middel vinger van Wüst naar haar mond. Een kus op de smalle geelgouden ring. En vervolgens de lucht in, fier omhoog, ter ere van Paulien. Wüst had op de 1500 meter zojuist de mooiste prestatie uit haar car rière geleverd. Op haar volle pal mares staat vijf keer olympisch goud, maar geen plak is haar meer waard dan deze WK-titel nu. Paulien was haar beste vriendin, haar maatje, weinig mensen die voor Wüst zo dichtbij staan als zij. Paulien zou er zijn, hier in Inzell. Samen met de rest van de vrien- dinnengroep in herkenbare felgele wintersportjassen waarmee ze volgens traditie jaarlijks van ber gen skiën - vandaar ook het gele goud van de ring. Maar dit jaar was anders. Anders door de kanker die zich vlak voor de zomer keihard openbaarde. De plannen werden gewijzigd. Skiën ging niet meer, een groot huis in Beieren werd ge boekt, ze zouden naar de WK. Al lemaal. Of Wüst zich nou zou plaatsen voor de titelstrijd of niet. Maar Paulien haalde het niet. Als je hier op de ijsbaan voor het eerst binnenkomt, dan zijn er herinneringen die je samen hebt De afgelopen periode was onbe schrijflijk moeilijk voor Wüst. Met zachte stem: ,,Heel moeilijk. Want uiteindelijk is het voor heel veel mensen misschien al vijf weken geleden.Ze slikt even, waarna ze nog iets zachter vervolgt. ,,Maar voor mij is het pSs vijf weken gele den." Vijf weken waarin ze wel naar het ijs ging en haar trainingen deed. Schaatsen biedt structuur. Het geeft houvast in een periode waarin een groot deel van de on dergrond weggeslagen lijkt. ,,En ik mag elke dag doen wat ik het liefst doe: lekker schaatsen en met mijn passie bezig zijn." Maar het is ook dubbel. Niet elke dag is schaatsen een welkome afleiding. ,,Als je hier op de ijsbaan voor het eerst bin nenkomt, dan zijn er herinnerin gen die je samen hebt. Alle eerste keren zijn nu moeilijk. Daarom was het fijn dat ik hier al een tijdje was." Buikpijn Een dag eerder had ze 'drie uur lang buikpijn van het lachen', met de zeven vriendinnen van de win- tersportgroep die alsnog naar In- zell zijn gegaan. Ze dragen het ver driet samen, steunen elkaar. Noe men zich Team Nuyt, naar Andrea Nuyt, de 'kopvrouw' van de groep - op Wüst na - gestopte topspor ters die elkaar door het schaatsen kennen en door de wintersport traditie écht hecht werden. Een dag voor de 1500 meter was er een 'werkoverleg' in het hotel van Wüst. Door middel van een veiling van schaatskleding willen ze geld op- Hij verheft zijn stem, alsof hij een schreeuwende Kjeld Nuis of Sven Kramer nadoet: ,,Ja, jij bent nu wereldkampioen, dan ga je ook op kop." Krol (26) schaatste jaren in de luwte. Altijd waren er mensen voor hem, tot hij dit seizoen uit de schaduw trad. Met als echte doorbraak de WK afstanden van afgelopen weekeinde. Zaterdag won hij zilver op de 1000 meter, een dag later versloeg hij met een fraaie 1.42.58 het hele veld op de schaatsmijl. Opscheppen doet hij niet. ,,lk ben niet iemand die van de daken schreeuwt dat ik de beste ben, dat kan morgen weer anders zijn." Een bescheiden man tussen de 'meer alfamannetjes' waar de ploeg van Jac Orie uit bestaat. Zijn overstap van het team van Gerard van Velde was wennen, zegt Krol. ,,Zeker de eerste maanden. Super gezellig hoor, maar het gaat er niet altijd liefjes aan toe, om het zo maar te zeg gen. Dan word je gesloopt tij dens trainingen, er worden op merkingen gemaakt. In het be gin bracht ik daar niet veel te genin, maar de afgelopen maan den heb ik wel geleerd af en toe een grote bek terug te geven. Ook daarom denk ik dat die overstap goed is geweest: het heeft me wat harder gemaakt." Ik schreeuw niet van de daken dat ik de beste ben, dat kan morgen weer anders zijn Nooit twijfelde hij over zijn beslissing eerder dit seizoen. Op de eerste fietsrit met zijn nieuwe ploeg na. ,,Kwam ik met jetlag- benen terug van vakantie, reed ik twee minuten op kop met een hartslag van 190 slagen. Ik dacht: dat ga ik niet volhouden." Toch wel dus. maandag 11 februari 2019 Middelvinger met Lisette van der Geest Inzell oog in de lucht een middelvinger. Een middelvinger met een fijn gouden randje. Een middel vinger in de spotlight. Een mid delvinger glijdend over het ijs. Het is een middelvinger naar kanker. En die middelvinger is van Ireen Wüst. -Ireen Wüst (32) INZELL Er is een nadeel aan wereldkampioen worden. De winst op de 1500 meter giste ren was voor Thomas Krol 'een droom die uitkomt', maar hij vreest de reacties bij de eerst volgende fietstraining van Jumbo- Visma. -Thomas Krol (26) Thomas Krol is definitief uit de schaduw gestapt: hij wint de 1500 meter op de WK afstanden. foto bsr/soccrates INZELL Halverwege de race van Patrick Roest dacht Jor rit Bergsma: het is klaar, hij wint. „En toen werd het absoluut spannend." Met vier tienden van een seconde ver schil won Bergsma (foto) zaterdag de 10 kilometer op de WK afstanden in Inzell. Nadat Roest eerst lange tijd onder zijn schema reed, vervolgens ruim erboven en in de laatste ronde net niet vol doende goedmaakte. Roest, na afloop: ,,Ik had niet veel meer dan dit. Mijn benen waren niet goed genoeg." Ook Bergsma steekt niet in zijn beste vorm. Op de 5000 meter stelde hij teleur met een twaalfde plek, za terdag won hij op er varing, zo zeiden hij en coach Jillert Anema na afloop. Bergsma: ,,Ik denk dat Patrick en ik bei den geen toprit reden. De ervaring gaat onder hand wel tellen, merk ik.'' Niet alleen Bergsma was suc cesvol bij Team Easyjet. Een dag later won Irene Schouten, een jaar geleden nog goed voor brons bij de Olympische Spelen, de massasprint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34