Het moet anders Willem II blijft maar jojoën op de ranglijst 1-0 Na een lange weg speelt 2 EREDIVISIE HERACLES ALMELO - AJAX Werkelijk niets is er over van het vrolijke en winnende Ajax van voor de winterstop. Met de 1-0 nederlaag bij Heracles als nieuw dieptepunt. Real Madrid is woensdag de tegenstander. Column HUGO BORST Wat bezielde scheids rechter Pol van Boe kel? Slotfase FC Utrecht-PSV. Stand 2-2. Er is werkelijk geen argument te ver zinnen om een overtreding op Gustafson te negeren. Dat de da der, Dumfries, uitgleed, doet er niet toe. Het was een meeslepende wedstrijd. Niet goed, wel span nend, het tempo was voor Ne derlandse begrippen hoog, er was volop strijd. Dat gelijkspel was wat FC Utrecht en PSV toe kwam. Toen kwam dus dat pe naltymoment. Bij 0-2 of 2-0 had Van Boekel een pingel gegeven, maar bij 2-2 negeerde hij de VAR. Ik vermoed omdat hij PSV in de eerste helft geen penalty had ge geven en hem in de rust was Van Boekel onder meer vanuit Zeist te verstaan gegeven dat je een strafschop moet geven als een verdediger (Letschert) bij een corner drie seconden aan het shirt van een tegenstander (De Jong) hangt. Toen Van Boekel FC Utrecht geen strafschop gaf, riep ik op NPO Radio 1 dat dit schandalig was: 'het failliet van de VAR'. Onzin natuurlijk, hier faalde of marchandeerde een arbiter. De VAR (naar verluidt de beste ter wereld, Makkelie) had het duide lijk gezien, maar de scheidsrech ter sloeg zijn advies in de wind en de scheidsrechter is de baas, dat heeft de IFAB (de Onafhan kelijk Waakhond van de Regels van het Spelletje) voor heel de wereld zo bepaald. Van Boekels beslissing was fout, zei zijn meerdere Wiede- meijer tegen FOX Sports. Ik pro beerde me in te leven in de arme arbiter. Compenseren hoort niet, maar het gebeurt. Een scheids rechter is net een mens. Het krachtenveld in een stadion is enorm. Trainers, assistent-trai ners, de teammanager, spelers, ze bespelen je. De een zegt wat, an deren schreeuwen naar je, oude wedstrijden komen boven, ze proberen je te beïnvloeden, te manipuleren. En vergeet de sta diongeluiden niet. Wie denkt dat dat alleen een kakafonie is, zit er naast. Ineens hoor je dat je een vuile vieze kankerklootzak bent, een hoerenjong. Een ervaren scheidsrechter zal zeggen dat hij immuun is voor vuilbekkerij, maar er zijn momenten dat hij dat niet is. We kunnen ze helpen hoor, de Van Boekels. Laat de VAR - ver weg van het krachtenveld - voortaan nou de cruciale beslis singen nemen. Compenseren hoort niet, maar het gebeurt De krachtsverschillen tussen een groot aantal clubs zijn zo klein dat toeval en vorm van de dag door slaggevend zijn. ,,Al voelt het wel slecht om een wedstrijd te verlie zen waarin je beter was dan de te genstander. Dat we duels met dit soort clubs in winst omzetten, is de volgende stap", zei Koster. Diens collega Maurice Steijn wreef nog wat zout in de wonde door ook nog naar het eerste duel tussen beide ploegen te verwij zen. VVV won toen door het enige Limburgse schot binnen de palen van Danny Post dat doel trof. ,,Daar kregen we te veel. Nu was een gelijkspel op zijn plek", aldus de Haagse trainer. Willem II deed er wel alles aan om succesvol te zijn. Net als wel vaker de laatste weken liet Koster het typische 4-3-3-systeem varen en posteerde hij invaller Vangelis Pavlidis naast spits Alexander Isak. Met Marios Vrousai die dan uitwijkt naar de rechterflank, be leefde de Tilburgse club zijn beste fases. Om de Griekse spits, die dit maal een strafschop forceerde, kan Koster nauwelijks meer heen. Toch overweegt hij nog niet om met Pavlidis én Isak in de basis te beginnen. De trainer wees erop dat Willem II voor de pauze in de normale slagorde ook voldoende kansen kreeg. Willem II benutte die niet, VVV wel. Dat was vol gens Koster het grote verschil. Almelo Heracles-Ajax (1-0) is ruim een halfuur bezig als Matthijs de Ligt en Daley Blind een halve minuut lang bekvechten. De Ligt heeft net de bal teruggeven aan Heracles na een blessurebehandeling. Blind snapt daar niets van en laat dat in woord en gebaar merken. De Ligt op zijn beurt schreeuwt zijn kom paan in de verdediging wat toe. Het is niet zomaar een voorvalletje tijdens de wedstrijd waarin Ajax verschrikkelijk speelt. De onderlinge acceptatie is ver te zoeken. De ploeg die twee maanden terug nog werd geroemd om het vrolijke samenspel, is ver worden tot een eilandengroep vol individualisten. Na de dramati sche reeks gaat het om persoon lijkheden, over karakter en over leiders. Er werd gepraat en gepraat na de vernedering tegen Feyen- oord (6-2). Nu zegt aanvoerder De Ligt: ,,Je kunt wel steeds bij elkaar gaan zit ten praten, maar als het toch niet wordt uitgevoerd, heb je er niks aan.'' En: ,,Natuurlijk corrigeren we elkaar, maar blijkbaar heeft het geen effect.'' Over het fenomeen leiderschap: ,,Ik vind dat altijd een lastig begrip. Wat is leiderschap? Wat er nu gebeurt, heeft mis schien ook wel met karakter te maken.'' Geen schim Een pijnlijke constatering. Ajax heeft alleen leiders als het goed gaat. Blind heeft in zijn loopbaan nooit het profiel van een leider ge had, juist als iemand die meegaat in het gemoed van het elftal. Dusan Tadic werd terecht gepre- zen om zijn inbreng voor de win terstop, maar moet nu gezien zijn status en transfersom eindelijk eens opstaan. Ook Hakim Ziyech neemt het elftal niet bij de hand. Frenkie de Jong is de laatste weken geen schim meer van zichzelf. De bekendmaking van zijn mega- transfer naar FC Barcelona moest bevrijdend werken, maar heeft vooralsnog een tegenovergesteld effect. Oók op andere spelers bin nen de selectie die deze zomer uit zijn op een transfer en te veel aan zichzelf denken. Het is aan Erik ten Hag om juist óók die factoren goed te 'mana gen', maar de trainer krijgt het niet voor elkaar iedereen weer op één lijn te krijgen. Ook opvallend za terdag: David Neres, nog zo goed ingevallen tegen VVV, bleef ne gentig minuten op de bank. Ten Hag koos met het inbrengen van Zakaria Labyad, Noussair Mazraoui en Kasper Dolberg voor andere tactische keuzes. Lastig uit te leggen aan Neres, die vorige maand nog te horen kreeg dat Ajax hem ondanks een Chinees bod van 45 miljoen euro per se nodig had in het restant van het seizoen. Angstig gemoed Met een angstig gemoed gaat Ajax op weg naar de achtste finales van de Champions League, woensdag in de Johan Cruijff Arena tegen Real Madrid. Toen half december de loting plaatsvond, roffelden de spelers van Ajax nog met de han den op de tafel van het spelers home. De sfeer toen: het maakt ei genlijk niet uit tegen wie we loten. We zitten nu in zo'n heerlijke flow dat we ook tegen de beste ploegen van Europa kans maken. Gezien de actualiteit is het bijna surrealistisch dat de stelling nog maar twee maanden terug werd él Eric Botteghin liep vorige maand tegen Ajax een zware knieblessure op en technisch directeur Martin van Geel besloot razendsnel Cuco Martina naar de Kuip te halen. De 29-jarige verdediger, gehuurd van Everton, blijkt helemaal niet voor de breedte te zijn gelokt. Zaterdag bleek trainer Giovanni van Bronckhorst een kruis door de naam van Jan-Arie van der Heijden te hebben gezet. Martina moet de maandag 11 februari 2019 GO Driemaal winst en nu weer tweemaal verlies. Willem II blijft maar jojoën in de eredivi sie. Trainer Adrie Koster ver klaarde na de 2-1 nederlaag bij VVV-Venlo dat het tot het einde van het seizoen zo zal blijven. Wilber Hack Venlo Vrolijk collectief Daniël Dwarswaard I HERACLES ALMELO - AJAX 1 17. Osman 1-0 Bijz.: 6. Kuwas (Her.) mist strafschop Opstellingen Blaswich Onana Breukers Kristensen Rossmann De Ligt Van den Buijs Blind Czyborra Tagliafico 90+4. Knoester Schöne Osman 63. Mazraoui Drost Van de Beek 72. Van Nieff 63. Labyad Merkel De Jong Kuwas 79. Dolberg Konings Ziyech 60. Dalmau Huntelaar Peterson Tadic Scheidsrechter: Higler Toeschouwers: 12.080 Het duel tussen Feyenoord en De Graafschap (4-0) had iets slaapverwekkends. Het was Cuco Martina een zorg. De huur ling van Everton maakte zijn de buut bij de club van zijn dromen. Mikos Gouka Rotterdam M Feyenoord-debutant Cuco Martina geeft Delano Burgzorg van De Graafschap het nakijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30