Een lesje over het weer in het Watersnoodmuseum Symbolische start bouw zorgappartementen WALCHEREN 19 'Het beddengoed van Tante Zoet' is ongekend populair. De mensen staan voor de deken van Zeeuwse dracht in de rij. Erfgenamen mogen niet verhuren In een afgeladen Museum Ar- nemuiden hangen de bezoe kers - het merendeel vrouwen - aan de lippen van Anja Gel dof en Stefanie Huibregtse. De twee vrouwen vertellen over de deken van dertig gebreide motie ven uit de Zeeuwse dracht. Die deken was een noodgreep. Toen op het laatste moment bleek dat de panelen voor de proeflap- pen van Zeeuwse visserstruien niet op tijd kwamen, naaide Anja de dertig lappen aan elkaar. Het blijkt een regelrechte hit. Er zijn inmiddels ruim 1.300 verkochte patronen van verkocht. 'Het beddengoed van tante Zoet', genoemd naar de oudtante van Huibregtse, vat meer dan twee eeuwen Zeeuws breiwerk samen. Van ajourmotieven afkomstig van Inspiratie deden ze vaak op in de kerkbanken. Daar konden ze uren turen -Anja Geldof avonddoekjes, haakmutsen, kou sen, slaapmutsen tot labedissen uit de Zeeuwse streekdracht. SEROOSKERKE De erfgena men van een inwoner van Se- rooskerke mogen de woning van hun overleden familielid niet re creatief verhuren. Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere weigert daar toestemming voor te geven. Het gaat om een woning aan de Vlasstraat. De kinderen van de overledene willen de woning recreatiefverhuren en ook zelf af en toe gebruiken als ze vakantie vieren. Ze wonen nu allemaal buiten Zeeland. Het college zegt nee tegen die plannen, omdat het om een woning gaat die vol gens het bestemmingsplan per manent bewoond moet worden. OUWERKERK Op de goedbe zochte open dag (1432 bezoe kers) van het Watersnoodmu seum werd zaterdag een weer- klasje gehouden door Ton Donker. De verteller is vroeger ingewerkt door de KNMI- weermannen die 31 januari en 1 februari 1953 dienst hadden en waarschuwingstelegram men uitzonden. ,,Dit verhaal wordt te weinig verteld." In de klas geeft Donker weer hoe wind en tij ontstaan en vooral wat er in 1953 tijdens de ramp precies met het water ge beurde. ,,Dat willen mensen weten. De zon en maan ston- den toen ongeveer op één lijn. In het begin was het heel laag springtij. De windbaan was lang, de gemeten windkracht 10 hield aan. Toen de polders al vol waren gelopen, werd het opnieuw hoogwater. Het land kon dat niet meer hebben." ,,We zijn nooit honderd pro cent veilig voor het water", zegt organisator Lianne Kooi man. ,,Mensen bang maken doen we niet. Wel bewuster. Dat doen we nu in samenwer king met de KNMI in de expo sitie: Veranderende Wereld en in juni met een nieuwe ten toonstelling." Eind dit jaar wonen cliënten van Zeeuwse gronden in een serie ap partementen aan de Kerkstraat in Koudekerke. Aanstaande woens dag, 13 februari, is de officiële start van de bouw van dat complex. Dan wordt symbolisch de eerste paal ge slagen. Zeeuwse Gronden biedt huisves ting aan mensen met een ernstige chronische, psychiatrische stoor nis. De bewoners krijgen behande ling en begeleiding van medewer kers van Zeeuwse Gronden. De or ganisatie heeft als doel in elke ge meente in Zeeland een dergelijke kleinschalige woonvoorziening te realiseren. Naast appartementen en een gemeenschappelijke ruimte komen er in het gebouw een kan toor, spreekruimte en twee kleine logeerappartementen die ook kun nen worden gebruikt voor tij delijke opvang. Energiezuinig Het gebouw wordt energiezuinig gebouwd, volgens de BENG norm (Bijna Energie Neutraal Gebouwd). Er is een klankbordgroep samenge steld die bestaat uit een aantal om wonenden van de Kerkstraat. Het ontwerp van het gebouw, de plan ning en het bouwproces zijn afge stemd met de klankbordgroep. De bedenksters van 'Tante Zoet' en de nieuwe woondeken zijn de Thoolse Anja Geldof en de Mid delburgse Stefanie Huibregtse, twee jeugdvriendinnen die elkaar uit het oog waren verloren, maar door een gedeelde passie voor Zeeuws handwerk weer samen kwamen. Na jarenlang onderzoek haalden ze dertig motieven van Zeeuwse visserstruien boven water. Een boek volgde. Nu nauwelijks nog nieuwe motieven gevonden wor den, storten de dames zich op ge breide en gehaakte kledingstuk ken uit de Zeeuwse streekdrach- ten. En doen onderzoek. „Het is een enorm karwei", zegt Anja. „Kant-en-klare patronen van bijvoorbeeld avonddoekjes zijn er nooit geweest. Veel vrou wen verzonnen maar wat. Of maakten na wat ze mooi von den. Inspiratie deden ze vaak op in de kerkbanken. Daar kon den ze uren turen naar wie voor ze zat." Alle patronen samen, vormen een unieke deken. Met bij elk blok de naam van de draag ster of maakster. De ver halen achter de brei werken houden de dames bij op het blog 'Het GeriefGoed van Tante Zoet'. En op de website van Stichting Zeeuwse Visserstruien brengst gaat naar verder onder zoek. En de mogelijke komst van een tweede boek. Naast de patronen van de woondeken, ontwikkelen Anja en Stefa nie complete patronen van avonddoekjes en moderne varian ten. „Die mo derne draai houdt de dracht toch nog een beetje in leven", zegt be zoeker Di- nie Koens na afloop. zijn voor een paar euro de patronen te koop. De op- maandag 11 februari 2019 M De belang stelling voor het Zeeuws breiwerk is enorm. An neke Maquelin (links) vraagt Jeanet Jaffari om advies. FOTO 'S LEX DE MEES- Zo blijft de Zeeuwse dracht in leven Timo van de Kasteele Arnemuiden Emile Calon Koudekerke -4 Stefanie Huibregtse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19