£3 e? De vlieger van D66 Lijsttrekkers kruisen degens in De Mythe Duur avondje stappen voor 27-jarige vrouw Zwemles 16 ZEELAND RONDVAARTEN NORTH SEA PORT Gentenaren en Zeeuwen zijn nieuwsgierig naar wat zich in de haven van North Sea Port afspeelt. De nieuwe grensoverschrijdende rondvaarten zijn een regelrechte hit, want de 5120 plaatsen zijn inmiddels bijna volgeboekt. Commentaar D66 lanceert voor elke provincie een plan om de omscha keling naar duurzame energie te betalen. Voor Zeeland kijken de democraten begerig naar de reserves van energiebedrijf PZEM. Zo zou 500 miljoen euro van het spaar bankboekje van PZEM moeten worden overgeheveld naar een klimaatfonds waaruit de omslag naar duurzame energie kan worden betaald. Het verdient lof dat een partij zich de moeite getroost concrete plannen voor de energietransitie te beden ken. Tegelijkertijd zijn de voorstellen oppervlakkig. En in het Zeeuwse voorstel lijkt er bij D66 ook geen lampje te gaan bran den dat het idee - hoe creatief ook - op allerlei praktische en juridische bezwaren stuit. Van een zelfstandig energiebedrijf, ook al heeft het publieke aandeelhouders (de provincie en Zeeuwse gemeenten), kun nen niet zomaar reserves worden opgeëist. Maar stel dat die 500 miljoen euro in een klimaatfonds belandt, dan wordt PZEM financieel zodanig verzwakt dat het bedrijf vroeg of laat omvalt. Daarmee zou D66 de banen van de 600 tot 700 werknemers van PZEM, EPZ (kerncentrale) en de Sloecentrale op het spel zetten. Er zit nog een addertje onder het gras: de aandeelhou ders pleiten voor ontvlechting van PZEM zodat de kerncentrale in een zelfstandige bv door kan. Daarover praten ze met het Rijk. De honderden miljoenen die PZEM op de bank heeft staan, vormen juist het wisselgeld voor deze oplossing. De vlie ger van D66 lijkt leuk, maar gaat vooralsnog niet op. Het verdient lof dat een partij zich de moeite getroost plannen voor de energietransitie te bedenken ALMANAK Onlangs deed een groepje 5- en 6-jarigen zijn best tijdens de zwemles in een klein bad er gens in de regio. Terwijl de zwemjuf de acht kindertjes in structies gaf, wandelde er een man in overall het zwembad binnen met een glazen pot. Nieuwsgierig en enigszins ver- maart op PZC.nl en op de app van de krant. Het Grote Zeeuwse Ver kiezingsdebat is een ini tiatief van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten in sa menwerking met de Provin cie Zeeland, ZB/Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, de PZC, de ge meente Goes en Zeeland theaters. Woensdag 6 maart om 18.45 uur in de Mythe in Goes. Toegang: gra tis na aanmelding bij h.scholten@middelburg.nl Tip? redactie@pzc.nl baasd vroeg de juf wat hij kwam doen. De man antwoordde in het bijzijn van de kinderen dat hij een monster kwam nemen. Het zwembad was vervolgens in een mum van tijd leeg. Volgens de juf waren de kleintjes nog nooit zo snel het bad uitge klommen 17-jarige betaalt met vals geld in café Een 17-jarige Scharendij- kenaar is in de nacht van zaterdag op zondag aan gehouden omdat hij met een vals biljet van 50 euro wilde betalen in een café aan de Hogezoom in Renesse. De 17-jarige jongen had twee valse biljetten op zak. Volgens medewerkers was het snel duidelijk dat het om vals geld ging. Daarop werd de politie gewaar schuwd. De jongen heeft de nacht doorgebracht in een poli tiecel en zijn ouders zijn op de hoogte gebracht. Hij is gisteren verder ver hoord. Daniëls trapt Van Dale-lezing af MIDDELBURG Foppenvan agenten mislukt Als zaterdag de met Gentenaren volgela den Jacob van Arte- velde voor het eerst afmeert in Terneu- zen, staan Zeeuwen op de Beurt- vaartkade te popelen om aan boord te gaan. De tochten langs de waterlijn van de haven zijn gratis. Dat heeft de run op tickets mede opgestuwd. Vooral Gentenaren - de Jacob van Artevelde maakt al ja ren rondvaarten in het Gentse ha vengebied - hebben geboekt. Alle komende zaterdagen is de rond vaart Gent-Terneuzen uitver kocht. Vice versa zijn er nog maar 300 kaartjes beschikbaar. Op de maiden cruise van de Gentse rondvaartboot vaart een trotse havenschepen (wethouder) Sofie Bracke mee. Bijna 100.000 mensen vinden werk in de 525 be drijven die de Vlaams-Zeeuwse fusiehaven telt. Een gigantisch be drijventerrein van zestig kilome ter lang, onderstreept ze. De ze vende haven van Europa en als de waardevermeerdering die bedrij ven toevoegen wordt meegeteld, is het zelfs de derde haven van het continent. Met een bijdrage aan de economie van 13 miljard is North Sea Port zelfs een maatje groter dan Schiphol (11 miljard euro). Dat wil ze graag aan burgers laten zien. In Terneuzen ontvangt burge meester Jan Lonink de Gentse be stuurder en talrijke Gentse passa- giers. Logistiek heeft hij een foutje gemaakt, laat hij zich ontvallen. ,,Ik had vrijdagavond een af scheidsfeest van de voormalige burgemeester Daniel Termont van Gent. Ik had beter in Gent kunnen overnachten en 's morgens op de Jacob van Artevelde kunnen stap pen. Stom dat ik dat niet heb ge daan." Want het werd natuurlijk Wij zijn echte waterratten. Lekker deinen, daar houden wij van een dorstlessend latertje, daar in het Gentse. Ondanks een vermoedelijke ka ter spreekt hij aan boord de passa giers toe die in Terneuzen zijn in gescheept. Over de boost die de fusie de havens heeft gegeven. Klinkende cijfers over 2018. Met een groei van 5,5 procent in de zee overslag tot 70,3 miljoen ton zit het havenbedrijf bij de top van Eu ropa. Insiders vertellen dat de groei vooral in Zeeland is bereikt. Daar spurtte de zeeoverslag met 11 procent vooruit, een absoluut re cord. Lonink, die nooit kort van stof is, snijdt talloze thema's aan. Zoals de noodzakelijke vergroe ning van de industrie. En het feit dat de Jacob van Artevelde niet de Westerschelde op mag. Daarvoor GOES Het rijbewijs van een dron ken 27-jarige vrouw is in de nacht naar zaterdag ingevorderd nadat ze op verschillende plaatsen in Goes met haar auto schade had veroor zaakt. Politiebikers stuitten rond 04.30 uur op de vrouw, toen ze met haar auto over de rotonde reed op de kruising tussen de M.A. de Ruijter- straat en de Piet Heinstraat. De vrouw viel op omdat ze de verlich ting van haar voertuig niet had aan gezet. Bovendien had het voertuig zichtbare schade. De auto draaide de Piet Hein- straat in, maar pakte een stukje stoep mee. Agenten zagen vervol gens een vonkenregen onder het voertuig vandaan komen. De vrouw bleek een paaltje te hebben geramd dat klem zat onder haar auto. Uit een blaastest bleek dat de 27- jarige vrouw twee keer zoveel alco hol had gedronken als toegestaan voor een gevorderd bestuurder. Even later kwam bij de politie een melding binnen dat op de Zuidvlietstraat in Goes een auto was aangetroffen met schade. Er la gen brokstukken van een andere auto naast. Die onderdelen bleken afkomstig te zijn van het voertuig van de 27-jarige. Het rijbewijs van de vrouw is in gevorderd en de materiële schade zal op haar worden verhaald. maandag 11 februari 2019 VLISSINGEN De Zeeuwse lijst trekkers van veertien poli tieke partijen debatteren woensdagavond 6 maart met elkaar in theater de Mythe in Goes. Zo nemen zij een aanloop naar de verkiezing van Provinciale Staten. De ge spreksleiders zijn Ernst Jan Rozen- daal en Paulette de Kraker. Lezers van de PZC hebben voor het debat onder werpen aange dragen. De dis cussie gaat over thema's als wo ningbouw, vervoer en duurzaamheid. De redactie legt deze kwesties voor aan de partijen. Op basis van de antwoor den maakt de PZC een Zeeuwse Kieswijzer. Die staat vanaf begin RENESSE SLUIS De bekende auteur en taalkundige Wim Daniëls verzorgt komende zater dag 16 februari de eerste Johan Hendrik van Dale lezing. Met de prikke lende titel 'Weg met het Nederlands' gaat Daniëls in het belfort van Sluis in op de verengelsing van onze taal. De gemeente Sluis en de Stichting J.H. van Dale hebben het ini tiatief genomen tot de in voering van een twee jaarlijkse lezing, ver noemd naar de onderwij zer en woordenboeker maker uit het stadje. De lezing begint om 14.30 uur. Om 16.00 kun nen er vragen worden gesteld. Het rijbewijs van een 34-jarige Vlissingse au tomobiliste is ingevor derd omdat ze zater dagnacht dronken door Middelburg reed. Ze probeerde haar daad te verhullen door van plek te wisselen met haar bij rijdster. Agenten zagen de vrouw rond 04.00 uur vertrekken vanaf een parkeerplaats aan de Stadhuisstraat in Middelburg. De vrouw reed twijfelend, vonden de agenten. Daarop hebben ze haar aan de kant van de weg gezet. Een blaastest wees uit dat de vrouw te veel al cohol had gedronken. Popelen Frank Balkenende Terneuzen -Didier Balkaen, Gentenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16