W D66: gebruik 500miljoen euro van bedrijf voor energietransitie Feest van herkenning bij Graham Gouldman Een stormachtige wind en een flinke golfslag. Renesse kende zaterdag een onstuimige opening van het straoseizoen. Op versierde paarden gingen de ruiters de branding in om de boze geesten van de winter, na een lange periode op stal, uit de paardenbenen te verdrijven. Voor elke provincie komen de de mocraten met voorstellen. Samen gaat het om een injectie in het kli maatbeleid van 5,3 miljard euro. Voor Zeeland wil D66 in totaal 520 miljoen in een klimaatfonds stop pen. De partij vindt de bulk van dat geld door een forse greep (500 mil joen euro) te doen in de reserves van energiebedrijf PZEM. De provincie en Zeeuwse gemeenten zijn de aan deelhouders van PZEM. D66 wil dat kapitaal gebruiken voor de energie transitie in Zeeland en ook om inno vaties te betalen die bijdragen aan een duurzamere samenleving. Of aandeelhouders zomaar de re serves van PZEM kunnen opeisen, beantwoordt D66 niet. De energie producent heeft door de verkoop van de consumententak en het net werkbedrijf van het vroegere Delta weliswaar een buffer van zo'n 700 miljoen euro, maar PZEM heeft dat geld nodig. Het moet al enkele jaren toeleggen op de kerncentrale Bors- sele en de gasgestookte Sloecentrale. Beide centrales draaien door de lage energieprijzen verlies, al trekken de prijzen momenteel wel aan. Bovendien is PZEM een vennoot schap die zelfstandig bedrijfsbeslis- singen neemt. Het bedrijf heeft te genover banken en contractpartners de plicht om een financieel solide beleid te voeren. Aandeelhouders kunnen ook niet zonder meer aan- D66 wil voor Zeeland in totaal 520 miljoen in een klimaatfonds stoppen spraak maken op de reserves. Dat zou trouwens ook forse gevolgen hebben voor het energiebedrijf, dat dan erg kwetsbaar wordt. Als PZEM twee derde van zijn reserves moet inleveren om provinciaal klimaatbe leid te bekostigen, knakt dat de fi nanciële ruggengraat van het ener- giebedrijf. Ook zullen internatio nale ratingbureaus de kredietwaar digheid van het bedrijf flink afwaar deren, waardoor het moeilijker geld kan lenen. Het benutten van de reserves van PZEM kan ook een oplossing voor de kerncentrale Borssele in de weg staan. De aandeelhouders willen zich het liefst terugtrekken uit PZEM. Als publieke eigenaren vin den ze de risico's van deelname in een verliesgevend commercieel energiebedrijf te groot worden. Ze willen onderdelen verkopen en in samenspraak met het Rijk een op lossing zoeken voor de kerncentrale die tot eind 2033 in de benen moet worden gehouden. Volgens de hui dige structuur is ontvlechting van PZEM niet mogelijk. Zeeland praat al een tijdje met het Rijk om een splitsing van PZEM mogelijk te ma ken. De kerncentrale zou dan als zelfstandige bv door kunnen gaan, gevoed met geld dat nu in de reser ves van PZEM zit. Wordt dat geld benut voor klimaatmaatregelen, dan is er geen geld meer voor de verzelf standiging van de kerncentrale. Daarnaast vindt D66 dat er stan daard zonnepanelen moeten komen op daken van nieuwbouwhuizen en nieuwe bedrijfspanden. Ook moe ten nieuwe woningen C02-neutraal worden gebouwd. D66 wil ook toe staan dat er op daken van (monu mentale) panden in oude stads- en dorpskernen zonnepanelen verrij zen. Ook moeten bedrijven een plan maken hoe zij overstappen op circu laire productie (dus zonder reststro men/afval). It maandag 11 februari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl «i aSSSÉ® 'Benut geld PZEM voor klimaat' Gebruik 500 miljoen euro uit de reserves van energiebedrijf PZEM om in Zeeland om te schakelen naar groene energie. Dat duurzaamheidsplan lan ceert de landelijke D66. Het plan is samen met provinciale afde lingen van D66 opgesteld. Frank Balkenende Middelburg ZEELAND2: commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15