maar in wezen is het zoals het is gegaan. Dichtbij hoe ik het heb ervaren.'' Hij schreef het stuk samen met zijn re gisseur, Floris van Delft. Het was een zoek tocht naar de juiste toon, zegt hij. De origi nele, veel uitbundiger versie met een hoop muziek en dans, ging eind december de prullenbak in. ,,Ik voelde er niets bij. Mijn hart zat er niet in.'' Na flink schuren en schaven en lange gesprekken met Van Delft kwam hij tot de kern, een intiem ver haal met een universeel thema: de zoek tocht naar identiteit. En liefde. 'Ik kom uit een prachtige cultuur', verwoordt Dchar het op het toneel. 'Ik zoek met alles wat ik heb hoe ik die cultuur kan meenemen. In dit land. Mijn land. In deze tijd. Op mijn manier.' Complimenten voor Van Delft hoor, zegt hij. ,,Dit hele maakproces is eigenlijk al een huwelijk. Elkaar aanvullen, begrij pen, openstaan, luisteren.'' Het klinkt mis schien soft, zegt hij, maar echt, het is be langrijk. Zeker in een tijd dat iedereen bij voorkeur meteen zijn oordeel klaar heeft. Hij heeft de tweede repetitie net achter de rug, in een oefenruimte van theater Islemunda, Rotterdam. Pittig, ja, het vergt concentratie: meer dan vijftig pagina's uit het hoofd, monologen, dialogen, verschil lende personages, door hemzelf opgevoerd. Maar zo oogt het niet. Dchar is een geboren performer. Een charmante verteller die je meeneemt in zijn universum. Na afloop, uitblazend met een munt thee, zegt Dchar dat je JA best mag zien als een metafoor voor de interculturele strub belingen die Nederland doormaakt, voor dat uiteindelijk, hopelijk, harmonieus kan worden samengewoond. ,,Dat is ook wat ik wil zeggen met JA. Ware liefde ontstaat, maar er gaat een worsteling aan vooraf. Amy zegt in het stuk: 'Hoezo zijn wij mis lukt? Lekker makkelijk!' We hebben de kéuze het samen te doen. Dat is in the end waar het om gaat. Je kunt uitsluiten wat je wilt, maar daarmee schiet je niets op. Daar mee maak je het alleen maar erger.'' Lange stilte. ,,Daar ga je al. Het is moeilijk PASPOORT Nasrdin Dchar Privé In je relatie stuit je geregeld op de Marokkaanse regels die bepalen of iets wel of niet door de beugel kan. Leg eens uit wat hschouma precies inhoudt. Geboren 5 november 1978 in Steenbergen. Opleiding Bedrijfseconomie in Rotterdam. Loopbaan Was te zien in diverse speelfilms, waaronder Tirza, Rabat, Süskind Wolf, Tussen 10 en 12 en In Limbo (2018). Gastacteur bij onder meer het Ro-theater (Branden), en bij Het Toneel Speelt (Ghetto). Speelde in tv-series als Zwarte Tulp, De 12 van Oldenheim en De Vloer Op. Bij Videoland te zien in Mocro Maffia (tweede seizoen in 2020). Solovoorstellin gen: De titel is focking lastig (2010), Oumi (2011) en DAD (2017). Gehuwd met Amy Dchar-Donk, kinderen Dina en Malik. ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 99