^©©*n«©B<> Kind met buikgriep? Regel een oppas! Lekker makkelijk Ze geeft over, zoals alleen dronkelappen en kleine kinderen dat kunnen 'Door te luisteren konden we vrede hebben met zijn dood' 11 3. Door over euthanasie te praten, zullen jongeren er sneller voor kiezen. 4. Iedereen met psychische problemen kan beter worden. ik wakker word van gesnik. Het blijkt een uur of 3 in de nacht. Ik sta op. De dochter zit rechtop in bed. „Konijn gevallen'', zegt ze. Er ligt niets op de grond. Ik rommel in haar berg met knuffel dieren. ,,Hier is het konijn'', zeg ik. Dan ruik ik het: een poepluier. Maar ik ben nog steeds monter. Morgenochtend vroeg gaan de man en ik een weekend weg en daar heb ik zin in. De dochter snikt. Ze heeft pijn, zegt ze. Ook geen probleem. We hebben Sudo- crem. Als ik de luier losmaak zie ik al dat het foute boel is: diarree en knalrode billen. Ik ga met doekjes in de weer. Ik knip een lamp aan. Smeer Sudo. Alles komt goed. Ik zing een liedje. ,,Pijn weg?" vraag ik. De dochter knikt. Dan hoest ze. ,,Och'', zeg ik nog. Dan geeft ze over, zoals alleen kleine kinderen en dronkenlap- pen kunnen overgeven, zonder schaamte en vol overgave. Terwijl ik haar vasthoud en zij verder kotst, bedenk ik al tevreden knik kend dat we het er echt heel erg goed afbrengen: niets is geraakt, alleen het laminaat. Geen bed dat moet worden verschoond, geen pyjama die beneden uit de droger of- God forbid - wasmand moet worden gerukt. ,,Gaat het?" vraag ik. drinken water in de badkamer. Daar kotst ze ook nog eens de bad kuip vol. Ook helemaal goed ge mikt. Ik word zowat met elke golf monterder. Een topeditie van het ziek-zijn. Ik heb weleens erger meegemaakt: zowel dekbed, als matras, als kussen, als schapen vacht helemaal onder. Op het kin derdagverblijf zeiden ze al dat het heerste. ,,Dat maakt ons werk zo veel leuker!" riep een van de leid sters. (Ik hou van ons kinderdag verblijf.) De dochter is er alweer bovenop. Ze wijst en lacht en bab belt. Ik zet haar op bed, waarna ik de vloer begin schoon te maken. Ineens moet ik denken aan toen ik zelf ziek was, als kind, en de grove plankenvloer die we op de bovenverdieping hadden. Hoe mijn vader 's nachts op zijn knieën met een mesje de stukjes uit de kieren moest halen. „Schooooon", roept ze als ik klaar ben. ,,Hoera!", roep ik. Daarna stop ik haar toe en kruip ik weer in bed. De volgende ochtend staan S. en A. voor de deur om een weekend op de dochter te passen. We ont bijten. Zowel dochter als ouders zijn in opperbeste stemming. ,,Nog bijzonderheden?", vraag S. ,,O'', zeg ik. ,,Ja, er is nog wel iets ,,Ze heeft..." zegt de man, ,,een beetjeNou jabuikgriep." ,,Poep!" roept de dochter blij. ,,Overgeven!" ,,Maar ze is heel vrolijk!" zeg ik. En daar is allemaal niets aan gelogen. We springen in de auto en zwaaien. De dochter zwaait vrolijk terug vanachter het raam. Als we weg rijden zie ik nog net hoe S. de dochter optilt om aan haar luier te ruiken. Zo. Wij zijn even naar Berlijn! Lekker makkelijk! WORKSHOP niet overleden. Monique zei vaak: 'Mama, ik word gek van de pijn en de drukte in mijn hoofd. Het liefst zou ik mijn hoofd tegen de muur kapot willen slaan'. Niet meer leven was haar oplossing.'' Ook in Renés geval was er geen ge nezing meer mogelijk, gelooft zijn moeder, hoeveel pillen en hulp hij ook kreeg. ,,De leuke momenten werden steeds minder. Op een gege ven moment liet hij zichzelf vrijwil lig opsluiten in de isoleercel van een kliniek, bang dat hij in verwarde toe stand anderen iets zou aandoen. Dat heeft het traject in gang gezet. Tien maanden later is hij op 42-jarige leef tijd overleden.'' Op het bekertje met zijn dodelijke drankje stond: Geen pijn meer. ,,Met het gezin zijn we bij die laatste mo menten geweest. We hebben hem in alle liefde laten gaan.'' Onzin, vindt Jeannette Croonen. ,,We krijgen bij onze stichting veel berichten van jongeren. Zij voelen zich vaak niet serieus genomen als ze over euthanasie beginnen. Het on derwerp wordt door professionals re gelmatig van tafel geveegd.'' Terwijl ze van deze jongeren horen dat het juist een opluchting is als ze er wel over kunnen praten. Agnes: ,,Dat be tekent niet meteen dat ze het doen. Soms is verdere hulp nog mogelijk. Zo'n keuze wordt ook niet zomaar gemaakt. Voor artsen moet duidelijk zijn dat het niet meer beter wordt. Dat is vaak een proces van jaren.'' Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Afgelopen maand genoot Hanneke Hendrix van een weekendje Berlijn zonder kinderen, maar niet geheel zonder schuldgevoel. we gezocht naar een arts die wel tot euthanasie wilde overgaan.'' GO ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. enige uitweg Het is midden in de nacht als De dochter jammert wat. We -Hanneke Hendrix Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. Jeannette Croo nen en Agnes Johannesma geven zaterdag 16 februari in het Utrechtse Beatrix- gebouw de work shop Euthanasie bij jongeren, hoe is dat voor de naasten? De work shop maakt deel uit van het jonge- rensymposium van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde. Meer informatie: euthanasieinde- psychiatrie.nl -AGNES JOHANNESMA ,,Was dat maar waar'', zegt Croo nen. ,,Dan waren onze kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83