Gehannes met vieze schoenen Na documentaires over de kledingindustrie te hebben gezien, wil Kiki Metaal nooit meer kleren die onder slechte omstandigheden zijn gemaakt. Expert Yvana Wagter helpt haar op weg. jouw manier Kariris Vakantie op ,nc'uste^: Vlucht verblijf huurauto Klusvrouw HiekeGrootendorst 8 'Made in Turkey. Hm, geen EU, is dat oké?' JETTE PELLEMANS wee maanden geleden, een koude woensdagavond in november. Kiki Metaal - 15 jaar, 4 vwo - zit aangeslagen op de bank in de woonka mer in Alphen aan den Rijn. Ze heeft net op televisie naar Genaaid geke ken, een programma van de EO waarin vijf Nederlandse mode ontwerpers naar Myanmar reizen om te zien hoe het eraan toegaat in de mode-industrie. ,,Ik wist ergens wel dat die fashion-industrie niet oké is, maar nu zag ik pas écht hoe heftig het daar is." Ze zag hoe fabrieksarbeiders ver schrikkelijk lange dagen moesten maken: twaalf uur per dag, zes dagen per week. Ze zag hoe een man in een leerfabriek met zijn blote handen dierenhuiden met een chemische goedje moest bewerken. Dat middel was zo agressief dat hij dit werk niet langer dan een halfuur kon doen, anders zou zijn eigen huid oplossen. Kiki: ,,Dat is gewoon een soort slaver nij. En dat allemaal omdat wij shirt jes van 10 euro willen kopen." Vóór deze wake-up call kocht Kiki haar kleren bij de grote ketens: Pull&Bear, H&M, Zara, Bershka, Monki. Ze krijgt per maand 65 euro kleedgeld. Behalve sportkleding moet ze daar alles van kopen. Wat kan ze doen? Te duur ,,Ik heb alvast wat ideeën", steekt Kiki enthousiast van wal. ,,Op inter net heb ik een lijst gevonden met duurzame kledingmerken. Helaas zijn die voor mij vaak te duur. Een jurkje bij King Louie kost al snel 90 euro. Ook vond ik een app, Eerlijk Winkelen, met een kaart vol duur zame adresjes. Helaas werkt die app alleen in de grote steden, niet in Alphen." Dan is er nog een probleem: hoe weet je of iets duurzaam is? Wat zeg gen kledingetiketten? Kiki: ,,Vorige week zag ik in een boetiek een don kerbruin jasje van ribstof hangen. In het label stond prodotto in Italia. Dan zullen de productieomstandig heden wel in orde zijn, denk ik dan. Maar dat weet ik natuurlijk niet ze ker." Uit haar kast pakt Kiki een rode trui van Only. ,,Made in Turkey. Hm, geen EU, is dat oké?" De spijkerbroek van Monki is made in Bangladesh. Een geel jurkje komt uit Marokko. ,,Ik heb geen idee wat ik daaruit kan opmaken", zegt Kiki terwijl ze alle textiel op haar bed uitspreidt. Een antwoord vinden op Kiki's vraag (hoe richt ik met een beperkt budget een duurzame kledingkast in?) is lastig. Een productieproces van een kledingstuk bevat zoveel scha kels - van de teelt van een katoen- plant via de arbeidsomstandigheden in de fabriek tot het transport naar de winkel - dat het moeilijk is om een kledingstuk als 100 procent duurzaam te bestempelen. Yvana Wagter, filiaalmanager van Nukuhiva, de duurzame kleding winkel die werd opgericht door beroepsreiziger en tv-maker Floortje Dessing, wil best met Kiki meeden ken. Vier tips om zo fair mogelijk te shoppen. Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Appartementen Vila do Castelo Corfu Sea Palm Residence Nu volop vroegboekkorting Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: de gang logisch inrichten. ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 GO Shoppen zonder schuldgevoel Portugal - Algarve - Albufeira Griekenland - Corfu - Roda FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80