Topambtenaar mengde zich in MH17-studie De Jonge: 'Meer te doen dan euthanasiediscussie' 7 CDA en D66 uiten zorgen Hij krijgt er nóg kippenvel van: het moment dat een van zijn G-teams zich voor het eerst in de kleed kamer in een Ajax-shirt hees. ,,Dat enthousiasme. Ze keken allemaal naar elkaar, waren zo trots. Som migen liepen met tranen in hun ogen het veld op'', beschrijft Johan van Streun, bestuurder bij G- sportvereniging Only Friends in Amsterdam. Het was een droom voor de jonge voetballers die uit kwam. ,,Ze waren Ajacied.'' De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) zet nu een Bijzondere Eredivisie voor gehandicapte jongeren van 12 tot 16 jaar op. Nu komen G-teams slechts één keer per jaar voor een topclub uit tijdens een wedstrijd dag in Barendrecht. NSGK lan ceert een complete competitie. Zeker acht topclubs, waaronder Ajax, FC Groningen, Heracles en NAC, gaan een gehandicapten voetbalteam adopteren en in de eredivisie laten spelen. Een reeks andere clubs denkt er nog over na. ,,Ook gehandicapte kinderen dro men van een sportcarrière bij een topclub'', zegt woordvoerder Ma- riël Verburg. Met een eigen eredi visie kunnen de voetballers uitko men in het shirt van profclubs en mogelijk zelfs op hun veld trainen. Heracles Almelo gaat sowieso een G-team adopteren. ,,We had den dat idee al langer, maar het is voor ons lastig te organiseren. We hebben ook geen eigen jeugdselec- tie'', verklaart Gerrald Albersen, manager maatschappelijk verant woord ondernemen (MVO) bij de club. Heracles vindt het echter be langrijk dat iedereen kan mee doen. Albersen: ,,We hebben Ze waren zó trots op hun Ajax-shirts, sommigen hadden tranen in hun ogen vorige week nog een G-keeper op bezoek gehad die van onze keepers wilde leren. Ik denk dat er een droom uitkomt als deze voetbal lers onder de vleugels van hun fa voriete club kunnen gaan spelen.'' NSGK hoopt in het nieuwe voetbalseizoen te kunnen starten. Maar er komt veel bij kijken. Want hoe moeten de teams eruitzien? Hoe selecteren de clubs hun G- spelers? ,,Er zijn veel verschillende handicaps. Je moet eigenlijk de zwaarte indiceren en zo alle teams gelijk samenstellen. Het moet niet zo zijn dat ons team bij Ajax het team van FC Groningen zo van de mat speelt, of andersom'', ver klaart Van Streun. Tegelijkertijd wil NSGK ook niet alle beste spe lers bij G-teams weghalen. Ver burg: ,,Dan stort zo'n vereniging straks in. Dat is niet de bedoeling.'' En dus lijkt het geen optie om sterspelers te scouten zoals jeugd afdelingen van topclubs dat doen. De NSGK wil nu hele teams se lecteren en enkele wildcards in zetten voor een paar heel goede spelers extra. Goed idee, vindt Van Streun. ,,Deze kinderen zijn ge hecht aan ritme. Als ze ineens al leen bij een club moeten spelen, snappen ze er niks van, want ze spelen altijd met Jantje en Pietje. Nu gaan ze met het hele team.'' En komt er dan ook een beker voor het beste G-team van Neder land? Wie weet, zegt de NSGK, maar zover zijn de plannen nog niet gesmeed. FC Groningen hoopt vooral dat de kinderen ple zier hebben. Mick Duzink, mana ger maatschappelijke projecten: ,,Natuurlijk willen ze straks win nen voor onze club. Maar als je ziet hoe die kinderen genieten van een potje voetbal, dat is pas écht prachtig.'' Schoof liet in 2015 het functione ren van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) onderzoeken, een eenheid waarvan hij de baas was. De Universiteit Twente kreeg de opdracht voor de 'onafhankelijke studie', maar uit documenten die gisteren openbaar werden, na een verzoek van website GeenStijl, blijkt dat Schoof en zijn ambtena ren niet konden nalaten zich er mee te bemoeien. Zo wilden ambtenaren van Schoof conclusies afgezwakt heb ben, stuurde hijzelf op vragen die geïnterviewden werden voorge legd en bemoeide Schoof zich on der meer met de samenstelling van de commissie die het onder zoek begeleidde. AIVD CDA en D66 zijn bezorgd, al was het maar omdat Schoof inmiddels vergaande bevoegdheden heeft als hoofd van inlichtingendienst AIVD. ,,Dit is niet hoe een evalua tie in elkaar moet zitten,'' zegt CDA'er Chris van Dam. ,,Is het zo dat de slager zijn eigen vlees heeft meegekeurd?'' Wie de honderden documenten leest, krijgt wel die indruk. Dat Schoof zich zorgen maakte, is begrijpelijk. Voor de NCTV stond met de studie veel op het spel: de MHi7-ramp was de eerste grote test voor de club. Schoof en zijn ambtenaren kon den het niet nalaten zich ermee te bemoeien. Hij deed persoonlijk suggesties wie het onderzoek moesten doen. Die werden echter weggewuifd. Ook drong Schoof aan op meer aandacht voor 'ope rationele inzet', maar dat weiger den de onderzoekers. Schoofs suggestie om 'internationale poli tieke dynamiek' erbij te betrek ken, vond wel gehoor. Net als voorstellen voor vragen aan geïn terviewden. Ook kregen ambte naren van Schoof voor publicatie delen van de studie te lezen. De conclusie van de studie werd afgezwakt. Dat de organisatie on der Schoof 'slecht' functioneerde, werd veranderd in 'niet goed'. Schoof was alsnog des duivels. ,,Zijn eerste reactie gister op het Is het zo dat de slager zijn eigen vlees heeft meegekeurd? rapport was niet goed'', is te lezen. Een ambtenaar noemt de woe dende Schoof zelfs 'Dick donder'. De Universiteit Twente erkent dat 'woorden' zijn aangepast, maar stelt dat 'conclusies onver anderd zijn gebleven'. Minister Sander Dekker erkent dat Schoof 'meer afstand had moeten houden'. Hij zegt wel dat de conclusies van de studie over eind bleven. Schoof kan aanblij ven, vindt het kabinet dan ook. De affaire ligt niettemin extra gevoelig omdat het ministerie van Justitie en Veiligheid amper beko men is van het schandaal rond het eigen onderzoeksinstituut WODC. Ambtenaren bleken con clusies van onderzoeken te heb ben 'gecamoufleerd' en herschre ven in politiek gevoelige dossiers. DEN HAAG Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge herkent zich 'geenszins' in het verwijt van regerings partij D66 dat hij 'laks' zou zijn met het starten van een brede discussie over euthanasie. D66-Kamerlid Pia Dijkstra zei gisteren in een interview met deze krant dat de CDA-minis- ter 'meer moet beseffen' hoe belangrijk de discussie over euthanasie voor D66 is. De Jonge benadrukte gisteren dat hij niet van één, maar van vier regeringspartijen een op dracht heeft meegekregen. ,,Die opdracht gaat óók over het intensiveren van de ver pleeghuiszorg, het verbeteren van de palliatieve zorg, de aan pak van eenzaamheid, oude ren weer onderdeel laten uit maken van onze samenleving. De opdracht uit het regeerak koord is dus veel breder dan al leen deze discussie en ik ben met alle elementen minutieus aan de slag'', aldus De Jonge. De Jonge zegt er al voor te zor gen dat er betere informatie over euthanasie beschikbaar komt, de 'brede discussie' is volgens hem in voorbereiding. Er komt een eredivisie voor G-teams. Zeker acht topclubs hebben al toegezegd een gehandicaptenvoetbal team te adopteren. ,,Nu kunnen ook deze kinderen dromen van een sportcarrière bij een grote club.'' zaterdag 9 februari 2019 G-team kan straks bij topclub voetballen Ellen van Gaaien Amsterdam - Johan van Streun, bestuurder sportclub Only Friends De huidige baas van geheime dienst AIVD, Dick Schoof, lijkt een onderzoek rond de MH17- ramp te hebben willen beïn vloeden. Dat slaagde waar schijnlijk maar deels, maar het roept vragen op over zijn inte griteit, vinden CDA en D66. Tobias den Hartog Den Haag Chris van Dam, CDA-Kamerlid Gurrent Oud-international Dirk Kuyt begroet een deelnemer aan een toernooi voor G-teams. FOTO JAN KOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7