■PB h ,a>ai iBrnfl ft li In 2040 half miljoen patiënten 'Het idee van een falend lichaam is een schrikbeeld; we stellen ons liever niet voor hoe dat is' Hoe vind je een goede klusjesman? 3 7 Spermacellen vaak hyperactief Let op, de baas kijkt mee Bak je frietjes niet te goudbruin rA 'r 'w i ,,Het zou goed zijn als ziekenhuizen niet alleen fysieke kwalen behande len en genezen, maar ook de juiste zorg kunnen bieden en mantelzor- gers daarin betrekken. Vijftig jaar geleden mochten ou ders niet bij hun kinderen in het zie kenhuis blijven als ze ziek waren, nu vinden we het idioot en wreed om dat niet te doen. Ik denk dat we over een paar jaar precies hetzelfde zullen ALZHEIMER zeggen over mensen met dementie. Ook zij moeten begeleid kunnen worden, hun verzorgenden zouden bij hen moeten kunnen blijven in het ziekenhuis. Daarom ben ik vier jaar geleden met een vriendin een cam pagne begonnen om dat te bewerk stelligen. Wat ook belangrijk is, is dat men sen met dementie creatief bezig blij ven: muziek maken, dansen, schilde ren. Dat houdt mensen verbonden met elkaar en de wereld, en daar zijn geen woorden of herinneringen voor nodig. Zoals medicijnen worden voorgeschreven, zouden er ook gratis dans- of schilderlessen voorgeschre ven moeten worden. Ook moeten mantelzorgers veel meer ondersteu ning krijgen, zodat ze elke dag vol doende tijd voor zichzelf en hun ei gen leven overhouden om hun taken vol te houden.'' ,,Het begint met erover praten. Mijn generatie durft dementie gelukkig al iets beter te bespreken dan de gene ratie van mijn vader; hij kon er écht niet over praten. Maar er rust nog steeds een taboe op. Laatst was ik in een supermarkt en een oude vrouw stond midden in het gangpad. Ze was in de war en angstig, omdat ze zich niet kon herinneren wat ze moest ko pen. Ik maakte een praatje met haar, en we lachten er maar een beetje om. Uiteindelijk kozen we samen wat fruit dat ze kon meenemen. Ik realiseerde me dat ik nog maar een paar jaar geleden gewoon langs haar zou zijn gelopen. Er zou geen scheidslijn moeten zijn tussen men sen met en mensen zonder demen tie. We leven allemaal in dezelfde wereld en moeten elkaar een handje helpen.'' ,,Dementie roept angst, afkeer en schaamte op. In onze maatschappij worden onafhankelijkheid, autono mie, gezondheid, succes en rijkdom hoog gewaardeerd en geassocieerd met jeugd. Ouderdom associëren we met verval. Het idee van een falend lichaam is een schrikbeeld; we stellen ons liever niet voor hoe het is om te leven met een lichaam en geest die niet meer functioneren. Daarom gaan we het uit de weg. Mensen met dementie vertelden me dat vrienden niet meer langsko men. Dat is niet eens uit wreedheid, vermoed ik, maar vanwege angst en schaamte. De controle verliezen over je lichaam en geest is angstaanjagend. Ik vind het óók angstaanjagend als ik erover nadenk. Maar er is nu eenmaal bijna niemand die niet met deze ziekte te maken krijgt. Word je er zelf niet door getroffen, dan raakt het wel iemand van wie je houdt. Dat heeft grote gevolgen voor onze samenle ving. Als je daar pas over nadenkt op het moment dat het zich in je directe omgeving aandient, slaat dat in als een bom.'' Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten Zet een heteluchtoven met luchtcirculatie op 180 graden, een oven zonder luchtcirculatie op 200 graden. PC ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 'vs: Wat moet veranderen in onze omgang met mensen met demen tie? Wereldwijd hebben 50 miljoen mensen dementie, aldus Alzheimer Nederland. Alzheimer is veruit de bekendste en meest voorkomende vorm van dementie, maar er zijn meerdere vormen. In Nederland zijn naar schatting 270.000 pa tiënten met dementie; in 2040 zal dat aantal zijn opgelopen tot een half miljoen. ,,Het aantal gevallen van dementie neemt enorm toe, maar de maatschappij is er nog niet op voorbe reid'', zegt Gerjoke Wil mink, directeur van Alzheimer Nederland. ,,Alzheimer Nederland wil dat veranderen. De campagne 'Samen de- mentievriendelijk' is erop gericht de kennis over dementie in de maatschappij te vergro ten en mensen leren ermee om te gaan. Niet onbelangrijk, want ruim twee derde van de mensen met dementie woont nog thuis. We zouden ook vaker woonvormen willen zien die tussen thuis wonen en het verpleeghuis in zitten. Bijvoorbeeld kleinschalige woon voorzieningen waar mensen zo veel moge lijk vrijheid houden.'' Alzheimer Nederland is voorstander van Nicci Gerrards idee van 'roo ming in', het blijven sla pen van de mantelzor- ger in het ziekenhuis. ,,We willen meer kennis verspreiden over de juiste bejegening van en zorg voor mensen met dementie in het ziekenhuis. Binnenkort beginnen we onder mantelzorgers een on derzoek naar de de mentievriendelijkheid van ziekenhuizen, zodat we duidelijk krijgen wat beter kan.'' M Nicci Gerard nam haar vader, die later overleed aan alzheimer, nog mee op vakantie naar Zweden. Hoe bereiken we die omslag? Welke taboes moeten nog worden doorbroken? m Nicci Gerrard, Woorden schieten tekort. Over dementie: een bijzonder lang afscheid, is verschenen bij Meulenhoff (€20). Spermacellen schakelen vaak over op een hyperac tieve zwemtechniek. Dat ontdekten onderzoekers van de Britse University of Birmingham. Spermacellen bewegen zich voort door re gelmatige bewegingen met hun staart te maken. Daar naast hebben ze een an dere zwemtechniek, de 'hy- peractivatie', met krachti gere en minder symmetri sche bewegingen. Tot dus ver werd gedacht dat sper macellen deze modus alleen gebruikten om de buitenste wand van een eicel te door- klieven. Nu blijkt dat ze elke tien seconden wisselen tus sen gewoon zwemmen en hyperactivatie. Het is nog onduidelijk wat ze daarmee opschieten. Zelf geen tijd of zin om te klussen? Dan moet je op zoek naar een schilder of klusjesman. Maar hoe vind je een goede en betrouw bare? De Consumenten bond geeft tips. Kijk op werkspot.nl, casius.nl en kwaliteitsvakman.nl, waar je vaak zowel een klus kunt aanbieden (je krijgt dan een aantal offertes) als een schilder of klusjesman kunt zoeken. Check op klachten- kompas.nl of er geen klach ten over dat bedrijf zijn. Sommige verhuizers en vrij willigers voeren ook klusjes uit, zoals het verven van een kamer. Meer op wehelpen.nl en nlvoorelkaar.nl. Als het doel en de middelen duidelijk zijn, mag de baas veel op privacygebied. En er gebeurt ook veel, stelt work-lifeplatform Intermedi air. Denk bijvoorbeeld aan het meeluisteren met tele foongesprekken in callcen- ters, om na te gaan hoe de klant te woord wordt ge staan. Maar een baas moet zich wel beheersen, stelt advocaat Christiaan Alber- dingk Thijm: ,,De privacy- schending moet proportio neel zijn." De middelen die ingezet worden, moeten dus een duidelijk doel dienen. Je vindt het wellicht veel lekkerder als je gebakken aardappeltjes of frieten eer der bruin dan blank én knapperig zijn, maar dat is niet zo gezond, zegt het Voedingscentrum. Goudgeel krokant mag, maar donker bruin of met zwarte rand niet. Zo krijg je zo min mo gelijk acrylamide binnen, een vermoedelijk kankerver wekkende stof. Dus bak niet te heet, keer regelmatig en haal op tijd van het vuur. Ook in de oven en airfryer kan acrylamide ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75