Heb oog voor alzheimer 3-daagse minicruise naar York of Leeds Pbox In haar nieuwe boek 'Woorden schieten tekort' betuigt schrijfster Nicci Gerrard (van thrillerduo Nicci French) spijt dat ze zo weinig over alzheimer wist. Hoe had ze kunnen voorkomen dat haar zieke vader de verbinding verloor? 'Mensen zijn sociale wezens, we hebben contact nodig' 2 VIVIAN DE GIER schuldgevoelens over hebben, ook al valt ons niet echt iets te verwijten. Ik had dit graag eerder geweten. In die zin is mijn boek een waarschuwing." Wat heeft u van uw vaders ziekte geleerd? ,,Tegen het einde was er niets wat mijn vader zich nog kon herinneren of wat hij herkende, maar niettemin was hij als mens waardevol. Ook al had hij geen woorden of herinnerin gen meer, er bleef iets zichtbaar van zijn essentie, van wie hij was. Zoals zovelen had ik vroeger een zekere minachting voor mensen die zwak, kwetsbaar of in de war waren. We zijn geneigd de ene persoon waarde voller en belangrijker te vinden dan de andere. Ik ben me er sterker van bewust geworden hoe wreed dat ei genlijk is. We zijn allemaal aan el- kaars genade overgeleverd, van elkaar afhankelijk, en zouden beter voor el kaar moeten zorgen. Elk mens is even waardevol. Ik vind het beschamend dat ik dat pas door mijn vaders ver schrikkelijke dood ben gaan inzien." Wat was de reden dat uw vader ineens zo hard achteruitging? ,,In het ziekenhuis hanteerden ze strikte bezoektijden, dus we moch ten maar weinig bij hem. Door een uitbraak van het norovirus werd de afdeling ook nog eens geïsoleerd. Daardoor was hij dagenlang alleen. De dokters en verplegers waren aar dig tegen hem en zijn wonden gena zen, maar er was niemand die ervoor zorgde dat hij verbinding hield met de wereld. Van iemand die redelijk goed leefde met dementie, veran derde hij in een man die stervende was. Gevangenen die lang in een iso leercel moeten zitten, worden lang zaam gek. Mensen zijn sociale wezens, we hebben contact nodig. Als je dat ie mand ontneemt is dat gevaarlijk, maar ik heb hiervan geleerd dat re gelmatig contact voor iemand met dementie zelfs van levensbelang is. Doordat wij er niet waren om hem verbonden te houden met de wereld, raakte hij verloren. Hij verdween en we kregen hem niet meer terug. Daar zal ik daar mijn hele leven spijt en Ruim tien jaar leed de vader van schrijfster Nicci Ger rard (60) aan dementie. Lange tijd ging het tamelijk goed met hem, ook al was hij langzaam 'zachtjes, lief, zonder klagen' aan het verdwijnen, zoals Gerrard het omschrijft. John Gerrard ging zelfs nog mee op vakantie naar Zweden, maar toen hij enkele maan den later in het ziekenhuis belandde voor de behandeling van beenwon den en hij nauwelijks bezoek mocht ontvangen, ging zijn situatie hard achteruit. Een paar weken later mocht hij naar huis, maar was hij nog slechts een schim van zichzelf: 'broodmager, immobiel, sprakeloos en verloren'. Negen maanden later, hij was toen 86 jaar, was hij dood. Gerrard schreef er het boek Woor den schieten tekort over: geen thriller, maar wel een soms adembenemend boek. Want Gerrard duikt in de be klemmende wereld van dementie, een ziekte waarbij iemand langzaam maar onherroepelijk zichzelf en alles wat hem of haar dierbaar is, kwijt raakt. - NICCI GERRARD Vanaf voor 2 personen Prachtige historische steden in Noord-Engeland! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kan je heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed. FERRIES Boek nu op pzc.nl/minicruise ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 PC Dans met dementie, en blijf nog even *Prijzen zijn exct. 1,50 transactiekosten. Bekijk de actievoorwaarden online.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74