die roes langer vast' Dit zegt de wetenschap bij i Rimpelvorming kun je niet tegenhouden, wel vertragen Eureka! Leermethode moet landen 'De zon is ook een factor. Vergelijk de huid van je hand met je billen' 'Het stomste wat je tijdens verliefdheid kunt doen, is grote besluiten nemen' 23 door je in die roes komt. Je voelt je de sterktse en knapste, bent zelfverzekerd, de seks is fan tastisch, je weet dat je héél gelukkig wordt.'' Stress De keerzijde is dat verliefdheid ook veel stress oplevert. Het lichaam maakt anderhalf keer zo veel cortisol (stresshormoon) aan. Mensen sla pen en eten minder, verwaarlozen vrienden, familie en werk, hebben liefdesverdriet en worden soms depressief. Verliefdheid kan een obsessie worden, zeker als een liefde onbeant woord blijft of onbereikbaar is. Te veel dopamine kan zorgen voor een te po sitieve kijk. De prefrontale cortex, het gebied aan de voorkant van de hersenen dat belangrijk is voor planning en impulsbeheersing, is min der actief. De concentratie serotonine, een hor moon om helder te kunnen denken, wordt lager. Verliefdheid verblindt en is verwarrend. ,,In een roes kan niemand helder denken. Je vindt alles leuk en grappig. Het stomste wat je kunt doen is in die periode grote besluiten ne men. Het is niet voor de eeu wigheid en er komt onverbid delijk een moment dat je je gaat irriteren aan de ander. Dan is de verliefdheid over.'' Helaas, of misschien juist gelukkig, is de periode van verliefdheid eindig. Die duurt gemiddeld 3 tot 38 maanden. Daarna is het werken gebla zen. „Slechts een op de twin tig mensen kunnen een ver liefdheid vasthouden. Bij de meesten dooft het uit. Daarna blijft er iets over wat lijkt op uithuwelijken: een zakelijke, economische afweging of je bij die persoon blijft of niet.'' Dan draait het om drie din gen: intimiteit, toewijding en passie (seksualiteit). Je ver trouwt elkaar je diepste ang sten, wensen, behoeftes en le vensdoelen toe, en helpt el kaar die doelen te bereiken. De hormonen oxytocine en vasopressine zorgen ervoor dat mensen bij elkaar blijven, het zijn knuffel- en hech- tingshormomen. Oxytocine komt ook vrij bij borstvoeding, waardoor moe der en kind zich hechten. Deze knuffelhormo nen vergroten het gevoel van vertrouwen in een ander en bestendigen een relatie. Vreemdgaan Overigens reageren mannen op een andere ma nier op deze bindingshormonen. Bovendien hebben zij een hogere concentraties testoste ron. Dat verklaart waarom bij hen de kans op vreemdgaan groter is. Biologisch gezien is een mens sowieso niet gemaakt voor langdurige re laties. Rond de 40, als de kinderen zelfstandig zijn, is de koek vaak op. Dat verklaart het hoge aantal scheidingen. Zo somber hoeft het niet te zijn, zegt Rave- sloot. ,,Als je samen een mooi leven kunt op bouwen, is dat fantastisch. Voorwaarde is dat je je eigen leven op orde hebt, met een partner die naar je luistert en inspireert. De beste relaties zijn die tussen mensen die ieder een fantas tisch leven hebben, zodat je een ander niet no dig hebt voor je eigen geluk. De belangrijkste boodschap voor Valentijnsdag: hou van jezelf.'' Vroeg of laat moeten we er allemaal aan geloven: rimpels. Waarom kreukelt de huid naarmate we ouder worden? - KAJ VAN ARKEL Als we jong zijn, is onze huid strak en stevig. Naarmate we ouder worden, beginnen rimpels de huid te tekenen. Er ontstaan lijntjes rondom de mond, groeven op het voorhoofd en kraaienpoten bij de ogen. Waardoor komt dat? ,,De huid is opgebouwd uit twee lagen: de opperhuid en lederhuid, ofwel epidermis en dermis'', ver klaart dermatoloog Satish Lubeek van het Radboud Universitair Me disch Centrum in Nijmegen. ,,Naarmate we ouder worden, ver liest de dermis aan stevigheid en elasticiteit en ontstaan rimpels.'' Die lederhuid bestaat uit een netwerk van collageen en elastine vezels, die sterkte en rekbaarheid geven. Daartussen bevindt zich een gelei van water en suikermo leculen, die het geheel zijn veer kracht geeft. ,,Door natuurlijke verouderingsprocessen wordt dit netwerk afgebroken en minder goed onderhouden, waardoor het structuur en functie verliest'', zegt Lubeek. ,,Daardoor begint de huid te tekenen.'' Naast natuurlijke veroudering zijn er ook vermijdbare factoren die rimpels veroorzaken. ,,Met name zonlicht'', zegt Lubeek. „Lij nen zijn vaak dieper en meer uit gesproken op plekken die veel in de zon zijn geweest, zoals het ge zicht of de handen. Vergelijk die met de huid van je billen en je ziet een wereld van verschil.'' Andere oudmakers zijn roken en luchtvervuiling. Net zoals zonlicht versnellen ze de afbraak van de bouwstenen van de lederhuid. „Daarbij lijkt roken vooral een lo kaal effect te hebben'', zegt de der matoloog. „Het zorgt met name voor rimpelvorming rondom de mond en de ogen.'' Wie versnelde huidveroudering wil voorkomen, moet dus niet gaan roken. Ook goede zonbe- scherming helpt tegen rimpelvor ming. ,,Met minimaal factor 15 en dagelijks smeren. Dat is tegen woordig makkelijker omdat steeds meer dagcrèmes over een uv-filter beschikken.'' Bij het uitkiezen van een gezichtscrème is het opletten. De markt wordt overspoeld met wondermiddeltjes, goed voor een jeugdiger voorkomen tot 'dna- repair'. Maar vaak doen ze niet wat ze beloven. Lubeek: ,,Neem crèmes met collageen: de molecu len van de stof zijn te groot om door de huid te dringen, dus ze blijven er gewoon op liggen en je wast ze er bij de volgende douchebeurt gewoon weer af." Een zwaarder middel als een botoxinjectie verdooft tijdelijk de spieren in het gezicht, waardoor een ontspanningseffect optreedt. ,,Dat kan rimpelvorming tijdelijk verminderen, maar remt uiteinde lijk niet het daadwerkelijke verou deringsproces van de structuren in de huid'', zegt Lubeek. En stoppen met lachen, zodat er geen fijne lijntjes op het gezicht ontstaan, helpt dat? ,,Dat weten we niet en de vraag is natuurlijk ook of je dat zou moeten willen. Het is niet gezegd dat je door niet meer te lachen geen rimpels krijgt.'' zoeker heb ik geleerd me steeds die vraag te stellen, en daar in onderzoek ook op te anticiperen. De wer kelijkheid 'in het wild' is echt een andere dan die in het laboratorium. Op ge bied van onderwijs en on derwijsvernieuwing wor den Estland en Finland gezien als voorbeeldlan- den. Dat kan best. Maar wat daar werkt, kan niet zonder meer overgeplant worden naar de Neder landse situatie. Alma Har ris, hoogleraar aan het Institute of Education in London verwoordde het 2012 zeer treffend: 'Even good policies travel badly': zelfs goed beleid reist slecht.'' -Jim Jansen Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Deze keer Geert ten Dam (60), hoogleraar Onderwijskunde en voorzitter van de Universiteit van Amsterdam. ,,In de onderwijskunde is veel discussie - en soms zelfs een hoog oplopende controverse - over welke methodes al dan niet wer ken. Het was 2009, ik zat nog in de Onderwijsraad en de KNAW (Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, red.) en had een vergelijking gemaakt van de prestaties van leerlingen bij twee verschillende rekenme thoden. Er was toen veel debat over traditioneel versus realistisch rekenen. Wat bleek? Er werden geen noemenswaardige verschillen gevonden tus sen leerlingen die met de ene of de andere methode werkten. Doorslagge vend was of de leraar met de methode uit de voeten kon. Dat was voor mij echt een eyeope- ner. Het gaat dus niet al leen om een bepaalde me thode; de crux zit hem in de specifieke uitwerking van de didactiek en de in teractie tussen leraar en leerling. Dat speelt een veel grotere rol dan de al gemene rekendidactische principes. Het draait uit eindelijk om de vraag hoe een methode of vernieu wing landt in de samen hang met andere factoren. Past een methode bij de visie van de school, de leerlingenpopulatie, en vooral de bereidheid en de vaardigheden van leraren om ermee aan de slag te gaan. Als onderwijsonder- GO ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 liefde -Jan Hindrik Ravesloot FOTO SHUTTERSTOCK Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking NewScientist en met u van'nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71