op de samenleving Ik heb geleefd 'Als je in angst gaat leven, ben je al aan het doodgaan' 19 ar» 'Ik zeg tegen lotgenoten datze binnen hun grenzen moeten blijven, maarzelf houd ik me daar voorgeen meter aan' gezin aan de keukentafel, van wie de dochter voor het eerst in de fa milie vwo doet en voor wie de vraag is: werken of studeren met het risico op forse schulden. En met als mogelijke conclusie: toch maar niet doen. Die uitkomst is gelukkig geen gegeven. Maar als het komend decennium zou blij ken dat dat de consequentie is, dan moeten we het stelsel aanpassen. Met toegang als sleutelwoord. Ten derde betekent een nieuw maatschappelijk evenwicht dat we moeten bepalen wat eerlijk en re delijk is ten aanzien van vaste ver- sus flexibele contracten. Het aan tal flexcontracten is het laatste de cennium vrijwel nergens zo snel toegenomen als in Nederland. Maar baanzekerheid is meer dan de portemonnee; het brengt rust, vertrouwen en stabiliteit. Natuurlijk wil ik goed verdie nende zzp'ers niet tegen hun zin gelukkig maken met een vast con tract. En ik heb me jarenlang geër gerd aan starre arbeidscontracten, waardoor ondernemers alleen met grote moeite van disfunctione rend personeel afkwamen. De pa radox is dus: we zijn op zo veel flexwerk uitgekomen omdat de standaardcontracten te weinig flexibel zijn. We moeten daarom aan beide kanten terugsnoeien. Ten vierde betekent een nieuw maatschappelijk evenwicht dat we ons moeten herbezinnen op Euro pese arbeidsmigratie. Ik ben een geharnast voorstander van Europa en ik zie de grote waarde van vrij personenverkeer. Maar we kunnen daar alleen mee doorgaan als we er in slagen om Nederlandse werk nemers te beschermen tegen onei genlijke verdringing. Ten vijfde en ten slotte: de moeizame integratie van nieuw komers. Ook hier moeten we toe naar een nieuw, scherper gearticu leerd evenwicht. In de kern bete kent dat herstel van wederkerig heid. Het is geen recht, maar een voorrecht om in dit land te mogen komen wonen. En wie aanspraak wil maken op dat voorrecht, kan niet op zijn handen zitten. Die zal zelf moeten zorgen voor brood op de plank, zal de taal sneller moe ten leren en zal zich moeten con formeren aan de democratische rechtstaat. Vrijheid Aan de ene kant geloof ik sterk in individuele vrijheid en in het ne men van verantwoordelijkheid voor jezelf. Maar wie dat op orde heeft, kan verantwoordelijkheid nemen voor anderen, voor maat schappelijke instellingen, voor de samenleving. De politiek kan het in de zoektocht naar een nieuw maatschappelijk evenwicht niet alleen. Deze opgave is ook aan de samenleving én het bedrijfsleven. Mijn vraag aan u is daarom: wilt u helpen? Door na te denken wat goed werkgeverschap betekent. Door te bekijken wat u van uw werknemers verwacht, en wat zij van u mogen verwachten, bijvoor beeld op het gebied van scholing. Door stil te staan bij de vraag wat u voor Nederland kunt doen. Ik vraag het in de wetenschap dat u ongetwijfeld al veel doet. En dat het er niet makkelijker op is geworden, want 'elite' is tegen woordig in de eerste plaats een scheldwoord. Maar wat er ook ge roepen wordt: de elite is onmis baar. In de wetenschap, cultuur, politiek en het bedrijfsleven. Ik vertelde u twee verhalen, maar Nederland ^s geen land van twee verhalen. Ik ben oprecht op timistisch over dit geweldige land, maar we moeten wel samen aan de bak met de grote uitdagingen die voor ons liggen. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. e trouwden op de motor. Zij achterop in een zwarte jurk. Een helm vonden ze niet nodig voor dat kleine stukje naar het gemeente huis van Duiven. Jurgen Klijn (49) haalt de trouw foto van boven en laat hem zien. 1997. Wat er met zijn lange haar is ge beurd? ,,Dat is de stress'', zegt hij en strijkt lachend over zijn kale bol. De Harley van toen staat nu te koop. Cindy Klijn (45) verkocht haar motor al eerder en hij geniet gewoon niet van het alleen rijden. ,,De kick is er af.'' Samen toeren, dat was het mooist. Allebei zijn ze lid van de Har- ley-club. ,,We zijn heel erg één'', zegt Cindy. ,,Waar je Jurgen ziet, zie je mij. En andersom.'' Zij was er bijna niet meer geweest. Zeven jaar geleden werd een aange boren hartafwijking ontdekt. Tijdens een vakantie merkte ze dat ze nauwe lijks nog een bergje op kon wandelen. In het ziekenhuis bleek haar hart tweeënhalf keer vergroot, ze had nog maar een half jaar te leven als ze niet snel een openhartoperatie zou on dergaan. ,,Ik heb het met moeite ge red'', zegt ze. ,,Met 46 kilo kwam ik uit het ziekenhuis." Als bonus kreeg ze de diagnose pul monale hypertensie (PH), een pro gressieve en dodelijke longaandoe ning. Waarschijnlijk heeft het alle maal met elkaar te maken, zegt ze. Ook die rug- en nekklachten waaraan ze al zeven keer is geopereerd. Haar energieniveau is laag, haar werk in de zorg moest ze lang geleden al opge ven. Meer dan een halfuur wandelen met de honden gaat niet. Al probeert ze dat wel. ,,Ik zeg altijd tegen lotge noten dat ze het best binnen hun grenzen kunnen blijven, maar zelf houd ik me daar voor geen meter aan. Ik ben geen goed voorbeeld.'' Jurgen schudt zijn hoofd. Zo is zijn vrouw nou eenmaal. Lopen ze in het bos, stelt hij voor de korte route te nemen. Maar nee hoor, zij wil toch een extra lus maken. Zij lacht. ,,En daar moet ik dan later keihard voor boeten.'' Hij: ,,En straks niet zeiken hè, zeg ik dan tegen d'r. Want halverwege is ze kapot, hoor.'' Zij: ,,Dat is zijn manier om te zeg gen 'ik ben het niet met je eens'. Maar ik klaag dan ook niet achteraf, hè?'' Nee, ze is een eigenwijze flikker (haar woorden). Samen met Jurgen gaat ze nog gewoon naar concerten en naar de kroeg - oké, ze danst iets minder uitbundig dan vroeger van wege de benauwdheid. Maar ze peinst er niet over thuis op de bank te blijven zitten. Ook al moet ze het vaak bezuren. ,,Het is ha^r leven'', zegt Jurgen. ,,Ik ga haar niets verbieden.'' Maar pijn doet het hem wel. Ze zul len samen geen bejaard stel worden. Vroeger lag hij daar wakker van, nu niet meer. ,,Als je in angst gaat leven, ben je al aan het doodgaan'', vindt Cindy. Cindy Klijn (45), voormalig zorgmedewer- ker Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl Er zijn lotgenoten die op de wacht lijst staan voor transplantatie. Zij niet. Twee longen en een hart zou ze nodig hebben. Wil je in aanmerking komen voor donororganen, dan moet je altijd paraat staan. Ze kent mensen die al vijfjaar wachten, vakanties schrappen omdat ze dan niet oproep baar zijn. ,,Daar heb ik geen zin in. Ik wil léven.'' Ook met operaties is ze helemaal klaar. Die kosten haar te veel kracht. Cindy heeft een niet-reanimerenver- klaring. Mocht ze morgen een hart aanval krijgen, dan is dat maar zo. Ze slikt nu wel medicijnen die haar kwaliteit van leven verhogen. Ze krijgt er meer energie door. Maar geen arts waagt zich aan een prog nose over haar levensverwachting. Vroeger hebben ze veel gereisd, en ze hadden de mazzel dat ze twee jaar in Amerika konden wonen vanwege Jurgens werk. De Harleys lieten ze verschepen, elk weekend toerden ze rond Lake Michigan. ,,Ik heb het geluk dat ik al op mijn vijftiende mijn grote liefde ben te gengekomen'', zegt zij terwijl ze hem aankijkt. ,,Jurgen is mijn man, mijn minnaar en beste vriend. Wie kan dat zeggen?'' Mensen laten zich te veel leiden door wat ze niet hebben, vindt ze. ,,Kijk eens naar wat je wél hebt!'' Ze hadden graag kinderen gewild, maar het was hen niet gegeven. Met de kennis van nu is dat maar goed ook. ,,De baby en ik hadden de zwan gerschap vanwege mijn hart nooit overleefd.'' Bovendien: nu zijn ze vrij om keuzes te maken. ,,Als ik nu een avond te hard gefeest heb, schaad ik daar niemand mee, behalve mezelf.'' In oktober organiseerde ze een be nefietconcert in Westervoort om geld op te halen voor onderzoek naar PH. Meer dan tienduizend euro sleepte ze binnen. Deze maand gaat ze het over handigen aan de artsen in het Rad- boudumc. Ze zegt er dan maar niet bij dat ze onlangs is wezen kitesurfen met Jurgen. De dokters zouden het gezien haar conditie vast geen goed idee vinden. GO ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK - -7,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67