Moeder Augusta legde zich niet neer bij het oordeel van de Uitzonderlijk 16 'Het was naar, maar de mensen begrijpen me nu. Ik kan zeggen wat ik wil' Maar ja, bewijs het maar eens, dat je zoon veel slimmer is dan naar voren komt uit alle beschikbare onderzoeksrapporten. ,,Ze vonden mij vaak lastig. Zo'n moeder die tegen beter weten in blijft zeuren dat er méér zit in haar kind. Maar ik wilde niet opgeven. De hulpverlening rond Niels-Jan, als ik nu terugkijk, is wat dit be treft toch behoorlijk door de mand gevallen.'' Taalbegriptest Ze moest nog jaren wachten, tot het moment waarop een betrouw bare taalbegriptest was ontwik keld, speciaal voor kinderen die nauwelijks in staat zijn tot motori sche handelingen. Die kon Niels- Jan doen, hij was toen 17. Zijn score kwam overeen met die van een 6-jarige. ,,Toen zijn we aan de gang ge gaan met pictogrammen. Opa fietst, opa loopt, opa leest. Dat soort plaatjes. Ik leende ze van de school voor moeilijk lerende kin deren in Veenendaal; in die tijd bezocht Niels-Jan het dagverblijf dat ernaast lag. Iemand van die school vroeg me of hij het alfabet kende. Ik ver moedde van wel, hij moet dat heb ben geleerd van Sesamstraat. Toen zijn we gaan oefenen. Letter voor letter. Het ging moeizaam en het duurde lang, maar zo hebben we geleerd om met elkaar te praten.'' Eén van de eerste zinnetjes die Niels-Jan maakte, was: 'Kan ik straks weer lopen?' Op televisie had hij gezien dat er wandelpak ken bestonden voor mensen met een dwarslaesie. Maar Niels-Jan heeft geen heupkoppen en boven- 'Kans op een verkeerde score zoals bij Niels-Jan wordt steeds kleiner' dien een vergroeiing van de rug. Nog afgezien van de spierkracht en de coördinatie die hij mist. Lo pen zal hij nooit. Een tweede zinnetje was een verzoek: 'Mag ik aan de beade ming?' Niels-Jan kan door zijn handicap niet goed uitademen. Hij heeft daarvoor geen goede spier spanning en de vergroeiing van zijn rug maakt het voor hem steeds moeilijker. In de nachtelijke uren bleef er te veel kooldioxide achter in zijn li chaam, met als gevolg dat hij over- dag suf en lusteloos bleef. Dat er op een dag moest worden ingegre pen, daarover hadden zijn ouders en de zorgverleners herhaaldelijk met elkaar gesproken. Kennelijk ook in bijzijn van Niels-Jan, zegt Augusta: ,,Want dat had hij heel goed door dat hij dood zou gaan als gevolg van CO2-stapeling als hij niet 's nachts aan de beade ming zou worden gelegd.'' Bij Augusta, haar echtgenoot Kees, Niels-Jans jongere zusje Adriënne (13), verdere familie, art sen, hulpverleners - overal is het heden van 0,1 jaar en qua socialisa tie 1,5 jaar'. Augusta: ,,Je denkt: de dokter heeft ervoor doorgeleerd, die zal het wel weten. Maar ze zaten er naast. Ze zaten er vreselijk naast. De gedragskundigen, de orthope dagogen, de zorgbegeleiders, en ja: wijzelf ook. We hebben ons alle- m^al vergist.'' Toch, hoe vaag ook, bleef het bij Augusta altijd knagen. ,,Ik voelde direct bij zijn geboorte een diepe, speciale band. Die is altijd geble ven. Mijn gevoel zei dat er méér aan de hand was. Iets wat ik nog niet begreep, iets waar ik niet bij kon. Maar waar ik wel naar op zoek moest. In feite heb ik altijd, al direct vanaf de geboorte van Niels- Jan gezocht naar een manier om met hem te kunnen communi ceren.'' kwartje intussen wel gevallen: tussen de oren mankeert Niels-Jan helemaal niks. Jarenlang was hij voor Sesamstraat en Teletubbies ge parkeerd, terwijl hij veel liever naar het NOS Journaal keek. Nu Niels-Jan kan praten, heeft hij heel wat te vertellen. Veel van zijn zinnen beginnen met 'Het is mijns inziens goed daten gere geld valt het woord 'kapitaal', waarmee hij de overtreffende trap van iets aangeeft. Televisie Het is haast onvoorstelbaar, bena drukt moeder Augusta. Want nooit heeft Niels-Jan taalles gehad. Al die jaren heeft hij in stilte zijn woordenschat bijeen gesprokkeld, grotendeels van televisie. ,,Hij ge bruikt woorden die ik zelf nooit zou gebruiken. Hij ziet slecht, zijn ogen kunnen niet goed focussen. Dat maakte het extra lastig de let- terkaart onder de knie te krijgen. Nu weet hij precies waar elke let ter zit, hij hoeft niet meer te kij ken. Het is een soort blind typen geworden.'' Moeder en zoon pakken het let- terbord weer op. Een kans om Niels-Jan vragen te stellen. ,,Het was best akelig. Ik was best alleen. Gelukkig nu niet meer. Het was naar, maar nu begrijpen de mensen mij. Ik ben niet meer zo gehandicapt, want ik kan zeggen wat ik wil.'' ,,Ik ben nooit boos geweest. Met veel onderwerpen ben ik in mijn gedachten bezig geweest. Ik dacht heel veel.'' ,,Naar een kwis. De Slimste Mens vind ik kapitaal leuk. Ik kijk naar National Geographic. Ik houd van natuurprogramma's. Ik kijk ook het Journaal. Politiek en alles over de klimaatverandering vind ik belangrijk.'' ,,Nee. Maar ik zeg het wel als ik het ergens niet mee eens ben.'' Augusta, lachend: ,,Mijn zoon blijkt een enorme stijfkop te zijn.'' Niels-Jan heeft op zijn beurt ook een paar vragen aan de verslagge ver. ,,Ja, natuurlijk. Daarvoor ben ik hier.'' ,,Haha, jij wilt heel graag dat er eindelijk naar je wordt geluis terd?'' ,,Ik ga mijn best doen.'' ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 GO Cerebrale parese (CP) is een aangebo ren lichamelijke han dicap die bewegin gen ernstig beperkt. Daarbij komt spasti- citeit het vaakst voor. Een op de vier kinde ren met CP kan niet praten, een op de drie kan niet lopen, de helft heeft een verstandelijke beper king. Elke dag wordt in Nederland wel een kind geboren met deze ziekte, een op de vierhonderd baby's. Volgens de Utrechtse kinderre- validatie-arts Janine Voorman, verbonden aan het UMC, zijn in Nederland enkele honderden kinderen met CP zo ernstig motorisch gestoord dat zij niet in staat zijn aan hun omge ving duidelijk te maken wat ze wel of niet begrijpen. ,,Bin- nen die groep is het verhaal van Niels-Jan uitzonderlijk, omdat een manier van com municeren pas mo gelijk is gebleken toen hij al 17 jaar was.'' Volgens Voorman be staat er pas sinds en- kele jaren een be trouwbare test. ,,De kans op een ver keerde score zoals bij Niels-Jan is nu kleiner.'' Marike Willems van patiëntenvereniging CP Nederland vindt het verhaal van Niels- Jan hoogst opmerke lijk. ,,Als je met je ogen kunt knipperen, kun je bij wijze van spreken al communi ceren. We hebben de spraakcomputer en allerlei vormen van tests om uit te vinden waartoe iemand in staat is.'' VERVOLG VAN PAGINA 15 Het moeten eenzame jaren zijn geweest, toen je niet kon commu niceren. Was je niet ook boos? Omdat je er wel was, maar niemand dat door had? Waar kijk je graag naar op televisie? Nu het kan, maak je dan wel eens ruzie? ,,Bent u bereid mijn verhaal in de krant te zetten?'' ,,Het mag ook wel op televisie.'' ,,Wil jij daarvoor mijn kruiwagen zijn?'' J.3UJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64