Saskia Noort Geen doen, pubers indoctrineren Zo doen zij dat Vlamingen de kou in om hun kind bij school aan te melden VEEL GEDEELD Digitaal inschrijven is in Vlaanderen noggeen gemeengoed e kochten Mij wordt verteld dat ouders van vrienden wel een huis voor de kin- Lichtshow 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Inschrijven voor een middelbare of basis school is in Nederland een fluitje van een cent. Maar in Vlaanderen zetten ouders zich schrap voor een koude logeerpartij aan de poort. Want daar geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Dat moet toch eenvoudiger kunnen. MARK VAN ASSEN BRUSSEL Alsof ze voor hun kroost kaartjes voor K3 moeten scoren. Ze hebben mutsen op, handschoenen aan, ze zitten op kampeerstoeltjes en er branden kaarsjes. Sommigen slapen in een tentje, anderen in hun auto. Het zijn beelden van vorig jaar, maar ze zullen ook ko mende tijd weer her en der opduiken. Lang niet bij elke school, en de problemen zijn in het middelbaar on derwijs groter dan in het basisonderwijs, maar toch. Elke kamperende ouder is er eentje te veel, vinden ze in Vlaanderen. Het probleem is simpel: er is te weinig plek, er zijn te veel kinderen en het in schrijven moet persoonlijk. Voor de eerste twee is zo snel geen oplossing te vin den, maar nadat vorig jaar de ergernis over de kleu mende ouders een hoogte- punt had bereikt, viel voor het eerst de term 'digitale inschrijvingsprocedure'. Scholen die digitaal wilden gaan, konden zich tot vorige week aanmelden. De Vlaamse minister van Onderwijs Hilde Crevits, die 1 miljoen euro beschik baar stelt en administra tieve ondersteuning heeft aangeboden, constateerde opgetogen dat 'veel scholen' de stap hebben gezet. In ne gen van de zeventien steden en gemeenten waar vorig jaar nog gekampeerd werd, kunnen kinderen nu ge woon online worden inge schreven. Als er te weinig plaats is, wordt er digitaal geloot, en worden de onfor- tuinlijken doorverwezen naar de school van hun tweede of derde keuze. De bedoeling was eigenlijk om er een verplichting van te maken, maar dat kan zo maar niet in het meertalige België. In Brussel hadden de Vlamingen bedacht dat de voorrang voor Nederlands talige leerlingen meteen maar moest worden opge trokken van 55 naar 65 pro cent. Dat was tegen het zere been van de Cocof, de Franse Gemeenschapscom missie. Het Brusselse ge west is officieel tweetalig, dus waarom dan de Neder landssprekenden voortrek ken? Totdat dit probleem is glad gestreken, kan geen enkele school tot iets worden ver plicht. Dus rest voor som mige ouders niets anders dan te hopen op aangename winternachten zonder al te veel kou en regen. II et is mij niet gelukt helaas om mijn kinderen te indoctrineren. Ondanks verwoede pogingen ze op het rechtse pad te krijgen, zijn ze, net zoals wij I ooit van de generatie Nix, lui links geworden. Je weet wel, overal lichten laten branden, halfuur douchen, nachtenlang docu's kijken over de vervuilende vleesindustrie of hoe de wereld binnen nu en twintig jaar zal vergaan met de verwarming op 22 graden. En daarna McDonald's bestellen via Uber Eats. Maar goed, je kinderen indoctrineren, daar is geen begin nen aan, althans niet bij die verwende etters die wij hier op de wereld hebben gezet. Die van de overlegopvoeding, zon der God die hen naar de hel stuurt, zonder Sinterklaas die ze in de zak stopt, die van wedstrijden zonder winnaars, want deelnemen is net zo belangrijk als winnen, en reken toetsen met rekenmachine. Als er al iemand wordt geïndoctrineerd, dan zijn wij ou ders het wel. Zo wordt mij dagelijks verteld dat alle ou ders van hun vrienden wel een huis voor ze hebben ge kocht en speur ik daarom dagelijks Funda af op iets wat nog enigszins is te beta len. En overweeg ik mijn ei gen huis te verkopen ten einde hen uit de wanstaltig dure bezemkasten van ka mers te krijgen. Ik mag me cultureel niets toe-eigenen met mijn cowboy- en india- nenfeesten, ik moet 'men sen van kleur' zeggen en er zal straks vast wel iets gen- derneutraals komen als ik oma word. Ondertussen eigenen zij zich mijn Netflix- en Spo- tify-abonnement toe, alsook mijn Nespressocups, en ver dwijnt mijn pondje extra belegen van de Kaaskamer in een rugzak. Om nog maar te zwijgen van mijn zeer klimaatonvriendelijke, rijpe avocado's en frambozen, die erin gaan als ketellapper. Ik heb nog weleens ver woede poging tot indoctri natie gedaan, jaren geleden, toen ze nog puber waren en hun mobieltjes op de keu kentafel lagen, zo voor het grijpen. Hun wachtwoor den waren makkelijk te raden: Darth Vader en 11111. Zo kon ik in de gaten houden of ze ten prooi waren gevallen aan een loverboy, of een drugsverslaving hadden ontwikkeld. En zo liet ik hen via Facebook wat van die gezellige pagina's volgen als We Love Zwarte Piet en Klimaathisterie en ik downloadde de Telegraaf-app. Woedend waren ze. Zij hadden ook recht op privacy, 'lees artikel 16 in het Kinderrechtenverdrag er maar op na!' werd er gescandeerd. Waarop ik terugriep dat wie betaalde be paalde en dat het mijn plicht als ouder was om te controle ren of ze niet in GHB dealden, of aan het sexten waren. Nee, die kinderen van nu hoefje niks wijs te maken, de on afhankelijke geest wordt er met de borst ingegoten. Einde lijk hebben we weer een generatie die de straat opgaat om iets op te eisen voor hun eigen toekomstige kinderen. We hebben ze op de wereld gezet voor ons eigen geluk en som migen zullen vinden dat wij ouders daarmee de grootste vervuilers zijn. Maar onze kinderen gaan de wereld weer een stukje beter maken, let maar op. Het blijft een hallucinerend schouwspel van moeder natuur: niet de vuurtoren maar het noorderlicht zorgt voor een lichtshow boven het dorp Grundarfjördur op IJsland. Het smaragdgroene licht ontstaat doordat elektrisch geladen deeltjes van de zon in de atmosfeer botsen met zuurstofatomen en stikstofmoleculen. foto martial trezzini/ap ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 GO FOTO BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62