Belgische marine Zogezien De klok tikt in het nadeel van de pulskorvissers Maak je eigen meesterwerk Je kunt van alles vinden van Bloom, de Franse plaaggeest van de Nederlandse pulsvissers, maar die slaagde er afgelopen week weer in de toon in dit hoofdpijndossier te zetten. 'Als een Brussels besluit te lang uitblijft, hoeven de pulskotters helemaal niet meer uit te varen' Lees, kijk en bouw in 3D oppepper en 350 tot 500 ba nen. De vraag is of de Belgen de noorderburen ook de bouw van de mijnenbestrij- dingsvaartuigen gunnen. Richard Keulen, directeur Naval Sales Support bij Da- men, is vol vertrouwen. ,,We hebben namelijk twee ontwerpen aangeleverd, waardoor de marine van beide landen keuze heeft. Het gaat om een complex ontwerp: het mijnenbestrij- dingsvaartuig van ruim 90 meter lang én de toolbox die erbij hoort. Met die toolbox kunnen zeemijnen op af stand worden bestreden zonder dat het schip zelf een mijnenveld in hoeft te va ren. Dat is één van de aanbe- stedingseisen." Drones De toolbox moet onder meer bestaan uit moderne onderwaterdrones, een op- pervlaktedrone en vlie gende drones. De twee ont werpen van Damen bevat ten dus twee van deze ge avanceerde 'gereedschaps kisten'. In het ene geval komt de techniek van het Belgische OIP/Elbit, in het andere voorstel van het Duitse Atlas Elektronik. Het schip kan ook diverse con tainers herbergen. Dat maakt het geschikt om spul len te vervoeren voor andere missies, zoals patrouilles, inspecties, noodhulp of red dingsacties op zee. ,,Het wordt een alleskunner." Zoals de twee concurren ten de Belgen werk en ba nen beloven, zo zegt Keulen dat niet alleen Nederland (en Vlissingen in het bij zonder) maar ook België volop profiteert als Damen deze aanbestedingsstrijd wint. ,,Weliswaar worden de casco's gebouwd op onze werf in het Roemeense Ga- lati, maar elf van de twaalf mijnenbestrijdingsvaartui- gen worden afgebouwd op de werf Gardec in Zee- brugge. Dat is de thuishaven van de huidige mijnenve gers. Na afbouw zal ook het onderhoud en de moderni seringen van de nieuwe ma rineschepen bij Gardec plaatsvinden. Dat gaat om honderden banen." Troef Damen-Imtech legt daarbij nog een troef op tafel: een plan om de Belgische Defen sie, industrie en kennisin stellingen samen te ballen in een zogeheten MCM Valley. MCM is de afkorting van Mine Counter Measure of wel mijnenbestrijdingsvaar- tuig. Op en rond het Gardec- terrein zou een campus met onderzoeks- en ontwikke- lingspoot voor de maritieme defensie-industrie moeten verrijzen. Keulen: ,,Dat is een logische voortzetting van een al veertig jaar suc cesvolle samenwerking on der de afkorting Benesam, de Belgisch-Nederlandse Sa menwerking. Binnen de NAVO is die maatgevend als het gaat om mijnenbestrij- ding. Zo ligt het expertise centrum van de NAVO voor MCM niet toevallig in België en worden Belgische en Ne derlandse officieren en manschappen samen opge leid in Belgische en Neder landse marine-opleidings centra. Ons aanbod schept honderden hoogwaardige banen, die decennia lang zijn verzekerd." Ook in Vlissingen zullen banen landen. Bij Damen Schelde werken nu circa 500 mensen. Samen met Saab hoopt het bedrijf in de toe komst ook nieuwe onder zeeërs te mogen bouwen voor de Koninklijke Marine. De onderzeeboten, die de huidige Walrusklasse ver vangen, zullen in Vlissingen worden geassembleerd. Dat levert honderden banen en een flink stuk innovatie op, zegt Keulen. Maar eerst eens afwachten wat de Belgische regering besluit. ,,We heb ben een goed pakket inge diend. We're in it, to win it." THEO GIELE Een juridische afdeling van de EU heeft de Europese Commissie aan geraden te onderzoeken of Neder land regels heeft overtreden. Hierom had Bloom gevraagd. 'Vic- toire majeure d'étape', juichte de mi lieuorganisatie, die het verzet te gen de pulsvisserij coördineert. De pulskor is een techniek waar mee door elektrische prikkels plat vis van de zeebodem wordt opge schrikt, waarna de vis in de netten belandt. Vroeger werden zware kettingen gebruikt om dat schrik- effect te bereiken.Een pulsnet zweeft boven de zeebodem, een ketting ploegt de bodem om. Vis sen met de pulskor kost veel min der energie. Doordat de bodem veel minder wordt beroerd, is de pulskor ook goed voor het milieu, claimen de Nederlandse vissers. Bloom en kleine vissers op de Noordzee willen niks weten van pulsvissen. Het staat volgens hen symbool voor industriële visserij die alleen maar draait om winst en geen greintje ontzag heeft voor de natuur. Erkenning De Franse milieuorganisatie pre senteerde maandag het advies van de jurist als een erkenning door de Europese Commissie dat Neder land de regels overtrad. Die conclu sie werd overgenomen in veel (so ciale) media, hoewel nog niet eens duidelijk is of er een onderzoek komt, laat staan een veroordeling. De reactie van de Nederlandse visserijsector kwam woensdag: een rapport van de Wageningen Economic Research vol tabellen en cijfers over minder tonnen vis, meer liters gasolie en een enorme kapitaalvernietiging. Jo-Annes de Bat, naast provinciebestuurder ook voorzitter van het Bestuurlijk Plat form Visserij, waarschuwde: een verbod op de pulsvisserij leidt tot een faillissement van de Neder landse visserijsector. Niet alleen het pulsverbod hangt als een donkere wolk boven de vis- serman. Door de brexit en de plan nen voor windparken in de zee dreigt verlies van visgronden. In januari 2018 boekte Bloom een enorm politiek succes toen het Eu ropese Parlement voor een verbod op pulsvisserij stemde. Het dage lijks bestuur van de EU, de Euro pese Commissie, wilde het juist toestaan. Om uit de impasse te ko men, praten parlement, Commis sie en de visserijministers vol gende week weer over de kwestie. Bloom bewandelde naast de po litieke weg ook een juridische om een verbod op de pulsvisserij te be werkstelligen. Het advies voor een onderzoek dat deze week voor be roering zorgde, kwam niet uit de lucht vallen. Al in november 2017 had Bloom om het onderzoek ge vraagd. Bij het toestemming geven aan 70 van de 84 pulsvissers, waar onder 18 Zeeuwse, zou Nederland de Europese regels hebben overtre den. Bloom vroeg verder de aan pulsvissers verstrekte subsidies onder de loep te nemen. De klacht liep op niets uit. Anti- fraudewaakhond OLAF zag geen reden tot nader onderzoek. Dit tot woede van Bloom, die het oordeel van OLAF 'schokkend' noemde. Ombudsman De reactie uit Brussel op de klacht over 'illegaal verstrekte' ontheffin gen bleef lang uit. Na een jaar stapte Bloom naar de Europese Ombudsman. Die riep de Europese Commissie eind november ter ver antwoording. Onder die druk kreeg Bloom vorige week ant woord met daarin het advies voor het onderzoek. ,,Maar het is aan de Eurocommissarissen te beslissen al dan niet een dergelijke procedure te openen", schrijft de juridische afdeling van de Commissie. Nog geen man overboord dus, zo lijkt het. Maar de klok tikt onver biddelijk door, in het voordeel van Bloom en in het nadeel van de vis sers. In april verlopen de eerste ontheffingen. Als een Brussels be sluit te lang uitblijft, hoeven de pulskotters helemaal niet meer uit te varen. Bloom wint dan niet al leen een slag, maar ook de oorlog om het elektrisch vissen. ï-^r V' v Si. A Bestel nu via pzc.nl/kunstvoorkinderen PC ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 1 De collectie Kunst voor Kinderen bestaat uit 4 boeken over beroemde kunstenaars: Vincent van Gogh, Piet Mondriaan, P/eter Bruegel en Rembrandt van Rijn. De boeken zijn speciaal ontwikkeld voor kinderen, zowel in tekst als beeLd. Op speelse wijze Leren kinderen over het Leven en werk van de kunstenaars, leder boek bevat bovendien een 3D bouwplaat van een schilderij. S» ffci-MWWAAI Ook als set van 4 boeken te koop voor maar €59,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59