Drie consortia in de race voor opdracht van Nederlandse en Gaat scheepswerf Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen een dubbelslag slaan? De bouw van vier fregatten voor de Nederlandse en Belgisch marine is vrijwel zeker. De scheepsbouwer aast ook op de bouw van twaalf mijnenbestrijdingsvaartui gen, maar er zijn nog twee kapers op de kust. 10 Ons aanbod schept honderden hoogwaardige banen - - Het ontwerp van Damen voor de nieuwe mijnenbestrijdingsvaartuigen van de Nederlandse en Belgische marine. impressie damen naval shipbuilding FRANK BALKENENDE Het zijn spannende tij den in de marine- bouw. Sinds lange tijd investeren Nederland en België weer in hun krijgsmacht. De buurlanden, die al decennia militair nauw samenwer ken, schaffen voor 4 miljard euro identieke schepen aan. Het gaat onder meer om de bouw van vier nieuwe fregatten, waarvan twee voor Nederland en twee voor de zuiderburen. Die aanbesteding is door Nederland verzorgd. Damen is de enige marinewerf in Neder land en al jarenlang hofleverancier van de Koninklijke Marine. Ook de Belgische marine vaart met fregat ten die door Damen zijn ontwor pen en gebouwd. Het is daarom zo goed als zeker dat deze order naar Vlissingen komt. Temeer omdat Damen kwa litatief hoogwaardige en technolo gisch geavanceerde schepen bouwt tegen een relatief lage prijs, blijkt uit een onderzoek dat bu reau Triarii heeft uitgevoerd in op dracht van het ministerie van Eco nomische Zaken. Voor Damen, dat sinds 2009 geen schip meer voor Koninklijke Marine heeft gebouwd, is zo'n op dracht een broodnodige opsteker. Door het gebrek aan orders is ons landelijke marinecluster, waartoe naast Damen Schelde Naval Ship building ook onder meer Thales en RH Marine behoren, danig ver zwakt. Dankzij buitenlandse or ders weet deze Damen-tak tot nu toe te overleven. Met nieuwe op drachten kan de Nederlandse ma- rinebouw zijn voorsprong behou den en zijn producten innoveren. Stiekem hopen ze in Vlissingen op een dubbelslag. Naast de fregat ten moeten ook de huidige mij- nenjagers worden vervangen door twaalf nieuwe: zes voor Nederland en zes voor België. Opdrachtgever is in dit geval de Belgische federale regering, die voor half april de knoop doorhakt. De order is Euro pees aanbesteed. Voor de Neder landse marine is dat nieuw. Er zijn nog drie gegadigden in de race. Imtech Eén van de drie is Damen, dat voor deze opdracht de krachten heeft gebundeld met zijn vertrouwde partner Imtech Belgium, samen met een rij Nederlandse en Belgi sche toeleveranciers. Die combina tie neemt het op tegen het Frans- Belgische consortium Sea Naval Solutions, waarin de Antwerpse scheepshersteller Engine Deck Re pair deelneemt. De derde kandi daat is het Franse Naval Robo tics. Alledrie beloven ze de Belgi sche overheid een economische ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 PC Damen aast ook op bouw mijnenjagers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58