Comments likes Andrea van den Broek 'Laat iedereen nou eens zijn koppie er bij houden' Spasticiteit in de hele linkerzijde van haar lichaam. Een spierziekte. En nu ook nog het fietsvirus. Dit jaar wil Andrea van den Broek drie keer de Mont Ventoux op, de Dolomieten bedwingen én een toertocht rijden in Taiwan. ,,Ik leg de lat hoog, juist omdat het waarschijnlijk niet kan.'' Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? MAURITS SEP Aan doorzettingsvermogen ontbreekt het de 42-jarige Middelburgse niet. Andrea van den Broek is dan wel ge boren met hemiplegie, spasmen die het gebruik van haar linkerarm en -been beperken en haar evenwicht verstoren, ze mocht alles doen van haar ouders. „Sterker, ik móest alles doen. 'Probeer maar' zeiden ze altijd. Daar ben ik ze eeuwig dankbaar voor. Ik ben er veel sterker door geworden." ,,Ik weet niet beter dan dat het zo was. Ik ben op gegroeid in de Blauwewijk, tussen Goes en Wol- phaartsdijk. Ik speelde altijd buiten en ging naar normale scholen. Ik had geen last van mijn beper kingen. Al vroeg ik me soms wel af: 'Waarom is mijn zusje wél gezond en ik niet?' En ik ben één keer heel kort gepest, op de lagere school. Daar is door mijn ouders en de leerkrachten snel een einde aan gemaakt." ,,Fysiotherapie. Ik heb bijna mijn hele leven de zelfde therapeut gehad. Ik moest een paar keer per week naar hem toe. De puberteit was een risico, omdat ik door een groeispurt nog schever zou kunnen groeien. Dat is gelukkig niet gebeurd." ,,Ik denk dat anderen er meer mee bezig waren dan ikzelf. Ik zat niet bij de popiejopies en bij gym werd ik natuurlijk wel als laatste gekozen, maar ik was ook vrij rustig van mezelf. Op mijn acht tiende had ik het wel helemaal gehad. Geen spalk meer, geen maatschoenen. Die draag ik tot op de dag van vandaag niet. Ik besef nu dat dat niet de beste beslissing was. Had ik ze langer gedragen, dan had ik nu beter gelopen. Ik heb er inmiddels ook een spierziekte bij, waardoor ik toch weer aan een spalk en maatschoenen moet.'' Lachend: „Fietsen is inderdaad een groot ding in mijn leven, maar wel in positieve zin. Dat doe ik het liefst de hele dag, want als ik fiets, voel ik geen pijn. Mijn spasmen waren geestelijk zwaar en toch heb ik vrijwel alles kunnen doen wat ik wilde. Alleen de Marine niet. Dat was een te leurstelling, al had ik de afwijzing wel ver wacht.'' ,,De spierziekte die ik sinds tien jaar heb, is een broertje van MS, met zenuwbeschadiging. Deze ziekte is meestal progressief en er is nog geen medicijn en geen behandelplan voor. Dus alles wat ik nog graag wil, moet ik doen zolang het nog kan." ,,Ik wil wel heel veel, ja. Ik zie geen beperkingen, maar uitdagingen. Dat wil ik graag uitdragen naar andere mensen met handicaps of beperkin gen. Ook zij kunnen meer dan ze denken. Of meer dan anderen denken dat goed is. Je moet alleen wel weten dat er ook veel meer hulpmid delen zijn dan je beseft." ,,Ik kan mijn linkerarm niet goed gebruiken en met mijn linkerbeen niet voluit trappen. Ik heb een robotarm laten maken: een orthese die om mijn linkerarm gaat en die ik kan vastklikken op mijn stuur. Die kun je vergoed krijgen, omdat je die ook nodig hebt op een gewone fiets of in het dagelijks gebruik en niet alleen voor zware berg ritten op een racefiets. Bovendien heb ik mijn racefiets laten aanpassen. De remmen zijn ge koppeld, zodat ik met rechts zowel de voor- als de achterrem bedien. Daar ben ik goed bij gehol pen door Canyon en Minnaar Wielersport." ,,Dat heb ik wel allemaal zelf moeten uitzoe- ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 GO De Westerscheldetunnel maakt zoveel winst dat de tol voor regelmatige gebruikers volgend jaar flink omlaag kan. Een andere mogelijkheid is de tunnel twee jaar eerder tolvrij te maken. De polls leverden honderden reacties op. „Gratis voor Zeeuwen, maar zeker voor Zeeuws Vlamingen die straks altijd moeten betalen als België zijn heffingen door zet", schrijft Peter van Dijk op de facebook-pagina van de PZC. Dennis Dirksma- „Korting geven. Daar heb je de komende 15 jaar wat aan. Ook zal je met een goedkoper tarief wellicht meer gebruikers aan trekken, waardoor je meer winst hebt en de prijs wederom kan verlagen." Voor sommige gaat korting niet ver genoeg. ,,Zeeuwen en met name Zeeuws-Vlamingen gra tis door de tunnel laten gaan door middel van een soort t tag systeem", vindt Ineke van der Kolk. Ook het verhaal dat veel te hard wordt gereden in de Glenn Millerlaan in Goes maakte flink wat los. Er geldt een maximumsnelheid van 15 kilometer per uur. Maar veel buurtbewoners crossen door de straat. Tot grote ergernis van bewoner Frank van Pelt. Hij eist maatregelen, maar de gemeente geeft volgens hem geen sjoege. „Eens Frank", steekt Annemarie Heijnen de bewo ner een hart onder de riem. ,,Laat iedereen nou eens even zijn koppie er bij houden in de auto!" „Inderdaad waar wordt er niet te hard gere den...", vraagt Desiree Danielse zich af. „Overal wel, weinig mensen houden zich aan de snel heid, en heel vaak zijn het zelf nog de buurtbe woners ook..." „Helemaal gelijk dat je het zat bent en dat je dit aankaart", reageert Bianca Rentmeester-van Riet. ,,Borden met 15 km erop zullen niet helpen vrees ik. Het enige dat helpt zijn hoge drempels" Tot hun grote verrassing vielen Annemarie en Rob Viveen in de prijzen bij Jumbo De Boeck in Oost Souburg- ze waren vierde wachtende in de rij en kregen gratis boodschappen. Een heel herkenbaar verhaal voor Gaby van Boven. ,,Ik heb het al 3x meegemaakt. En niet 1x ervan had ik het zelf door!! Super blij natuurlijk!!" 'Ik heb vrijwel alles kunnen doen wat ik wilde' Hoe heeft die spasticiteit je jeugd beïnvloed? Wat is je eerste herinnering aan deze aandoe ning? Had je een moeilijke puberteit? Wat is ingrijpender: de hemiplegie, de spier ziekte, of het fietsvirus? Vandaar die haast om dit jaar drie keer achter elkaar de Mont Ventoux te beklimmen, The Ride Dolomites te rijden als ambassadeur voor aangepast fietsen en liefst óók nog de EPIC KOM Taiwan? Zoals?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54