Ondine Snel nog even Zeeland doen, voor 't onder water staat t In het nieuws Uit het nieuws 'Jammer dat rode roos zo populair is' 'Liever slecht dan goed weer' DEZE WEEK IN Z. Kouder, hardere wind, meer scheuren Met de promotie ben ik al begonnen Omdat de natuur in de war is. Omdat de wereld vergaat 6ANDREA LAAT ZICH NIET BEPERKEN 9FRANCA TREUR IS WEEREVEN THUIS 10 DAMEN AAST OP ORDERS MARINE Gaan er nog mensen uit Zeeland mee in maart?', vraag ik op Facebook. Het levert vier opgesto ken duimpjes en vier opmerkingen op. Twee vrienden reageren enthousiast: tuurlijk lopen ze mee in de Zeeuwse Klimaatmars op 15 maart. Eén suggereert bij Shell aan te kloppen voor een fi nanciële bijdrage. De vierde is cynisch: 'Tja, ik ben nooit zo van de symboolpolitiek.' Een video van spelende poesjes maakt meer los. Iedereen milieumurw, soms? Ik vraag het me zelf ook af hoor. Zou het helpen, in polo naise door de straten, als protest tegen alles en iedereen die onze aarde naar de klote helpt? Red de wereld, loopt allen mee! Ik zal de woede van de natuur wel overleven, denk ik zorgelijk, maar hoe ziet de wereld eruit als mijn zoon van 15 volwassen is, mijn kleinzoon die nog maar net geboren is. Als er koninklijk bezoek naar Zeeland komt, grappen we tegen elkaar: ,,Die denkt na tuurlijk: snel nog even kij ken daar, voor alles onder water staat!" Galgenhumor. De klimaatverandering is een terugkerend thema ge worden: 'Heb je het ge hoord? Sperziebonen, tweede oogst! Niet normaal!' Mijn zoon is lid van de Ne derlandse Jeugdbond voor Geschiedenis. Hij leest Zout en Slaven, over het Neder landse slavernijverleden. Weet alles van de Tweede Wereldoorlog. Van de ge schiedenis kun je leren. Hi roshima, Nagasaki, de Koude Oorlog, Ban de Bom, gebro ken geweertjes. Nu schrijven we zelf geschiedenis. Hij kijkt tv. Hij volgt het nieuws. Ik krijg linkjes door gestuurd van het laatste nieuws. Schuur in brand. Man in het water gereden. Nonnen misbruikt. Klimaat verandering slaat op hol. 'Wetenschappers willen sneller en ongekende maat regelen', zegt de man van het NOS-Journaal. De aarde kan het niet meer aan. Het VN klimaatpanel presenteert een rapport. Duizenden we tenschappers hebben mee geschreven. Beperking van het klimaat tot 1,5 graad kan nog, maar we koersen nu af op 3 graden opwarming. Bijna al het koraal verdwijnt. De zeespiegel stijgt. Daar kunnen we 'last van krijgen'. Sterker: in 2050 moeten we op nul uitko men, anders gaat het gruwelijk mis. Wat zegt de man in de straat? Die wil wel hoor, maar dan moet de overheid de maatregelen betalen. Heel begrijpelijk. En dan nog: zou dat kleine beetje wat je zelf kunt doen nu zoden aan de dijk zetten? Mijn zoon denkt van wel. ,,Mam, kraan uit!", zegt hij als ik mijn tanden poets. Het licht mag ook niet meer blijven branden. Slecht voor het milieu. Maar vannacht kan hij niet slapen en laat hij zelf het licht aan op zijn kamer. Uiteindelijk gaat de deur open. ,,Waarom slaap je niet?" Omdat de natuur in de war is. Omdat de wereld vergaat. ,,Nou, dat loopt niet zo'n vaart hoor", zeg ik opgewekt. Het werkt niet. Dan maar in polonaise door de straten. De aarde zullen we er niet mee redden. Maar ach: als we zélf maar overleven. Bij bloemist Jaap Wisse stromen de bestellingen binnen. Op 14 fe bruari is het namelijk Valentijns dag: een van de drukste dagen in het jaar. In Heinkenszand bereidt hij zich voor op de drukte. ,,Met de promotie ben ik al begonnen", vertelt de bloemist, die al ruim veertig jaar in het vak zit. ,,Recla- mes, de winkel aankleden met lieve dingen, en natuurlijk het in kopen van de bloemen." Vooral rode rozen, want dat zijn volgens hem steevast de popu lairste bloemen op Valentijnsdag. Jammer, vindt Jaap. ,,De focus komt telkens op de rode roos te liggen, terwijl er zoveel andere soorten bloemen en kleuren zijn. De roos is op Valentijnsdag ook nog eens duurder, omdat er veel vraag naar is. Gelukkig worden varianten op deze bloem steeds populairder. Roze rozen, bijvoor beeld. En tulpen." Bloemen blijven hoe dan ook onverminderd populair. Dat merkt de bloemist aan de concur rentie: ook bedrijven van andere branches proberen mee te liften op het succes van de business. ,,Tankstations, supermarkten en tegenwoordig ook parfumeries verkopen vaker bloemen. Dat merk je wel in de verkoop, ja. Heel erg veel last heb ik er niet van, ge lukkig. De meeste mensen gaan voor een écht mooie bos nog naar de bloemist en niet naar een tankstation." ,,Terug het ijs op en nóg harder trainen." Dat is wat schaatser Joe- rec Cijsouw doet voor de alterna tieve Elfstedentocht volgend jaar. Vorige week schaatste hij die wed strijd in de topdivisie mee. ,,De 200 kilometer, de belangrijkste rit, ging niet goed. Ik voerde de druk te hoog op." Volgens Cijsouw speelden zenuwen een grote rol in de wedstrijd, die hij niet wist af te maken. ,,De fouten die ik maakte, waren niet nodig geweest. 's Och tends at ik slecht, en tijdens de wedstrijd miste ik in de eerste ronde mijn bidon. Daarin zat mijn drinken en eten. Onder andere door die twee fouten moest ik bij de 50 kilometer aftaaien. ,,Erg jammer. Ik heb er negen maanden hard voor getraind. Toch blikt de schaatser niet negatief terug op het evenement. ,,Voor de lange rit van 200 kilometer heb ik drie redelijke wedstrijden gereden. Daarbij heb ik nog drie wedstrijden te rijden op kunstijs. De tegenvaller op de Weissensee gaat dat niet beïnvloe den." Als Cijsouw op één ding hoopt voor volgend jaar, is het wel slecht weer. ,,Het was te goed weer: wei nig scheuren en zon. De snelheid ligt hoger en wanneer je valt, is het heel moeilijk weer terug te komen. Kouder, hardere wind, meer scheuren. Daar ben ik goed in. Het moet stumpen worden." Maarten Venderbosch ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 GO MuZEEum KIEK! P12-13 15 Niels-Jan kan veel meer dan artsen dachten 19 Ik heb geleefd Annemarie Haverkamp 20 Test uw kennis: wat speelt op social media? 23 Rimpels houd je niet tegen Kaj van Arkel VLISif

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50