II II 14 ZEELAND Schaken bij HWP voelt elke keer als thuiskomen voor Helmut Cardon Gewezen jeugdkampioen van Nederland speelt vandaag met zijn eerste enige liefde tegen landskampioen LSG. Helmut Cardon werd op 12-jarige leeftijd jeugd kampioen van Neder land en nam destijds op een Britse wereld ranglijst de tweede plaats in achter Garry Kasparov. Deze Rus groeide uit tot een absolute topper onder de profs. Cardon gaf voorrang aan een maatschappelijke loopbaan, mag zich sinds 1987 internationaal meester noemen en neemt het vandaag met HWP in de meester klasse in Leiden op tegen lands kampioen LSG. Het is de eredivisie van het scha ken, waarin de club uit Sas van Gent de beste competitiestart ooit kende. Met zes punten uit vijf du els neemt HWP de derde plaats in, op twee punten van het Leidsche Schaakgenootschap (LSG). ,,Dit is met afstand het beste seizoen ooit in de meesterklasse", vertelt hij in zijn kantoor van een zakenbank. ,,We hebben een tijdje eerste ge staan. Dat is super leuk en onge looflijk luxe. Maar wij zijn geen ti telkandidaat. We mogen blij zijn als we niet degraderen. Als je gaat kijken en je maakt een ranking op ELO (een systeem dat de sterkte van schakers weergeeft), dan zul len wij team nummer negen zijn. Redelijk fors onderaan, in die zin dat er twee (van de tien) teams zijn die duidelijk minder zijn dan de anderen.'' Hij woont al jaren in de Rand stad en is in dienst van een Ameri kaanse vermogensbeheerder. Car- don gaat op zijn kantoor aan het Amstelplein in pak op de foto. ,,Ik ben gewoon medewerker hoor'', klinkt het bescheiden. ,,Wij behe ren vermogens voor andere par tijen. Ik werk primair voor Neder landse pensioenfondsen en verze keraars, en in toenemende mate ook Europees. Ik zal misschien wat langer werken dan gemiddeld in Nederland, maar ben natuurlijk ook veel samen met mijn vrouw en onze jonge kinderen. Bij elkaar vult dat een fors gedeelte van de week. Schaken een uitlaatklep? Nee, niet echt. Ik vind het gewoon hartstikke leuk om te doen.'' Met Paul Motwani - die in Sas van Gent tijdens het prestigieuze Onze kracht is dat we redelijk wat spelers hebben die altijd wel een goed resultaat kunnen neerzetten Statistieken Een voorspelling voor de kracht meting met LSG? Tegen de landskampioen uit Leiden heb ben we in het verleden misschien iets vaker verloren, maar op zich heel goede scores behaald. Maar: de statistieken van het verleden zeggen niet zo veel. Zij zijn na tuurlijk niet voor niks landskam pioen. De kracht van ons team is dat we redelijk wat spelers heb ben die altijd wel een goed resul taat kunnen neerzetten. Koen Leenhouts kan in principe van ie dereen winnen en wordt wellicht Zeeuws-Vlaanderens eerste grootmeester ooit. De kans is niet groot dat we LSG verslaan, maar als een paar anderen op dezelfde dag ook uit hun slof schieten, dan kunnen we van iedereen winnen. We moeten gewoon ons best doen en ervoor vechten dat het goed uitvalt. Als we winnen, ko men we weer aan kop en doen we gewoon mee voor het landskam pioenschap.'' ECI-toernooi wereldkampioen bij de jeugd werd - en ploegkapitein Hans Groffen is Cardon (55 jaar) de nestor van het team. ,,Dingen gaan niet meer zo makkelijk als vroeger'', weet hij. ,,Het gaat alle maal wat stroever en langzamer. Je hebt minder energie, en dus min der vermogen om lange tijd ge concentreerd te zijn. De kans dat ik ergens gedurende een partij van een uur of vijf, zes een fout maak, is toegenomen.'' ,,Mijn hoogste rating ooit weet ik niet, maar ik ben absoluut te vreden met mijn huidige ELO ra ting (2394). Ik kan redelijk goed overweg met veranderende ele menten en posities, maar ben tac tisch niet heel erg sterk. Ik heb moeite met het de hele tijd goed vooruitzien van combinaties.'' ,,Ik ben theoretisch niet meer zo goed, omdat ik nauwelijks aan trainen toekom. Met wit win ik meer, omdat je dan een klein openingsvoordeel hebt en meer kunt bepalen welk type stelling er op het bord komt. Vroeger was er veel meer technische trai ning, technische eind spelen en dergelijke. De jongere generaties zijn opgeleid vanuit het idee dat tactiek heel belangrijk is.'' Vanuit zijn woon plaats bij Den Haag is bijna elk thuisduel in Sas van Gent verder dan een uitwedstrijd, maar zo voelt het niet ,,Ik vind het hart stikke leuk om bij HWP te spelen. Mijn vader heeft met enorme passie gewerkt aan het groot wor den van HWP en als zoon ben ik daar natuurlijk trots op. De soci ale binding met Zeeuws-Vlaan- deren is sterk. Het voelt als thuis komen, in alle HWP-teams zitten veel vrienden en ik ga bij familie langs als ik in Sas van Gent ben.'' Ik heb moeite met het de hele tijd goed vooruitzien van combinaties ,,Het is volstrekt uniek dat we in onze regio een club hebben die meedoet voor het landskampi oenschap. Het niveau is relatief gezien gigantisch hoog. Eredivisie is topsport. Ondanks dat we ge nieten van onze huidige derde plaats blijven we ons dit jaar in eerste instantie toch nog gewoon richten op niet degraderen. We spelen tegen uitsluitend sterke tegenstanders. Het is niet zeker dat we nog één of twee punten nodig hebben, want onze bord- punten zijn ook vrij goed. Maar als we nu nog één keer gelijkspe len of winnen, dan zullen we be houden blijven. Mochten we on verhoopt alle verdere duels ver liezen, dan zal het spannend wor den of we al dan niet degrade ren.'' zaterdag 9 februari 2019 Peter van Kouteren Amsterdam - Helmut Cardon 'Als we uit onze slof schieten, kunnen we van iedereen winnen' Helmut Cardon op zijn werk in Amster dam. ,,Het is vol strekt uniek dat we in onze regio een club hebben die meedoet voor het landskampioen schap." FOTO JOS KAFOE ORANGE PICTURES - Helmut Cardon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42