BK INRUIL- E£1 RTL trekt stekker uit serie na ontmaskering vijf ingehuurde 'scholieren' 3 Om een docuserie over een school op te leuken, werden stiekem vijf nepscholieren ingevlogen op het Christelijk Lyceum Veenendaal (CLV). Leerlingen, docenten en ouders zijn boos, RTL trekt de stekker eruit. ,,Hoe is dit plan ooit goedgekeurd?'' Ook ophef over serie in ziekenhuis Honderden leerlingen kwamen gisterochtend samen op het plein van het Christelijk Lyceum in Veenendaal. Boos waren ze, verbijs terd. ,,We zijn bedonderd door de directie!" zei een van hen. Het be drog kwam deze week uit: de nieuwkomers op school waren niet toevallig komen aanwaaien, maar bleken nauwkeurig gecast door de producent van de schooldocumen- taire die op het CLV werd gedraaid. Dat er een serie over het middel- bareschoolleven gemaakt werd, was bekend. Maar dat er met toe stemming van de directie vijf 'nep leerlingen' waren ingevlogen, was een nare verrassing. Toen bij het protest gisterochtend ook vuur werk werd afgestoken, stuurde de schoolleiding de kinderen 'om vei ligheidsredenen' naar huis. Dat tafereel zou ongetwijfeld een fraaie scène zijn geweest voor een van de afleveringen voor de Neder landse versie van Undercover High, maar dat feest gaat niet door. RTL trekt de stekker uit de serie na de ontmaskering van de infiltranten. ,,Hoe is dit plan ooit door zo'n brainstormfase gekomen, vraag je je af', zegt Mark Deuze, hoogleraar mediastudies (Universiteit van Amsterdam). ,,En dan komt het plan ook nog langs de schoollei ding? Onvoorstelbaar." Onderwijs minister Arie Slob (Christenunie) noemt de opzet 'onacceptabel', ex pert media-ethiek Huub Evers spreekt van 'misleiding': ,,School- documentaires worden wel vaker gemaakt, maar zo'n undercover operatie is kwalijk." Daar denkt zender RTL duidelijk anders over. De zender blies de boel niet af om ethische bezwaren, maar omdat de speciaal gecaste leerlingen ontmaskerd werden: ,,Deze vijf scholieren zijn échte mensen met echte problemen, maar voor de serie moest hun identiteit geheim blij ven", zegt een woordvoerder. ,,Nu ze bekend zijn, kun je geen drie maanden volmaken." De morele kant van de zaak 'wordt nog geëva lueerd'. Bij de schoollei- mm ding ging die evalu atie iets vlotter, ge tuige de brief aan de ouders van gister middag. Daarin biedt de directie ex cuses aan voor 'de inschattingsfout': ,,We vinden het heel vervelend dat er zo veel onrust is ontstaan onder leraren en leerlin gen. Alle beelden worden gewist." Koepelorganisatie Verus, vereni ging voor christelijk onderwijs, wil met andere scholen in gesprek over zulke tv-formules: ,,Hoe moet je met dit soort kwesties omgaan? Ook als de bedoelingen goed zijn, kan het misgaan." Undercover High is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar leidde de serie voor zover bekend tot wei nig ophef. Wel was er een rel over een van de 'nepleerlingen' daar, omdat hij later verdachte werd in een verkrachtingszaak. NTR-directeur en voormalig pro ducent van Big Brother Paul Römer spreekt van 'een bedrijfsongeval', vermoedelijk een gevolg van tun nelvisie of 'groepsblindheid' bij ma kers en de schoolleiding. ,,Je kunt zo'n veilige omgeving niet infiltre ren zonder toestemming, zeker niet in deze tijd, met de privacydiscussie die erg gevoelig ligt. Maar ik begrijp ook dat iedereen enthousiast wordt van zo'n formule die in de VS prima werkt. Als het gaandeweg het traject dan ont breekt aan ie mand met het juiste sociale ge voel die op de rem trapt, dan gaat het mis." RTL laat het for mat voor wat het is, een herkansing zit er niet in, meldt de woordvoerder. ,,Dit is het definitieve einde." a^TI C ruil jouw Av I It OUDE PAN IN! VUMC Je kunt zo'n veilige omgeving niet infiltreren zonder toestemming <3tr zaterdag 9 februari 2019 Leerlingen van het Christe lijk Lyceum Veenendaal bij hun school. foto keistad nieuws.. Woede om nepleerlingen op school voor tv-serie Niels Klaassen Veenendaal Vorm en inhoud mogen dan ver schillen, de rel over de school- documentaire doet sterk den ken aan de ophef rond het format 24 uur: Tussen leven en dood, ook een RTL-programma. Voor deze serie werden patiënten van de spoedeisende hulp van het VU medisch centrum gefilmd, zonder dat ze vooraf allemaal toe stemming gegeven hadden. Na flinke ophef hierover belandde ook deze formule op het tv-kerk- hof, begin 2012. ,,De relatie patiënt en arts is heilig, hoe bedenk je het, denk je dan, hè", zegt voor malig tv-producent Paul Römer. Hoogleraar mediastudies Mark Deuze: ,,Tv-makers kijken naar het mooie verhaal, de kijkcijfers. Zulke concepten worden vaak highfi- vend afgesproken. De jonge crea- tievelingen die het bedenken, kun je dat niet kwalijk nemen. Maar de top van een concern moet beter weten." ®Kijk op de site bij /video voor beelden van de onrust bij de school, gisteren www.bk.nl -Paul Römer, directeur NTR en voormalig tv-producent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3