wat: oeroude religie vol respect Krijg nou 10 ZEELAND CBK ZEEUWSE LICHTING 2018 Zeven jonge kunstenaars en één stedenbouwkundige vormen de Zeeuwse lichting 2018. Zij tonen hun werk. Monnikenwerk De meeste kunstenaars van de Zeeuwse lich ting 2018 worden be wogen door wat ze van dichtbij ervaren. Ook de vorm, vaak fotografie, oogt bescheiden. Nina van Dijk maakt installaties. In een op de grond ge plaatste vitrine ordende zij voor werpen die voor haar belangrijk zijn, variërend van schelpen tot een dichtbundel. Het verzamelen van voorwerpen is voor haar een manier om wat voorbijgaat vast te houden. Ook haar - matig uitge voerde - etsen van dierenschedel- tjes raken aan vergankelijkheid. Paul Nieboer heeft een verwant thema. Hij komt uit Groot- Abeele, vernoemd naar de adellijke familie die er ooit woonde. Hij combineert een fictieve familiegeschiedenis met het verhaal van de boomsoort die ook in het gehucht voorkomt. Het sterkst komt dat naar voren in een foto van bomen met lepeltjes en namen van mogelijke leden van de familie. Een ander werk toont de sporen van organismen op de blaadjes van de abeel. Geluksgevoel Sjoerd Houben komt met een foto presentatie over geluk. In hoeverre bepaalt de schoonheid van je li chaam je geluksgevoel? Belemme ren ouder worden en een aftake- lend lichaam jouw gelukservaring? Wat is de rol van relaties bij het er varen van geluk? Kan de natuur je helpen gelukkig te zijn of te blij ven? Een tekst en een interview in zijn begeleidende publicatie bie den stof voor jaren van verdieping. Nine Postma kan ook nog veel verder komen met haar thema 'subjectiviteit'. Een jongetje heeft een verpakking voor zijn mond. Er staat een kruis door. Een verbod. Wat betekent dat? Welk motief stuurt dat verbod? Wat zegt dat over degene die het verbod uit? Een boeiende thematiek, meer ver baal dan visueel ontsloten. Deen Karreman zoekt in haar fo tografie de confrontatie op tussen zichzelf, haar naakte lijf en de we reld om haar heen. Twee sterke fo to's overtuigen en houden de be lofte in van iemand die de grenzen opzoekt. Drie van de bijdragen betreffen de relatie tussen het individu en de grotere buitenwereld. Cynthia Cats toont een reeks foto's uit een publicatie over plekken in Zeeland die verdwenen land markeren. Ze maken subtiel duidelijk dat daar het water sterker was dan de mens. Dat raakt mooi aan de thematiek van Evita Hinneman. Zij maakte foto's die te maken hebben met vuurtorens, hun functie en het verdwijnen daarvan en toont ze op twee tv-schermen. Ik mis een vorm die de reeks een extra di mensie geeft. Anneleen Quist ten slotte, is als stedenbouwer de meest ambiti- euze van het gezelschap. Zij zet in een helder opgezette animatie uit een hoe zij het water de ruimte wil geven en door een intelligente toe passing van dijken het sediment wil laten uitgroeien tot de nieuwe aarde waarop de bebouwing kan blijven. Zij zet de toon voor de toe komst. Dat smaakt naar meer. Gekker moet het niet wor den in de Maand van de Spiritualiteit. Inez van Oord is de founding mother van succesnummers op tijdschrif- tengebied: Seasons en Happinez ontsproten beide aan haar geest. Inez groeide op in een gerefor meerd gezin in Haamstede, leerde schrijven bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode, PZC en Telegraaf en sprak afgelopen zondag bij de Drukkerij in Mid delburg over haar laatste boek, Rebible. Voor Happinez verkende Inez vele bronnen van spiritualiteit. Zij zag beelden van boeddha's, las boeken over ziel en het zelf, over energie en bewustzijn. Zij trok de wereld over op zoek naar geestverruimende verhalen, maar liet de Bijbel links liggen. ,,Andere bronnen waren exoti scher en fotogenieker. De wereld van kerk en Bijbel leek vooral stoffig." De onderwerpen die in Happi- nez aan de orde komen, zijn ver gelijkbaar met die die centraal staan tijdens de Maand van de Spiritualiteit. Op zoek naar het hogere ontdekt Inez dat er iets groters is dan de mens kan be denken, een mysterie. ,,Want hoe we God ook willen noemen, we doen allemaal pogingen in woorden het onzegbare te vat ten", schrijft zij in Rebible. Tot zover strookt het met mijn ver wachtingen van een programma rond spiritualiteit, dat ik vooral associeer met zwerf- en zweefge- lovigen. Daarna 'ontspoort' het. Inez van Oord deed in haar jonge jaren de Bijbel dicht, maar de bijbelverhalen bleven hangen. Tien jaar nadat zij het tijdschrift Happinez heeft losgelaten, is ze de uitdaging aangegaan een aan tal verhalen opnieuw te lezen, met een open blik en ruimte voor verdieping in de achter gronden van de teksten. ,,Mijn broer werd theoloog én predi kant. Voor Rebible ben ik met hem in gesprek gegaan." Een ge sprek over religie, samenstelling van de Bijbel en theologische no- ties ging ze niet uit de weg. Rebi- ble geeft blijk van een oprechte dialoog. Naast elkaar pluizen broer en zus verhalen uit, de conclusies die zij eraan verbin den zijn verschillend, maar res pect wordt tussen de regels door in hoofdletters geschreven. Het resultaat is een boek met verken ning van vijftien bijbelverhalen. Bij elf daarvan heeft Inez een persoonlijke hervertelling toege voegd. ,,Elke tijd heeft een eigen visie op het mysterie." Eduard Verhoef Op 21 februari heeft de Drukkerij nog een ontmoeting in het kader van Maand van de Spiritualiteit, met Eduard Verhoef. Hij ver taalde de Koran en schreef er een toelichting bij met achtergrond informatie. De vertaling moest nauwkeurig en leesbaar zijn en dat schijnt erg goed gelukt te zijn. Niet zo gek voor iemand die zich als theoloog en arabist ook wetenschappelijk richtte op de boeken van de monotheïstische religies. 'Deze Koran leest als een moderne bijbelvertaling', staat in een recensie op Nieuw Wij. De literaire insteek en de bekend heid van Eduard Verhoef met het protestantse taalveld zijn van in vloed geweest. Deze vertaling is ondanks zijn precisie Nederland- ser dan andere vertalingen. Daar mee is het een uitnodiging voor moslims en christenen om zich samen over de teksten te buigen. Kortom, in de Maand van de Spiritualiteit is het plotseling oeroude religie wat de klok slaat. Maar zonder de sfeer van oud zeer, verwijten, kerkscheuringen of godsdienstoorlogen. Er is res pect en dat opent deuren. zaterdag 9 februari 2019 Beeld van bescheiden generatie Nico Out Middelburg Werk van Deen Karreman (l) en Nina van Dijk (r). fotos nico out Bomen met lepeltjes en namen door Paul Nieboer. Animatie van stedenbouwkundige Anneleen Quist. Sjoerd Houben komt met een fotopresentatie over geluk. T/m 8/3. Zeeuwse Lichting. CBK Zeeland. Balans 17. Ma. t/m vr. 09.00 - 17.00 uur en 1e zo. v/d maand 13.00 - 17.00 uur. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38