II Ir. Rik Dellaert uit Biervliet staat aan wieg nieuwe scheidingsmethode 4 Ir. Rik Dellaert uit Biervliet stapelde diploma op diploma en ging van vmbo naar universiteit. Nu staat hij aan de wieg van een nieuwe generatie scheiders van plastic afval. Dellaert (31) leidt een onderzoek naar scheiding op basis van dichtheid, aan de Technische Universiteit van Eindhoven. Een laatbloeier, noemt Dellaert zichzelf. ,,In het eerste jaar van het vmbo op het Zwin College in Oost burg ben ik zelfs nog een bespreek- geval geweest", lacht hij. ,,Bijna blij ven zitten! Mijn aandacht ging naar andere dingen. Werken bij een boer op het land, bijklussen. Mijn ouders werken allebei bij DOW in Terneu- zen. Zo kreeg ik belangstelling voor techniek. Pas toen die me in zijn greep kreeg, kwam er vaart in." De geboren Zeeuws-Vlaming ont popte zich tot diplomastapelaar: van vmbo naar mbo procestech niek, daar bovenop hbo chemische technologie en uiteindelijk Techni sche Universiteit Eindhoven, facul teit scheikundige technologie. Hij heeft inmiddels zijn master achter de rug. „Eigenlijk stond ik er steeds zelf van te kijken als het lukte. En dan dacht ik: oké, als ik dit kan, mis schien nóg een stapje hoger. Kijken waar het eindigt." Promotieonderzoek Hij mag zich nu ingenieur noemen en is bezig met zijn promotieon derzoek. ,,Dat draait om een be langrijk probleem bij de scheiding van plasticafval: hoe haal je de ver schillende plastics uit het huishou delijk afval? Er zijn vele honderden soorten. Een lunchtrommeltje is van een andere kunststof gemaakt dan een petfles of een boterham zakje. Het komt allemaal samen in de vuilniszak en belandt op de grote hoop bij afvalverwerkingsfa- brieken." Vroeger werd plastic eenvoudig weg verbrand. Nu wordt gepro beerd zoveel mogelijk te hergebrui- ken. Dellaert: ,,Nog altijd wordt het meeste plastic verbrand. Een aantal soorten kan uit die afvalstroom ge haald worden en omgesmolten tot kunststof korrels waarmee een eenvoudige plastic kan worden ge- Dan dacht ik: Oké, als ik dit kan, misschien nóg een stapje hoger maakt, voor bermpaaltjes of vlon ders bijvoorbeeld. Dat heeft niet meer de specifieke eigenschappen van het oorspronkelijke materiaal, dat die plasticsoort zo geschikt maakte voor een bepaalde toepas sing. Bijvoorbeeld: heel buigzaam zijn of juist heel star, grote draag kracht hebben of tegen hoge tem peraturen kunnen, of juist geschikt zijn voor lage temperaturen en ge bruik in een magnetron." Om van plasticafval opnieuw hoogwaardige producten te maken met specifieke eigenschappen, moeten de soorten plastic in het huisvuil van elkaar gescheiden worden. Dat vraagt om gespeciali seerde, hightech machines. ,,Zo'n afvalscheider staat in Biddinghui zen, bij het bedrijf Umincorp. Daar werken wij mee samen." Dellaert geeft leiding aan een team van studenten. ,,Zelf word ik begeleid door dr. ir. Jos Zeegers bij mijn promotieonderzoek naar scheiding van plasticdeeltjes met behulp van magneten. De plastics worden in kleine stukjes gehakt en in een magnetische vloeistof ge- daan. Elke plasticsoort heeft een andere dichtheid. Onder het vloei- stofbad wordt een magneet ge plaatst. Dichtbij de magneet verza melen zich de deeltjes met de hoogste dichtheid. Die met een lage dichtheid komen bovenop te drij ven. De verschillende lagen kunnen vervolgens worden 'afgetapt'. ,,Dat is wel een sterk versimpelde weer gave van het hele proces, maar zo werkt het ongeveer", verklaart Del- laert. Zijn onderzoeksgroep aan de TU Eindhoven werkt aan onderde len van dit proces samen met TU Delft, Universiteit van Utrecht, Universiteit van Twente en Rad boud Universiteit (Nijmegen). Del laert is nu ruim 2,5 jaar bezig. ,,Het werkt en het klopt. De technologie is inmiddels beschikbaar en renda bel op industriële schaal en draait 24 uur per dag in Biddinghuizen. Wij dragen eraan bij om deze tech nologie nog efficiënter en rendabe ler te maken. Over ruim een jaar moet er een afvalscheider staan die economisch rendabel is en effectie ver is dan het prototype dat nu in Biddinghuizen proef draait. Mijn droom is dat er in Europa honderd van deze machines komen. Dat zou genoeg zijn om al het plastic afval van huishoudens in Europa te scheiden." Rio de Janeiro Dellaert is net terug van een confe rentie in Veldhoven waar hij de re sultaten van zijn project gepubli ceerd heeft. In mei vertrekt hij naar Rio de Janeiro, Brazilië. ,,Er is meer onderzoek nodig en dat kost geld. Van de oorspronkelijke vijf miljoen die beschikbaar was, is nu nog maar weinig over. Onze hoop is gevestigd op bedrijven die gebaat zijn bij dit onderzoek en het interessant vin den in te stappen. Hergebruik van hoogwaardig plastic kan een winst gevende business worden. Mis schien wordt het zelfs rendabel om plastic uit zee te oogsten." zaterdag 9 februari 2019 Diplomastapelaar werkt aan oplossing voor plasticprobleem Twee soorten kunststof blij ven in de vloeistof op verschil lende hoogten hangen en kun nen zo gescheiden worden. still UIT VIDEO VAN RIK DELLAERT/TU EINDHOVEN Ondine van der Vleuten Biervliet Rik Dellaert bij een van de onde -Rik Dellaert :oeksopstellingen. foto tu eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32