Aarde heeft geen tijd voor slappe regels ZEELAND 3 W* V ®1 Vrouwen nog altijd veruit in de minderheid Ook niet-Zeeuwen bij Forum voor Democratie Middelburg is hofleverancier Zeeuws-Vlaanderen komt er bekaaid van af In totaal 79 aspirant-Statenleden (21 procent) komt uit Zeeuws- Vlaanderen. Dat is een mager aan deel, want 28 procent van de Zeeuwen woont ten zuiden van de Westerschelde. Als alleen wordt gekeken naar de echt verkiesbare mensen (uitgaande van het huidige aantal zetels plus 3), daalt het Zeeuws-Vlaamse gehalte zelfs tot 18 procent. PVV en DENK hebben helemaal geen Zeeuws-Vlamingen op de lijst. Bij Forum voor Democratie (40 procent), CDA (36 procent) en SP (34 procent) zijn het er juist relatief veel. De Bevelanden zijn ruim vertegen at woordigd: 31 procent, terwijl 27 procent van de Zeeuwen er woont. Vooral Partij voor Zeeland is sterk l op de Bevelanden georiënteerd: j 60 procent van de kandidaten komt uit de regio. Vorige maand heeft het dagelijks provinciebestuur de Staten geïnfor meerd over de reactie van de geza menlijke provincies op het voorstel voor een landelijk klimaatakkoord. Dat moet 'haalbaar, betaalbaar en uitvoerbaar' zijn, was de bood schap. Daarnaast moet er een op- lossing komen voor gederfde in komsten uit de motorrijtuigenbe lasting, wanneer veel meer mensen - onbelast - elektrisch gaan rijden. Het conceptklimaatakkoord wordt nu eerst door landelijke planbureaus doorgerekend en dan mogen de Staten na de zomer zeg gen wat ze ervan vinden. Dat weer hield de partijen er niet van zich volop in de landelijke discussie te storten. Bijna elke partij hamerde op draagvlak onder de bevolking. De termen 'haalbaar, betaalbaar en uitvoerbaar' werden gepresenteerd als uitvindingen van VVD-partij- leider Klaas Dijkhoff en zijn CDA- collega Sybrand Buma, alsof dat niet in december al door de provin cies was onderstreept. Er ontsponnen zich discussies over een CO2-heffing voor bedrij ven, kernenergie, waterveiligheid en natuurlijk werd er verwezen Als je nu je kop in het zand steekt, kun je hem straks uit het water halen naar de demonstratie van de scho lieren. Anita Pijpelink (PvdA) zei 'ongelofelijk trots' op ze te zijn. ,,Deze generatie beseft dat het uur U heeft geslagen en er geen tijd meer is voor slappe, grijze, midden weg-oplossingen." Maar over de te volgen weg heerst in de Zeeuwse Staten bepaald geen unanimiteit, concludeerde gedepu teerde Ben de Reu (PvdA, klimaat). Bedrijven zijn verantwoordelijk voor 80 procent van de CO2-uit- stoot. ,,De reductie kan alleen geborgd worden met een afdwingbare ver plichting aan bedrijven", betoogde Carl Schoor (D66). Dan moeten de buurlanden daar wel in meegaan, vond Jeffrey Oudeman (CDA). „Anders is Nederland armer en het klimaat warmer." Over kernenergie werd een flink robbertje gevochten tussen ener zijds PvdA, GroenLinks en D66 en anderzijds VVD, Partij voor Zee land en PVV. De woordvoerder van de laatstgenoemde partij, Vincent Bosch, hekelde de meeste klimaat maatregelen. Die zouden Jan en Marie - de Zeeuwse equivalenten van Henk en Ingrid - maar op kos ten jagen. Of hij dan ook geen maat regelen wil nemen in verband met de zeespiegelstijging, vroeg de PvdA. Pijpelink: ,,Als je nu je kop in het zand steekt, kun je hem straks uit het water halen." Begin bij jezelf, betoogden Ria Rijksen (ChristenUnie) en Joan van Burg (SGP). „Waarom de asbestda- ken niet heel snel vervangen door zonnepanelen?", vroeg Van Burg. ,,Dan sla je twee vliegen in één klap, maar dat doen we niet. Laten we met twee voeten in de Zeeuwse klei blijven staan. Niet zo heel Neder lands misschien, maar wel nuch ter." zaterdag 9 februari 2019 Verkiezingsborden in Ritthem FOTO LEX DE MEESTER Onder de 374 kandidaten zijn 107 vrouwen, omgerekend bijna 29 procent. Dat is een lichte stijging ten opzichte van vier jaar geleden. Het vrouwelijke gehalte is het hoogst bij zowel SP als Partij voor de Dieren: precies de helft. Ook VVD (43 procent) en PvdA (37 pro cent) hebben relatief veel vrouwen op de lijst. De ploeg van zowel SGP als DENK bestaat uit uitsluitend mannen. De lijst van Forum voor Democratie telt tien namen. Vier van hen komen niet uit Zeeland. Het gaat onder anderen om de lijsttrekkers van de partij in Noord-Brabant en Zuid-Holland. De Kieswet staat toe dat iemand zowel in eigen provin cie als elders op een kandidaten lijst staat. Diegene moet wel een verklaring tekenen dat hij bereid is te verhuizen als hij wordt gekozen. Zo ver zal het niet komen. De niet- Zeeuwse kandidaten fungeren hier als lijstduwers. kandidaten voor zetels Verreweg de meeste kandidaten wonen in Middelburg (50), gevolgd door Vlissingen (31) en Goes (25). Afgezet tegen het aantal inwoners komen er veel mensen uit onder meer Sint-Annaland (9), Wissen- kerke (5), Kerkwerve (4), Zoute- lande (4), Renesse (4), Hansweert (4), Zonnemaire (4) en Kats (3). De grootste plaatsen die het zonder kandidaten moet stellen, zijn West- dorpe, Stavenisse en Borssele. Na de Tweede Kamerleden eer der deze week en de klimaat spijbelaars donderdag in Den Haag, konden de Zeeuwse Sta tenleden zich gisteren uitspre ken over het concept-klimaatak koord. Het lukte niet iedereen om 'met twee benen in de Zeeuwse klei te blijven staan'. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Anita Pijpelink, Statenlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31