Inter Scaldis Pipes and Drums Verlaging tarief Westerscheldetunnel al vóór verkiezingen geregeld droomt van het Europees kampioenschap in Schotland m P8 In 2016 besloten de Staten de tolta rieven voor vier jaar te bevriezen. De Westerscheldetunnel stevende destijds af op een overschot van 116 miljoen euro in 2033. Te weinig om mee te spelen, vond toen een meer derheid. Maar de afgelopen jaren nam het aantal passages door de tunnel spectaculair toe. Volgens de huidige prognoses zou er in 2033, als de tolperiode eindigt, 177 mil joen euro in kas zijn. Er wordt dus te veel tol betaald. De tunneldirectie berekende drie scenario's: tolverlaging, eerder tol vrij maken en een combinatie van beide. Bij gelijkblijvende tarieven zou de tunnel medio 2031 tolvrij zijn, anderhalf jaar eerder dan nu afgesproken. Zou de tol op 1 januari 2029 worden afgeschaft, dan had den de tarieven de komende jaren zelfs met 5 procent moeten stijgen. Dan liever de huidige gebruikers laten profiteren, vinden tien van de twaalf partijen in de Staten. 50 Plus beraadt zich nog, GroenLinks is te gen. Gistermiddag presenteerden CDA, SGP, VVD, PvdA, PVV, SP, D66, ChristenUnie, Partij voor Zee land en Zeeland Lokaal dus een ini tiatiefvoorstel om t-taggebruikers met ingang van 2020 40 procent korting te geven en veelgebruikers (automobilisten die vaker dan 150 keer per jaar door de tunnel gaan) 50 procent. Voor personenauto's betekent dit dat incidentele passanten gewoon 5 euro per rit blijven betalen, de - in meerderheid Zeeuwse - t-tagge- bruikers 3 euro en veelgebruikers 2,50 euro. Debatten in de commissie be stuur van komende vrijdag en de Statenvergadering van 1 maart zijn nog een formaliteit. Vóór de pro vinciale verkiezingen van 20 maart is het geregeld. Fractieleider Gerwi Temmink van GroenLinks spreekt van een 'verkiezingsstunt', maar het lijkt er meer op dat nadrukkelijk is gepro- Waarom de komende weken nog hierover bakkeleien als we het nu eens zijn? beerd niemand met de eer te laten strijken. Er is weken aan gewerkt. Aanvankelijk was een motie van het CDA in de maak voor goedko pere toltarieven. Dat veranderde in een initiatiefvoorstel van CDA en SGP, die daarbij ambtelijke onder steuning kregen. Vervolgens wer den de andere twee coalitiepartijen VVD en PvdA betrokken. Uiteinde lijk hebben de vier fractievoorzit ters afgelopen week, nadat het pro vinciebestuur de drie scenario's openbaar had gemaakt, ieder twee andere partijen gebeld met de vraag zich aan te sluiten. Op de verkiezingen wachten was niet nodig, zegt Harold van de Velde (SGP). ,,Waarom de komende weken nog hierover bakkeleien als we het nu eens zijn? Niet te veel praten, gewoon doen." Gevolg is wel dat de tunnel vóór 2033 niet tolvrij wordt. Tenzij Den Haag honderden miljoenen betaalt, erkent Anita Pijpelink (PvdA). ,,Daar moeten we eerlijk in zijn." It zaterdag 9 februari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl <ïó*uistocfit 'spijkerbroek Kruistocht -"tpqketbrwV. Volgens de weersvoorspellingen stevenen we af op een 'zonloos' week end. Een uitgelezen moment om lekker met een boek op de bank te kruipen. Tweeduizend Noord- en Zuid-Bevelandse basisschoolleerlingen hebben hun lees voer vast in huis. Zij kregen gisteren het boek Kruistocht in Spijkerbroek cadeau van boekwinkels De Koperen Tuin en Het Paard van Troje. Gratis, dankzij de steun van een tiental sponsoren, waaronder de Stichting Boone. Aan de achtste-groepers van de Bis schop Ernstschool in Goes de eer om de officiële uitreiking in Historisch Museum de Bevelanden bij te wonen. Ridder Cas par krijgt het eerste exemplaar, daarna zijn de leerlingen aan de beurt. Het pre sentje van de Goese boekhandels maakt deel uit van de landelijke actie 'Geef een boek cadeau'. In de hoop het lezen onder kinderen te bevorderen, zijn elk jaar een jeugd- en prentenboekklassieker voor een lage prijs te koop bij veel boekhan dels. Dit jaar zijn dat Kruistocht in Spij kerbroek van schrijfster Thea Beckman en een van de Kikkerboeken van Max Velthuijs. Dat laatst boek volgt op 5 april, Tol daalt voor t-taggebruiker T-taggebruikers krijgen meer korting op de tol voor de Wes terscheldetunnel. Afspraak was om tot 2020 niet over de tarie ven te praten, maar in een mum van tijd waren vrijwel alle par tijen in de Staten het deze week met elkaar eens. Hoe een van de belangrijkste verkiezingsitems is verdampt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Harold van de Velde, SGP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29