in drie jaar, maar het chagrijn regeert bij de achterban 19 Vestigt PSV met twaalf man een record? OPSTELLING (zie kader). Maar Denzel Dumfries, Angelino, zelfs de al langer meelo pende Steven Bergwijn: ze speel den met Champions League en in terlands erbij nooit eerder zoveel wedstrijden als nu. En dat tón na tuurlijk gaan wegen. ,,We hebben het daar in de groep over gehad'', zei Van Bommel een week geleden al. ,,Dat je binnen een selectie nooit veel spelers hebt die tot 30, 31 competitieduels komen in een seizoen. Bij ons is er nu een aantal dat op die koers ligt. Let wel: dat is zeker geen doel op zich.'' Bergwijn en ook Hirving Lozano deden de afgelopen week delen van de training mee na hun blessures. Het kan zomaar dat beiden al terug keren tegen Utrecht, of anders bij de selectie zijn. Van Bommel: ,,We bekijken het van dag tot dag. Nee, spelers hoeven van mij niet per se de laatste training voor een wed strijd mee te maken om aan te slui ten. Dat is iets typisch Nederlands. In het buitenland heb ik dat nooit zo meegemaakt.'' Tegen Fortuna brak de moeizame eerste helft PSV uiteindelijk niet op. Dat is typisch Nederlands. In het buitenland heb ik dat nooit zo meegemaakt Na rust werd de boel vlot getrok ken. Mede door wissels die effect sorteerden. De zelfopgeleide talen ten Cody Gakpo en Mo Ihattaren brachten nieuwe energie en onbe vangenheid. Zakje aardappelen En toen het eenmaal 2-0 stond, viel ook het zakje aardappelen van de rug bij belangrijke pionnen als An- gelino en Dumfries, die als aanval lende backs cruciaal zijn in de PSV- tactiek. Ook dat is interessant bij de koploper in deze fase van de com petitie: de 16-jarige Ihattaren kreeg als invaller de voorkeur boven Érick Gutiérrez. Zoals Van Bommel eer der bewust Michal Sadiïek vanaf de bank bracht toen het elftal vastzat tegen AZ. Twee A1-spelers dus. En niet andere, al oudere spelers met een hogere plaats in de hiërarchie. Wie zijn de nummers 12 tot 16 bij PSV in deze fase? Voor het grote pu bliek zijn dat wellicht nog 'namen' als Gutiérrez, Malen, Mauro Jünior en Bart Ramselaar. Maar 'nobody's' als Sadiïek, Gakpo en Ihattaren kloppen op de deur of zijn hun ou dere concurrenten al voorbij. Van Bommel werkte eerder met hen bij de jeugd. Ihattaren snapt beter dan Gutiérrez wat er wordt gevraagd als nummer 10. En zij, de jonkies, hebben ritme en vertrou wen dat ontbreekt als je Guti of pak 'm beet Aziz Behich bent en door de regels als 23-plusser nooit mag meespelen bij Jong PSV. enorm, zowel in punten als finan cieel, terwijl de huidige selectie nog maar weinig waarde vertegen woordigt. De talentenstroom vanaf Varkenoord stagneert. Het stadiondossier is nog altijd een hoofdpijndossier. Het voetbal is, uitzonderingen als de Klassieker daargelaten, vaak slecht en inspi ratieloos. ,,Feyenoord is een grote club, maar wordt al jaren geleid door kleine mensen'', zegt Oudenaar den. ,,Het is angstig, behoudend, visieloos. Ze zijn vaak bang voor de eigen fans, terwijl daar echt geen reden voor is, want de sup- portersproblematiek van vroeger is geen noemenswaardige factor meer.'' Oudenaarden: ,,Het is onzin dat Feyenoord-supporters overal te gen zijn. Maar ze zijn niet gek, ze laten zich geen gladde onzin aan praten, en ze bewaken het karakter van de club. Dat Feyenoord City is om heel veel redenen een absurd plan, maar weet je wat een belang rijke reden is voor de felle weer stand? Supporters voelen dat er een dubbele agenda onder die plannen schuilgaat.'' 'Echte supporters' ,,Ik heb een vriend die supporter is van Arsenal. Daar hebben ze een nieuw stadion ook gericht ge bruikt om een heel ander soort publiek te trekken: dagjesmensen en toeristen. Die club lijkt in niets meer op de tijden van Highbury. Mensen voelen: in dat nieuwe sta dion gaat Feyenoord een club wor den waar het boven alles om sky- boxen, merchandise en horeca- omzet draait. Niet meer om de echte supporters.'' Is er geen goed nieuws dan? Ja wel: de club heeft zijn enorme schulden weggewerkt. Er is een prachtig nieuw trainingscomplex '1908' geopend. Een nieuwe hoofdprijs - de KNVB beker - is nog binnen bereik. Maar het per spectief op de iets langere termijn? ,,Gelukkig is Feyenoord altijd een club van golfbewegingen ge weest'', zegt Oudenaarden. „Mis schien dat Dirk Kuyt het over een tijdje weet om te buigen.'' zaterdag 9 februari 2019 GO EINDHOVEN PSV heeft dit seizoen onder Mark van Bommel zó'n vaste opstel ling, dat de koploper kans maakt op het vestigen van een alltime-eredivisierecord. Nog twaalf PSV-spelers kunnen finishen op minimaal dertig competitieduels, iets wat nooit eerder voorkwam. In totaal hadden zeven ploegen ooit in een jaargang een elftal aan '30-plussers'. De laatste was Heracles Almelo negen seizoenen geleden. PSV had dat zelf één keer, in 1974/75. Ajax alleen in 1969/70 en Feyenoord nooit. De twaalf PSV'ers die nog op dertig of meer eredivisie duels kunnen finishen: Zoet 20 duels nu, Angelino 20, Dumfries 20, Malen 20, De Jong 20, Viergever 20, Hendrix 20, Lozano 19, Pereiro, 19, Bergwijn 19, Rosario 19, Schwaab 17 A Steven Bergwijn sla- lomt op 24 september 2017 door de Utrechtse achterhoede, voor hij de 1-7 binnenschie FOTO BSR/SOCCRATES September 2012, de laatste thuisoverwinning van FC Utrecht op PSV (1-0). PSV-trainer Advo caat overlegt met zijn aanvoerder Van Bommel. FOTO PRO SHOTS - Mark van Bommel (41) Een kritisch spandoek van fans in de Kuip jegens de nieuwe stadionplannen van Feyenoord City. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19