18 ZEELAND De sport mag dan in Nederland een stoffig imago hebben, Bergenaar Tom van der Voort stond op Madagascar en in Marseille voor duizenden toeschouwers te spelen. CLUB IN BEELD PETANGESKE 3 01234567891011121» 01234567891011 Als je in Nederland zegt aan petanque te doen, doemt al snel het beeld op van een stel gepensi oneerden die in 'we zijn er bijna' een balletje gooien. Bij Pe- tangeske in Bergen op Zoom, dat 35 jaar bestaat, is iedereen welkom om te zien hoe de sport ook op hoog ni veau gespeeld wordt. Op 18 en 19 mei wordt het NK bij hen gehouden. De club heeft tussen de 250 leden enkele internationale toppers zitten, waaronder broer en zus Tom (25) en Lieke (24) van der Voort en is met 64 officiële buiten en binnenbanen een van de grootste in Nederland. Tom begon in 2002 al met petan- que, de bekendste variant van jeu de boules. ,,Ik deed aan wedstrijdvissen toen ik in aanraking kwam met de sport. Ik bleek talent te hebben en vond het gelijk heel leuk. Inmiddels heb ik een grote vriendenkring bin nen Petangeske, die voelt als familie. Het is geweldig om samen met hen naar een steeds hoger niveau te groeien." Hij haalde de top en is inmiddels een gevestigde naam in de mondiale petanquewereld. Zijn zusje werd langzaamaan ook enthousiast. ,,In het begin vond ik er niks aan, maar dat is gegroeid." Ook zij bleek talent te hebben en ook zij kan de strijd aan met de betere spelers in Europa. De afkeer die zij in eerste instantie voor de sport had, merkt ze ook bij ande- ren. ,,Zelfs mijn huidige partner lachte me vierkant uit, tot hij een keer meeging: een week later had hij zijn eigen setje ballen gekocht." Cees Bosmans, de voorzitter van de Bergse club, hoort de woorden van zijn toppers trots aan. ,,De sport is een verslaving, dat merk ik ook op recreatief niveau." Bij petanque draait het om focus en uithoudingsvermogen. Dat laatste klinkt wellicht verrassend, maar de wedstrijddagen op een internatio naal toernooi duren soms wel 14 uur. ,,Dan sta je om 06.00 uur op en ben je blij als je om 23.00 uur weer in bed ligt", vertelt Lieke. Tom is al rien jaar niet meer op vakantie geweest, al zijn geld gaat in de sport zitten. De reizen moeten ze voor een groot deel zelf betalen. ,,Ik had begin december mijn eerste vrije weekend van 2018." De ouders van Tom en Lieke zijn enthousiaste fans, moeder is bij elke wedstrijd van de partij en vader heeft zelfs een baan aan laten leggen bij hun huis. De band tussen Tom en Lieke is ook erg hecht, hij staat haar bij als coach tijdens belangrijke wed strijden. ,,Tom is wat rustiger dan ik, die zegt op de juiste momenten: 'Nu effe je mond houden en luisteren, geen gemaar." De sport werd vorige maand even voorpaginanieuws door een verhaal over drugsgebruik. Het komt weleens voor, maar niet met sportieve motie ven, zo relativeert Tom. ,,Op hoog ni veau kan het niet eens, bij ons wor den dopingcontroles gehouden." Hij kreeg nogal wisselende reacties. ,,Mijn telefoon stond roodgloeiend, ik kreeg rare berichten van mensen die vroegen hoe veel een gram kostte. Vervelend, we komen liever niet op die manier in het nieuws." Hopelijk halen ze in de toekomst de kranten koppen met een nieuwe topprestatie op mondiaal niveau. Hun droom? Gezamenlijk op een EK, WK of wie weet zelfs de Olympische Spelen staan. ,,Dromen mag altijd hè." zaterdag 9 februari 2019 ZV Tom van der Voort gooit, terwijl zus Lieke en Michael Pistorius toekijken. fotos tonnu presser/pix4profs 'Petanque is een verslaving' Tim van Boxtel Bergen op Zoom 1 'ry 1 B i/n 0123^56 6919111213 ÏV" - c-L'si1 Als de ogen niet toereikend zijn om te zien welke bal het dichtst licht, is er al tijd nog het meetlint. Petangeske uit Bergen op Zoom is in 1974 opgericht. De club heeft 250 leden die terecht kunnen op 64 binnen- en buiten banen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 145