Engelse les voor kleuters heeft nauwelijks nut Belgische scholieren 'brossen' al vijf weken NIEUWS 13 De jongeren die donderdag meeliepen met de klimaatmars in Den Haag hebben hun eerste doel bereikt: ze kunnen in gesprek met premier Rutte. pharosreizen @?wb IN HET WIEL VAN 'VAN GOGH' SPIJBELAARS VERVOLG ,,Ik sta, als jullie dat willen, altijd open voor een gesprek. Wel bui ten schooltijd'', reageerde Mark Rutte gistermiddag gevat. „Enga gement van zo veel jonge menen is mooi om te zien. Eerst dacht ik, vanuit het Torentje, dat het een klein groepje was, maar het was gedurende een halfuur een hele stroom. Dat sterkt ons om door te gaan met het terugdringen van de CO2-uitstoot.'' De uitnodiging voor een ge sprek volgt snel, zo liet hij boven dien weten. En die nemen ze met beide handen aan bij Youth for Climate NL, de stichting achter de manifestatie van donderdag. Organisator Stijn Warmenhoven beleefde toen euforische uren, toen hij zag hoeveel leerlingen waren begaan met het klimaat en gehoor hadden gegeven aan de oproep om te spijbelen voor hun toekomst. De opkomst kon niet beter, met rond de 10.000 scholie ren uit het hele land. Zelf hoopte hij vooraf dat er 3000 leerlingen zijn initiatief zouden steunen. ,,Ik ben op een gegeven moment in een lantaarnpaal geklommen om te zien hoeveel mensen er mee liepen. Dat was gewoon enorm. En er is ook nog eens niets misge gaan. Fantastisch", reageert hij vanuit het Haagse Daltoncollege, waar hij weer gewoon lessen volgt. Het gesprek met Rutte en mi nister Eric Wiebes van Klimaat gaat er wat Warmenhoven betreft zeker komen. Maar of daarmee ook de spijbelacties van de baan zijn, is nog niet duidelijk. Rutte liet donderdag na de manifestatie Als het gesprek goed verloopt, hoeven we niet nogmaals te staken al weten dat meer klimaatregelen wat hem betreft echt niet aan de orde zijn. ,,Wij zullen zien hoe dat gesprek verloopt. Als dat goed is, dan hoeven we niet nogmaals te staken.'' Youth for Climate NL krijgt nu alle eer, maar zij waren niet de eerste Nederlanders die gingen protesteren voor een beter kli maat en daarmee het voorbeeld volgden van de Zweedse tiener Greta Thunberg. Dat waren de jongeren van de Partij voor de Dieren, zoals Sandor van Gessel. Nog geen twee weken nadat Thunberg eind augustus vorig jaar in Stockholm begon met haar protestactie, volgden zij haar voorbeeld. De groep slaagde er toen niet in om duizenden men sen op de been te krijgen. Na een maand actievoeren en nadat Greta een bezoek aan Nederland had gebracht, hielden zij het voor gezien. Diepe bewondering heeft Van Gessel voor de organisatie van Youth for Climate NL, die wel duizenden scholieren op de been heeft weten te brengen. Het suc ces is te verklaren, denkt hij, doordat deze beweging politiek neutraal is. ,,En ook speelt mee dat het protest in andere landen nu zo'n hype is geworden. Maar ik steun ze van harte en ik was ui teraard ook in Den Haag. Het was heel mooi om dit te zien.'' PROTESTEN Onderzoeker Claire Goriot verge leek de Engelse kennis van kinde ren die al jong op de basisschool een tweede taal leren met die van leerlingen die pas in groep 7 begin nen. Er zijn nauwelijks verschillen. ,,Het heeft in ieder geval geen zin om zo maar, zonder specifiek doel, met Engelse lessen te beginnen.'' Het aantal basisscholen dat al vanaf de kleuterklassen Engels aan biedt, groeit gestaag. Ongeveer een op de vijf scholen leert de kinderen al jong een vreemde taal. Het idee is dat jonge kinderen makkelijk een tweede taal leren en daar op latere leeftijd profijt van hebben. Uit het onderzoek blijkt echter dat vooral kinderen die een tweeta lige opvoeding krijgen profiteren. Een uur per week Engelse les op de basisschool is niet genoeg. ,,Er is na tuurlijk wel verschil in hoe scholen de lessen aanbieden. De één geeft drie kwartier per week Engels, de ander twee uur. Sommige leraren hebben hiervoor een opleiding ge had, andere niet. Dat is allemaal van invloed'', verklaart Goriot. Keurmerk Nuffic, een organisatie die interna tionalisering in het onderwijs sti muleert, betwijfelt of deze conclu sies gelden voor alle scholen die En gels aanbieden. ,,We weten niet of ze een keurmerk voor vroeg vreem detalenonderwijs (vvto) hebben en wat de taalvaardigheid van de leraar is", reageert een woordvoerder. Bo vendien zou slechts een beperkt aantal leerlingen aan de studie heb ben meegedaan. Onderzoeker Goriot stelt dat de onderzochte basisscholen wel de gelijk representatief zijn voor an dere basisscholen in Nederland die al lang ervaring hebben met het ge ven van Engelse lessen. Ook een keurmerk blijkt geen garantie voor succes. Volgens Goriot kunnen ba sisscholen het resultaat verbeteren door goed na te denken over hoe ze de lessen geven en wat ze de kinde ren precies willen meegeven. I 023 - 55 42 870 I ZOEKCODE 79204 4- of 7-daagse fietsvakantie zaterdag 9 februari 2019 GO Rutte praat met stakers, 'na school' Raymond Boere Jan Hoedeman Den Haag - Stijn Warmenhoven, organisator klimaatmars De klimaatprotesten van scholieren en stu denten begonnen na media-aandacht voor de wekelijkse spijbelactie van de Zweedse Greta Thunberg. De eerste actie buiten Zweden was van de jongerenafdeling van de Partij voor de Dieren, die een sit-in hield voor de Tweede Kamer. In Europa volg den daarna Denemarken (totale opkomst sinds 30 november: 3500), Duits land (totale opkomst sinds 14 december: 50.000) en Zwitserland (1 dag, 18 januari in Lau sanne: 22.000 scholie ren). Maar België brengt de meeste scholieren op de been sinds Anuna De Wever (17) en Kyra Gan- tois (19) via sociale media kenbaar maakten dat ze elke donderdag gingen spijbelen ('bros sen') voor het klimaat. De eerste actiedag, op 10 januari, bracht 3000 scholieren op de been. Het grootste landelijke protest met veel jonge ren was op 27 januari: 70.000 deelnemers. Los hiervan zijn bij scholie renacties tot nu toe ruim 100.000 spijbelaars ge teld. In België is de dis cussie extra gevoelig vanwege parlementsver kiezingen in mei. Het vroeg aanleren van de En gelse taal bij kinderen heeft wei nig nut. De woordenschat is nauwelijks beter dan van leerlin gen die pas in groep 7 Engels leren en ze verstaan Engelse klanken niet beter. Dat blijkt uit onderzoek van de Radboud Uni versiteit Nijmegen. Ellen van Gaalen Nijmegen AUTOVAKANTIES VAN ANWB Het beste fietsland? Nederland! Geniet van de mooie natuur en goede fietspaden in Drenthe en krijg onderweg nog iets mee van de geschiedenis van deze regio. Het Drentse landschap inspireerde Vincent van Gogh zo, dat hij definitief besloot om schilder te worden. 'Ik ben in een prachtig land' schreef hij over Drenthe aan zijn broer Theo. Nog altijd is deze provincie een van de meest schilderachtige van Nederland. Fiets langs de Drentsche Aa, leer alles over glasblazen in Orvelte en neem een kijkje in Zuidlaren, het dorp van Berend Botje. Je verblijft tijdens deze rondreis in comfortabele hotels. INBEGREPEN 3 of 6x overnachting met ontbijt 3 of 6x driegangenstreekdiner elke dag bagagetransport naar het volgende hotel parkeergelegenheid bij het eerste hotel route-informatie live-tips ter plaatse via WhatsApp C02-compensatie Prijs in p.p. Kijk op www.pharosreizen.nl/fietsvakanties vooralle prijzen en het complete aanbod fietsreizen. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 0iVAr I. Scholieren tijdens de klimaatmars in Den Haag. foto angeliek de jonge Zuid! bit j Meppol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13