'Ontbijten doen de Colombianen op straat. Hier, een empanada' ETAPPE 2 MSHI Onze drankjes worden gebracht - de arsenicum blijkt verrassend fruitig - en we proosten op de stad. Ivy: ,,Ik hou van Cartagena. Het centrum is klein en prima te voet te verkennen en de men sen zijn zo ontzettend aardig en behulp zaam, dat ik me meteen thuis voelde. Daarnaast hebben we met onze stich ting al zoveel mooie projecten opgezet, dat maakt het wonen hier natuurlijk ook goed." Wandelen op de stadsmuur De volgende ochtend ontmoet ik Ivy en Jasper bij de stadspoort. We ontbijten op straat. Cartagena staat bekend om het heerlijke streetfood en waarom zou je daar dan niet meteen de dag mee be ginnen? ,,Doen de Colombianen ook", zegt Jasper, terwijl hij me een empanada aangeeft. ,,Deze is met ei, bij dat stalletje een stukje verderop hebben ze heel lek kere met kip." We nemen ook nog wat arepas con queso - gegrilde maisbroodjes met kaas - mee voor tijdens onze wan deling. Om het historische centrum van Car tagena ligt een kilometerslange muur, de hoofdpoort is herkenbaar aan de goudgele klokkentoren. Buiten de muur razen de auto's voorbij, binnen is het in de kronkelende smalle straatjes opval lend rustig. Bougainvilles hangen aan brede houten balkons, op bijna elke straathoek staan mensen te kletsen. ,,Er zijn hier veel leuke boetiekjes, voor kle ding en kunst bijvoorbeeld." We lopen zigzaggend door prachtige straatjes totdat we de stadsmuur weer tegenkomen. De bouw begon aan het einde van de 16de eeuw om inwoners te beschermen tegen piraten, vandaag de dag biedt de muur vooral een mooi uit zicht over de stad en de Caribische Zee. Op verschillende plekken kun je gemak kelijk de muur oplopen. „Lekker hè, die zeewind? Het is hier altijd warm, heet zelfs." Net buiten de muur ligt een park waar Ivy graag komt: ,,Parque de la Marina, elke woensdagmiddag zijn hier yogales- sen. Het is informeel en gezellig en als het even kan, doe ik mee." We wandelen verder en Jasper wijst me op Café del Mar, bovenop de muur. Het is een populaire spot om de zons ondergang te bekijken. ,,Mooie plek, maar heel toeristisch", vertelt Jasper. ,,We zitten er toch weleens, want het uitzicht is geweldig." Streetart, koffie en muziek Net buiten de stadsmuur ligt de wijk Getsemam, qua gebouwen iets minder elegant, maar minstens zo kleurrijk. ,,Zo'n twintig jaar geleden moest je hier 's nachts niet komen, nu is het hipper dan hip. Het doet me denken aan de Amsterdamse Pijp", zegt Ivy. ,,Een arbeiderswijk in opkomst. Overal zie je muurschilderingen, zijn er koffietentjes en hoor je livemuziek." Op mij komt de wijk over als een huiskamer, maar dan in de openlucht. Buren staan bij de voordeur te praten, een vrouw leest een boek op de drempel van haar huis en kinderen spelen op straat. De cafés zijn leeg, iedereen begeeft zich met drankjes op straat. Bij Club Havana, een populaire salsa tent, is het druk. ,,Dat is altijd zo. Geluk kig hebben ze tegenwoordig aircon ditioning, want het werd vaak zweterig. Dit danst lekkerder. Kom!" Ivy trekt me de drukte in, naar binnen waar een bandje speelt. We worden door dan sende gasten vanzelf de dansvloer op gezwierd. ,,Welkom in Cartagena", schreeuwt Ivy boven de muziek uit. ,,Ik kan helemaal niet salsadansen", roep ik terug. Een van de gasten daagt me uit voor een dans en vindt mijn onhandigheid kennelijk geen probleem, voor ik het weet krijg ik het ritme van de stad te pakken. Ik snap wel dat Ivy zich hier zo snel thuis voelde. ,,Ha, daar ben je." Susanna komt naar buiten gesjeesd. ,,Mijn pauze is al een half uur geleden ingegaan, maar mijn werk liep uit. Gelukkig werk ik op een leuke plek, we kunnen meteen begin nen." We staan op Plaza San Diego, vlak bij de noordelijke stadsmuur in het oude centrum. ,,Het is hier elke dag markt, vandaar dat mensen hier graag afspre ken. Er heerst hier in de stad een ons- kent-onsgevoel, veel families wonen er al generaties en als je bekenden op straat tegenkomt, sta je zo een uur te praten. Dat is een leuke tent trouwens." Ze wijst op El Balcon, een restaurant en bar met een balkon dat over de straat hangt. ,,Hier om de hoek zit Sinko Bar, ideaal voor cocktails. Een avond op het dakter ras van La Cumble of El Mirador, vlakbij de klokkentoren, is ook een aanrader. Nu eerst maar even lunchen." Dat doen we bij El Santisimo, een vis restaurant om de hoek. ,,Cartagena is van oorsprong een vissersdorpje en je kunt er daarom heerlijk vis eten. Kijk even op de kaart", zegt Susanna. De gerechten hebben namen als 'het geheim van de priester' (ceviche, een rauwe visschotel) en 'de verleiding van de bisschop' (gar- nalencocktail). ,,Het hotel waar ik werk, was vroeger het klooster van Santa Clara, dat vond de chef wel inspirerend." Als je haar naam hoort zou je het niet zeggen, maar Susanna van Vianen (29) spreekt geen woord Nederlands. Ze heeft een Nederlandse vader, maar woont al haar hele leven in Cartagena. Ze werkt bij het Santa Clara Hotel in het oude centrum van de stad. 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128