Ontroerende briefwisseling De leugens van mama RECENSIES 'Ook mijn boekbegon als feuilleton in de krant' Lieve Esje, mijn liefde is niet stil: ik kan het van de daken roepen, ze is de moeder van onze prachtige kinderen en de mooiste en leukste vrouw op aarde. Esje fijne Valentijnsdag. Jouw Valentijn Het boek dat ik zou willen herlezen Het boek dat ik maar niet uit krijg Hardop gelachen om De mopperende Statler en Waldorf uit The Mup- pet Showaan hen doet de brief wisseling Aanelkaar (De Bezige Bij, €25) bij vlagen denken. Kees van Kooten begint geestdriftiger dan de in badjas gerolde Campert. Terwijl hij op de fiets door Amsterdam vliegt, geeft Van Kooten zich over aan romantische nostalgie (K: 'Weet je nog toen we elkaar leerden kennen in café Schel- tema?') (C: 'Ja, iedereen is nu dood'). De mannen zoeken naar een manier om zich te verhouden tot een gekke wereld vol street credibility die niet meer van hen voelt. Hartverwarmend en komisch is hoe de heren vaak compleet nieuwe verhalen tegen elkaar beginnen: de een zet een boom op, de ander laat hem vallen. Zo voorspelt Campert herhaalde lijk zijn dood, om daar ook weer van terug te komen (C: 'Ik ga binnenkort dood, ik voel het', K: 'We hebben een nieuwe bank! Komen jullie?' C: 'Ja, leuk! Ik ga wel morsen') en wekt Van Koo- ten de indruk dat hij, ongeacht of ze nu dood of levend zijn, onverstoorbaar tegen Campert zal blijven doorkletsen. Dwars door de nevelen van de ouder dom vindt Campert zijn schrijfstem terug. Aanelkaar is geestig, troos tend en ontroerend. Sinds enkele jaren is het 'domestic noir' wat de klok slaat. D e misdaad romans die zich in of dichtbij huis of op de werkvloer afspe len, zijn niet aan te slepen. Veelal zijn het door vrouwen geschreven boeken, die het ver haal ook doorgaans vanuit een vrouwelijk perspectief vertel len. Leugens (Ambo Anthos, €22) van de Brit T.M. Logan is hierop een uitzondering. De oud-journalist van de Daily Mail schrijft over leraar Joe Lynch die vindt dat hij een perfect leven leidt. Tot de dag dat hij met zijn 4-jarige zoon William naar huis rijdt. William ziet ineens 'mama auto' rijden, de Volkswagen van moeder Melissa. Joe besluit zijn vrouw te volgen om haar te verrassen. Maar vanuit een hotellobby ziet Joe zijn vrouw ruziën met een gezamenlijke vriend. Het is de eerste in een reeks gebeurtenissen die Joe's leven gaandeweg op zijn kop zet. Melissa blijkt meer gehei men te hebben. In Groot-Brittannië is Lies een bestseller. Dat is goed te begrijpen. Met zijn lichtvoetige stijl weet Logan veel sympathie te wekken voor de arme onder wijzer. Dialogen zijn in orde, cliffhangers uitgekiend gedo seerd. De schrijver geeft er in de finale een draai aan die de meest doorgewinterde thriller lezer niet zou verwachten. Een uitmuntend debuut. LUCIA BERLIN Eline Vere Louis Couperus „Mijn nieuwe roman is net als Eline Vere gebaseerd op een feuilleton in de krant. Couperus' roman begon in Het Vaderland, de mijne in dagblad Trouw. Mijn boek draait ook om de liefde. Alleen verdiep ik me in een moderne relatie waarin de vrouw haar geluk, anders dan Eline, niet laat afhangen van de liefde voor haar man. In Regieaanwijzingen voor de liefde geeft de man juist zijn baan op om met zijn geliefde een scenario te schrijven. Ik ben benieuwd of ik bij herlezing de losse afleveringen van Eline Vere zou herkennen.'' 12 regels voor het leven Jordan B. Peterson ,,De Canadese Peterson is een vooraanstaand psycholoog, maar ook een cultuurcriticus, een goeroe voor witte mannen die zich ongezien voelen. Ik vind het bizar dat linkse weten schappers zo onrustig worden van zijn populariteit. Als feno meen is hij interessant, maar zijn boek vind ik gebabbel.'' Handleiding voor poetsvrouwen Lucia Berlin „Schateren doe ik bijna nooit om een boek, maar van deze tragikomische verhalenbundel werd ik vrolijk. Lucia Berlin maakt interessante personages van vrouwen die, levend op de rand van de armoede, werken voor welgestelde Amerikaanse families. Ze geeft bovendien terloops wat goede tips, bijvoorbeeld hoe te jatten uit huizen van rijken. Zo geestig.'' kees van kooten BRIEVEN Remco Campert en Kees van Kooten, Aanelkaar Julia Maria Keers THRILLER T.M. Logan, Leugens —Peter Kuijt JORDAN B.\ PETERSON 12 REGELS VOOR HET LEVEN VDE GOEDE A ZOON' ZATERDAG 9 FEBRUARI 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123