J TOP BOEKEN INTERVIEW ,,Een geschiedenisleraar die je iedereen toewenst. Van Loo vertelt aanstekelijk waarom wij zijn wie wij zijn.'' (De Bezige Bij, €35) Haar man Rob noemt Moord op de moestuin pessimistisch. Zelf vindt Nicolien Mizee haar roman opgewekt van toon. ,,Zou dat verschil in interpretatie een man-vrouwkwestie zijn?'' „Wil je mijn smurfen even zien?" De interviewband staat al uit, de thee is op. Nicolien Mizee (54) haalt een soort ma quette tevoorschijn van het landgoed met volkstuintjes die de setting vormen van Moord op de moestuin. „Kijk", wijst ze naar de smurf met ganzenveer in de hand. ,,Dat is hoofdpersoon Judith, dus eigenlijk ikzelf. Knutselsmurf met die grote klisteerspuit is dokter Zeelenburg." En wijzend naar Smurfin en Gargamel bij een perenboom: ,,Daar staan Guusje en Kenny." Moord op de moestuin is zowel een typi sche als atypische 'Mizee'. De roman draait meer om een plot dan haar eerdere boeken, maar de eigenaardige figuren, de geestige, ironische toon en licht absurdistische ver wikkelingen zijn herkenbaar. Schrijfster Ju dith Loman en haar man Thijs, die daags na hun huwelijk een hartinfarct kreeg en her stellende is, brengen een zomer door op het landgoed van oude schoolvriendinnen. Een nooit opgeloste verdwijning, kabouters en een zeldzame saffraanperenboom zijn maar een paar van de ingrediënten. De smurfenplattegrond had ze nodig om niet te verdwalen. ,,Ik wilde een boek schrijven waarin de zon altijd scheen, een zomerboek. En omdat ik dol ben op de de tectives van Agatha Christie dacht ik: laat ik dat genre eens proberen. Bij een titel als Moord op de moestuin weet je als lezer: er komt een moord. Al laat ik mijn personages nog zo eindeloos thee of wijn met elkaar drinken, je weet waar het naartoe gaat. Het schrijven heb ik wel ongelofelijk onder schat. Nadat ik het had ingeleverd, zei mijn redacteur: 'Heel leuk, maar nog een paar dingetjes'. Na anderhalf uur liep ik versla gen het pand uit. Ik moest vrijwel helemaal opnieuw beginnen." ,,Dat klopt, maar het genre gaf me wel een 32 Lezen Boekhandelaar Robert-Jan Wesly over de bestellers van De Tribune in Maastricht. Ook geeft hij tips. zit nog ongen Wille Wilmink biografie 3 BESTSELLERS Grand Hotel Europa - Ilja Leonard Pfeijffer ,,Een grote roman over vergane glorie en de spannende tijd waarin wij leven.'' (De Arbeiderspers, €25) De Bourgondiërs - Bart van Loo In de man zit nog een jongen - Elsbeth Etty „Dichter Willem Wilmink kreeg eindelijk een biografie, een liefdevol portret.'' (Nijgh Van Ditmar, €35) ÏVl,.i .Jl 3 AANRADERS Vruchtwaterlinie - Roberta Petzoldt ,,Wat een wervelende binnenkomst in de poëzie. Een beeldenrijkdom.'' (Van Oorschot, €18,50) Elke vriendschap met mij is verderfelijk - Joseph Roth en Stefan Zweig ,,De correspondentie tussen twee grote Oostenrijkse schrijvers, voorbeeldig vertaald.'' (De Arbeiderspers, €27,50) Ze kwam uit Marioepol - Natascha Wodin ,,Wodin duikt in het verleden van haar moeder. Beklemmend mooi.'' (Atlas Contact, €25) 'Ik durfde mijnboeken niet te lezen' TEKST VIVIAN DE GIER/ FOTO'S MARCO OKHUIZEN Het boek draait niet om het oplossen van een moord, zoals bij Agatha Chris tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 120