i 1 i 30% 27% 12% Hoe prikkel jij je werkende leven? intermediair EUWS 11 GS3* sche draak en verdedigden de maagd Vlaanderen. Dat is klate rende onzin. Op een of andere ma nier is er in Vlaanderen een scherm opgetrokken tussen oor logsmisdaden en collaboratie. Je wist wel wat er gebeurd was, maar de koppeling met collaborateurs was een stap te ver.'' Voor een antwoord op die vraag hoeft Seberechts niet ver te zoe ken. Hij komt uit een Vlaams-na tionalistisch nest en is opgegroeid met de overtuiging dat het voor Vlaanderen beter is als het een grotere mate van onafhankelijk heid zou hebben. ,,In ons gezin is niet gecollaboreerd, maar ik ben wel opgevoed met ontzag voor col laborateurs. Dat waren idealisten voor Vlaanderen. Zij moesten dit doen om Vlaanderen een plaats te geven in dat nieuwe Europa. Ik heb me echt moeten losmaken van dat idee.'' Maar dat was niet gemakkelijk. Hij heeft nog een significante her innering aan zijn eerste jaar aan de universiteit, in de jaren 70. ,,We gingen op reis naar Keulen. En van de dertig studenten die meegin gen, had meer dan twee derde een collaboratie-achtergrond. Onge looflijk! We studeerden geschie denis, dus misschien waren we deels op zoek naar onze eigen ge schiedenis, ja, dat kan. Maar er was in Vlaanderen ook nog zoiets als een Zwarte Zuil, net zoals jullie in Nederland ook jullie verzuiling hadden. Collaborateurs trouwden met elkaar, gingen naar dezelfde scholen en jeugdbewegingen, en hadden een onevenredig grote in vloed in de maatschappij.'' Hoewel collaborateurs na de oorlog zeker ook werden buiten gesloten of ondergronds gingen, was er toch een aantal grote be- drijven dat de deuren wijd open zette, zegt Seberechts. De Krediet bank bijvoorbeeld, en Agfa-Ge- vaert, een multinational uit Mort- sel die wij vooral kennen van de fotorolletjes. ,,Er zaten natuurlijk heel talentvolle mensen bij. En zij waren op hun beurt blij dat ze aan de slag konden. Ook in het parle ment zagen we Oostfronters terug. Ik kan me dat in Nederland niet voorstellen.'' En dan is er nog iets raars aan de hand. Een aantal collaborateurs is in Vlaanderen vrij bekend, maar stel hier maar eens de vraag wie er leden van het verzet kent. ,,Geen kip! Marcel Louette bijvoorbeeld, de leider van de Witte Brigade. Zo goed als niemand kent die man z'n naam nog. Of Louis Van Brussel van de Partizanen. Wat dat zegt? Dat zegt dat er in Vlaanderen nog heel veel mensen zijn die hun ach tergrond met zich meeslepen.'' Natuurlijk is er in de loop van de tijd veel veranderd. Er wordt op Vlaamse scholen nu een correcter beeld van de Tweede Wereldoor log gegeven, zegt Seberechts. Het kantelpunt kwam volgens hem in de jaren 80, met een geruchtma kende televisieserie van journalist Maurice De Wilde. ,,Dat heeft veel losgemaakt. Hij deed keiharde in terviews met collaborateurs. Dat was voor veel mensen nieuw, het was als een bom die insloeg.'' Verzonnen Ook nu nog, zo veel jaren na de oorlog, krijgt Seberechts uit ex treemrechtse hoek voor de voeten geworpen dat hij in zijn boek alles heeft verzonnen. ,,Ja, oké, dan ben je uitgepraat. Ook sommige fami lieleden van collaborateurs kun nen het verleden niet accepteren. Mijn grootvader was de braafste en zachtste man, zeggen ze me dan, en nu sleur je hem door het slijk. Ik heb ooit een brief gehad van ie mand wiens vader ooit had gezegd dat hij bewaker in een concentra tiekamp was geweest. Verder had hij nooit iets over de oorlog gezegd. Maar, zei die persoon, hij is wel al tijd een liefdevolle vader geweest, en die ga je niet afvallen.'' Tot lang na de oorlog, schrijft Seberechts in zijn conclusie, wer den Vlaamse Oostfrontstrijders gezien als ietwat wereldvreemde idealisten die hun leven en welzijn in de waagschaal hadden gelegd voor 'outer en heerd' (voor altaar en eigen haard) tegen het 'godde loze, mensonterende bolsjewis me'. Als er al sprake was van oor logsmisdaden en antisemitisme, dan waren dat ongelukjes. ,,Uit mijn boek, uit alle getuigenissen en brieven, blijkt simpelweg dat dit beeld niet klopt.'' Vind een nieuwe uitdaging, verdien meer geld oF volg een opleiding. Maak jouw keuze. Prikkel je werkende leven. Investeer. Ga naar intermediair.nl. zaterdag 9 februari 2019 GO met vuile handen hi^ïvra Jfbfm*'* k Vlaamse SS-vrijwilligers marcheren door Brussel in augustus 1941. foto spaarnestad En hoe kan dat? zoekt uitdaging door van baan te veranderen wil meer verdienen volgt binnen een jaar een opleiding oF training

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11