4 dagen Moers (de)**** Nieuwe videoserie 'Brieven met Eus' 59.: 10 NIEUWS 3dgn Brabant+diner 3dgn Münsterland HP BOEK OORLOGSMISDADEN VLAAMSE SS'ERS Misdaden en antisemitisme van Vlaamse SS'ers in de Tweede Wereldoorlog zijn lang ontkend. In het boek Drang naar het Oosten legt Frank Seberechts de akelige werkelijkheid bloot. de Jong Intra vakanties Nederlandse reisleiding en vertrekgarantie 50 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg De auteur COLUMNIST BEZOEKT BRIEFSCHRIJVERS VAN DE KRANT Je weet natuurlijk van de gruwelijkheden. Je weet van wat er toen is gebeurd, van wat mensen elkaar hebben aangedaan. Maar als je leest wat deze gewone Vlaamse jongens naar huis schrijven, hoe ze den ken over wat ze zien en meema ken aan het Oostfront, dan wordt het erg ongemakkelijk. Deze Vlaamse 'SS-kameraad' bijvoorbeeld is in het 'Poolsche Jodenparadijs' Radom, het is sep tember 1941. In een brief aan het wekelijkse propagandablad De SS- man neemt hij de lezer mee naar wat hij daar tegenkomt: 'Aan schouw de zonen van Israël, de mislukte wereldbeschavers in hun ware gedaante Zulke neu zen als deze waarmede het volkje van Mozes en Kaiphas begenadigd is, vinden nergens ter wereld hun weerga. En de baarden dan: de miserabelste krotjoodjes pronken en prijken hier met baarden waar onze Vlaamsche politiekers zou den van likkebaarden.' Een ander, Jozef Lemaire, schrijft in 1942 aan zijn ouders over wat Vlaamse soldaten in Duitse dienst doen met gewonde Russen: 'Vinden wij er die zijn blijven liggen, dan een knal en een steek en 't is uit met hen. An ders schieten die zwijnen u in den rug of zooiets.' Oostfrontvrijwilligers Er zijn er veel meer als Jozef Le- maire. In het boek Drang naar het Oosten van Frank Seberechts le zen we over Frans Poppe, Edouard Hals, André Thiran en tal van andere Oostfrontvrijwilli- gers. In totaal dienden er zo'n 10.000 bij het Vlaams Legioen (een eenheid met alleen maar Vlamingen) en de Waffen-SS. Ter vergelijking: de Waffen-SS telde ongeveer 22.000 Nederlanders. De schrijver diepte brieven op van Vlaamse jongens, en las tal van dagboeken, memoires en processtukken. Zij tonen een ge zicht van het Vlaams nationa lisme dat heel lang niemand heeft willen zien. Er is tot nu zelfs nauwelijks onderzoek ge daan naar de oorlogsmisdaden en de misdaden tegen de menselijk heid die door Vlaamse vrijwilli gers zijn gepleegd, schrijft Sebe ,,Het waren helden", zegt hij. ,,Witte ridders die streden voor Vlaanderen en het katholicisme, tegen de communistische horden die ons zouden overspoelen. En ze deden dat op een schone ma nier. Dat is het beeld dat in Vlaamsgezinde kringen tot en kele jaren geleden overheerste. De Holocaust is bekend, vanzelf sprekend, de praktijken van de SS ook, maar daar hadden de colla borateurs niks mee te maken. Die bestreden slechts de bolsjewisti- www.dejongintra.nl/busreizen Voor maar: Net over de grens nabij Düsseldorf, Duisburg en de bekende Oranje fietsroute! 3 nachten incl. ontbijt in 4* Van der Valk Moers (8,2) -? Incl. welkomstdrankje, gratis wifi en parkeren Verblijf 2 dagen voor 34,50 of 3 dagen voor 59,- Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel De Korenbeurs, Made (7,8) 3* Landhotel Elkemann, Ahaus (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (hoofdgerecht) c n 59 Gratis parkeren en wifi 3#«ïo 2 nachten incl. uitgebreic 2x 3-gangen dinerbuffet Gratis parkeren en wifi ontbijt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Frank Seberechts (Antwer pen, 1961) is historicus. Hij publiceerde meerdere wer ken over Vlaanderen en het Oostfront. Ook deed hij on derzoek naar de geschiede nis van de Vlaamse bewe ging, Vlaams nationalisme, de Tweede Wereldoorlog en de Jodenvervolging in Bel gië. Hij werkt voor het Vre- descentrum van de Provincie en de Stad Antwerpen. zaterdag 9 februari 2019 Dagelijks krijgt deze krant brie ven van lezers. Een selectie daaruit leest u op de brievenpa- gina. Onze columnist Özcan Akyol is gefascineerd door de schrijvers van deze brieven: wat maakt iemand zo boos of ge passioneerd dat hij of zij de moeite neemt een brief te schrijven naar de krant? Waarom raakt een bepaald on derwerp die persoon zo? En wie zitten er eigenlijk achter deze brieven? Deze fascinatie is de reden voor de nieuwe videoserie Brieven met Eus. Daarin gaat onze co- Witte ridders rechts (1961) in zijn inleiding. Hoe kan dat? Ontdek Rome 5-daagse vliegreis reiscode: ehromOö vanaf 499 p.p.° Toscane te Kust en te keur 8/15-daagse vlieg-busreis reiscode: evmds02 vanaf 679 p.p.' Rome en de Golf van Napels 8/12-daagse vlieg-busreis j reiscode: evit412 vanaf 739 p.p.' Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2,50 Calamiteitenfonds lumnist langs bij een aantal van deze gedreven brief schrijvers. De eerste aflevering is vandaag te zien op de site en app van deze krant. Akyol zegt zelf over zijn serie: „De brievenpagina in de krant is mijn favoriet. Het lezen daarvan is een ideale manier om te kijken wat het senti- ment in het land is. Sommige brieven zijn heel lief, andere juist gelardeerd met haat. Wat ik me altijd afvroeg, is: wie zitten er toch achter deze brieven? Wie zijn onze lezers? Daarom be sloot ik hen op te gaan zoeken. Dat leverde bijzondere gesprekken en onver getelijke ontmoetin gen op." Kijk op de site bij /brievenmet eus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10