Celstraffen geëist tegen roverskwartet Veere heeft plan voor noodmast in Westkapelle 8 ZEELAND Jonge Zeeuwse agrariërs snuffelen aan werken met virtual reality Zeeuwse jonge boeren gaan aan staande maandag in Colijnsplaat snuffelen aan virtual reality op het boerenbedrijf. VR-Room, een be drijf uit Utrecht, legt uit hoe boeren met deze techniek zouden kunnen werken. De bijeenkomst is op touw gezet door het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt (ZAJK), proefboerderij Rusthoeve en agrarisch adviescen trum Delphy. Virtual reality moet praktisch toepasbaar zijn. Uiteraard spelen ook de kosten een rol Op papier zijn er legio mogelijk heden om op afstand een bedrijf te besturen. Het veld controleren op ziekte en plagen, kijken hoe het de koeien in de stal vergaat of spieken of de zelfrijdende tractor wel in het spoor blijft. Robots De kennismaking met virtual rea lity maakt deel uit van het project Proeftuin voor de Precisieland- bouw, waaraan zestig boeren in Zuidwest-Nederland meedoen. Veel (jonge) boeren maken al ge bruik van sensoren op tractoren en spuit- en bemestingsmachines. Ook gps wordt bijna door iedereen benut. Daarnaast werken boeren met beelden van hun akkers en boomgaarden die door satellieten en vliegtuigen zijn gemaakt. Ook robots vinden langzaam maar zeker hun weg naar het boerenbedrijf. Virtual reality gaat echter een stap verder. Zeeuwse jonge boeren willen de mogelijkheden van de di gitale bril ontdekken. Woordvoer der Renata Vereecken van het ZAJK: ,,De boer van de toekomst moet voortdurend zijn bedrijf mo nitoren. Omdat bedrijven steeds groter worden, is het noodzakelijk zo efficiënt mogelijk te werken. Virtual reality kan daarbij helpen. Het lijkt me handig als je bijvoor- beeld op afstand kwalijke insecten kunt opsporen." Wanneer de virtu ele knecht daadwerkelijk op een Zeeuwse boerenbedrijf aan de slag gaat, durft Vereecken niet te voor spellen. ,,We willen met deze bij eenkomst eerst verkennen wat we ermee kunnen. Virtual reality moet praktisch toepasbaar zijn. Uiteraard spelen ook de kosten een rol." Digitalisering zal in de landbouw onverminderd doorgaan, denkt Vereecken. Eind maart staat een de monstratie 'variabel wortel snoeien' in de fruitteelt op stapel. De data - van boomhoogte tot blad dichtheid - komen van beelden die door drones zijn geschoten en van bodemscans. ,,We willen vooral na gaan of de data overeenkomen met wat we met ons blote oog in de boomgaard zien." De hoogste straf werd geëist tegen de 20-jarige A. S. uit Colijnsplaat: drie jaar waarvan een halfjaar voor waardelijk. S. wordt verdacht van 26 misdrijven, waaronder ook heling en vernieling. Zijn kompanen had den beduidend minder op hun kerf stok. Doelwit van de strooptocht waren voornamelijk vakantiewoningen en - parken. Die bezochten ze in Dom burg, Kamperland, Gapinge, Krui- ningen en Nieuwdorp. In die laatste plaats werd, terwijl de bewoner lag te slapen, zijn unieke BMW ier ge stolen. ,,Een nekkentrekker'', ver klaarde de voormalige eigenaar tij dens de zitting. Ter verduidelijking: ,,een auto waarvoor je je nek uittrekt om hem te zien.'' Naast auto's waren de jongelui ook niet te beroerd om laptops, fiet sen, telefoons en geld als buit mee te nemen. Overigens werden vrijwel alle gestolen auto's al dan niet be schadigd en voorzien van gestolen kentekenplaten weer teruggevon den. De politie in Bergen op Zoom kwam de groep op het spoor toen hun rijgedrag opviel en ze liet stop pen. In de auto werden spullen ge vonden die afkomstig waren van eerdere inbraken. S. kwam ook nog eens goed in beeld medio augustus 2017, toen hij zwaar onder invloed van drugs met een snelheid van 121 kilometer per uur met een gestolen auto in Kapelle over de kop sloeg. Enkele minderja rigen moeten zich binnenkort voor hun aandeel verantwoorden. De provider moet per 15 februari uit de vuurtoren van Westkapelle. Rijkswaterstaat zegt het huurcon tract op, omdat de provider illegaal een ruimte in die toren in beslag nam. T-Mobile moet daarom op zoek naar een andere plaats om de zend- en ontvangstapparatuur te plaatsen en heeft tot nu toe niets kunnen vinden. Daardoor kunnen gebruikers van die provider moge lijk vanaf half februari niet meer mobiel bellen en appen vanuit (delen van) Westkapelle. Om het bedrijf tegemoet te ko men, stelt het college een stuk ge meentegrond aan de noordkant van het bedrijventerrein Oude Zandweg beschikbaar. Daar kan eerst een noodmast komen en ver volgens een echte mast. De ge meente wacht echter op het offici ële verzoek van de provider om daar een mast te mogen plaatsen. Volgens een woordvoerder is dat verzoek nog niet binnen. Ze bena drukt ook dat bij het plaatsen van een noodmast de officiële proce dures worden gevolgd. Dat houdt in dat het vele weken tot enkele maanden kan duren voordat een noodmast er daadwerkelijk staat. Het college wil alleen een ver gunning geven als T-Mobile be reid is de nieuwe (nood)mast te delen met andere providers. Dat doet het college omdat KPN en Vo- dafone mogelijk op termijn ook uit de vuurtoren moeten. Het gaat om een (nood)mast die meer dan veertig meter hoog is. De exacte hoogte is nog niet bekend, omdat het bedrijf nog geen ver zoek heeft ingediend. Volgens een woordvoerder komt het verzoek er zo snel als mogelijk. Hij hoopt ook dat T-Mobile in de toren mag blij ven tot de noodmast er staat. Joost Vente: ,,We zijn in gesprek met Rijkswaterstaat." vrijdag 8 februari 2019 Boeren vanuit je luie stoel Mark Verhage uit Oostburg investeert veel in precisielandbouw. archieffoto ernesta verburg Loopt de boer straks nog over zijn akker of door zijn boom gaard? Met minidrones op het land en een virtual realitybril op de neus kan een boer theore tisch vanuit zijn leunstoel zijn gewassen en veestapel real time in de smiezen houden. Frank Balkenende Colijnsplaat -Renata Vereecken, ZAJK Tegen vier mannen in de leeftijd van 19 tot 23 jaar uit Oost-Sou burg, Vlissingen, Colijnsplaat en Middelburg zijn gisteren cel straffen geëist van zes maanden tot drie jaar. De vier worden ervan verdacht betrokken te zijn bij een golf van inbraken en dief stallen in Zeeland in de zomer van 2017. Ad Roos Middelburg Uitspraak 26 februari. De gemeente Veere staat klaar om een vergunning te verlenen voor een zendmast voor tele- comprovider T-Mobile. Op die manier wil het dagelijks bestuur ervoor zorgen dat klanten in Westkapelle mobiel kunnen blij ven bellen, appen en internetten. Emile Calon Westkapelle T-Mobile zit nu nog in de vuurtoren van Westkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36