9 'Tranen schoten in mijn ogen' 'Zij hebben helemaal gelijk' Bewust bezig met het milieu 'Mijn generatie deed niks' 'Gewoon doorgaan!' Damien Kessler zoiets kleins zo- Daar schoten de (16) zit in 4 havo veel effect kan tranen van in m'n van het Dalton hebben! Hoe ogen. De politici Den Haag meer je over kli- waren vooral cam- maatverandering pagne aan het voe- ,,Met klimaatver- leest, hoe meer j e ren. Ik had niet het andering was ik beseft dat we er gevoel dat zij het nooit zo bezig. Ik iets aan moeten belang inzagen heb ook nog nooit doen. De plastic om in actie te ko- gedemonstreerd. soep vind ik ook men tegen kli- Tot ik een filmpj e heel erg. Ik duik maatverandering. zag van Greta en snorkel we- Wat ik zelf doe? Ik (Thunberg, red., leens. Wat je dan eet maximaal drie de Zweedse scho- ziet, is echt ver- keer per maand liere die de schrikkelijk. Dins- vlees. Ik heb een schoolstaking dag zijn we naar glazen drinkflesje voor het klimaat het klimaatdebat en pak liever een bedacht). Ik dacht geweest in de banaan dan een wauw, dat j e met Tweede Kamer. koek in plastic. Romy van der ken. We hebben siast. Mijn moeder Wansem (16) zit nieuwe prullen- was niet blij dat ik in 5 vwo van het bakken geregeld ging spijbelen. Dalton Den Haag voor gescheiden Maar toen ze afval, praten met hoorde dat ik ,,Ik ben altijd be- de gemeente over goede argumenten wust bezig ge- dubbel glas en ge- had, vond ze het weest met het mi- bruiken een zoek- wel oké. Hier op lieu. Mijn ouders machine die voor school hebben we proberen groen te elke zoekopdracht veel mensen wak leven. Met een een boom plant. ker moeten schud groepje leerlingen Toen ik van Stijn den. Nu ze zien zet ik me al langer over zijn plan wat er aan de hand in om onze school hoorde, was ik dus is, willen mensen duurzamer te ma- meteen enthou- er wat aan doen.'' weten heus zelf wel hoe sociale me dia werken. Zij hebben ons alleen een duwtje in de rug gegeven.'' Tegen politieke partijen is Youth For Climate volgens hem strikter. ,,Klimaatverandering is geen links of rechts onderwerp. Het mag geen GroenLinks-staking worden. We willen zoveel mogelijk mensen op de been krijgen. De hulp van milieu clubs accepteren we alleen, omdat onze agenda's bijna hetzelfde zijn.'' ,,VVD. Ik vind dat de overheid zich niet teveel met het bedrijfsleven mag bemoeien. Behalve dan als het om het klimaat gaat. Want dat is een ho ger doel.'' Zelf is hij zich daar nog niet zo lang bewust van. ,,Vorig jaar hadden we bij aardrijkskunde een blok over kli maatverandering. Toen ben ik er meer over gaan lezen. Vervolgens raakte ik geïnteresseerd in het Kli maatakkoord en de schoolstakingen in België.'' Hij is geen vegetariër ('dat is niet het enige middel om het doel te beha len') en ja, hij vliegt soms. ,,Maar dan betaal ik extra om de CO2-uitstoot met bomen te compenseren. Ik koop geen avocado's die met het vliegtuig komen. Ik reis zoveel mogelijk met het ov.'' donderdag 7 februari 2019 GO „De kinderen komen in actie voor ft ,l iets wat wij I j hebben jji A laten liggen -€ JÊk en ze hebben helemaal gelijk: zij hebben de toekomst.'' - Angela Groothuizen, presentatrice „Kinderen lij ken tegen woordig f 5* meer bezig 4 met tv, games en so- J cial media dan met de wereld om hen heen, met het klimaat, de natuur. Dus als ze nu toch in actie komen, juich ik dat zeer toe. Want één ding is zeker: als we niet goed op de aarde passen, zal er veel verloren gaan.'' - Dorian van Rijsselberghe, Olympisch kampioen windsurfen Stijn Warmenhoven (linksvoor) met scholieren van het Dalton in Den Haag FOTO FRANKJANSEN Wat hij zelf heeft gestemd bij de laatste scholierenverkiezing? „Als mijn kin- S. deren nog f a jong waren, naar het Ma lieveld ge sleept, serieus. Ik vind het hartstikke goed dat jongeren in actie komen, want, echt, de aarde gaat naar de filistij nen. Niks doen is geen optie. Ja, mijn generatie, die deed niks. Die was te verwend om te demonstre ren. Dus het minste wat mijn generatie nu kan doen is deze jongeren steunen.'' - Jörgen Raymann, cabaretier, acteur, presentator Wat doet hij zelf voor het klimaat? „Ontroerend om te zien dat kinde- ren zo be- /nafe*-,, gaan zijn yS£»| met het mi lieu. PS: kinde ren, mocht de eerste sta king geen effect hebben, gewoon doorgaan!'' - Tim Hogenbosch, de twitter-boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9