"SS DE JEUGD WK£dE TOEKOMST THERE i5 NO 3 dagen Drenthe 7 Eén keer op de barricade betekent volgens hoogleraar sociale verandering Jacquelien van Stekelenburg (VU) vaak: nóg eens op de barricade. Dus, ja, er kan met 'klimaatspijbelen' best een nieuwe protestgeneratie opstaan. I Pubers laten zich niet zo snel intimideren, ze bepalen zelf wel wat ze steunen 'Zo'n dag zullen ze onthouden' 'Nu moeten ze volhouden' 69.- -X k „Pubers laten zich niet zo snel mani puleren. Die bepalen zelf welk on derwerp ze wel of niet steunen. Nee, dit is typisch zo'n protest dat door 'besmetting' ontstaat. Eerst protes teerden de scholieren in Zweden, toen in België en zo waaide het over naar Nederland. Zo'n soort 'besmet ting' hebben we natuurlijk vaker ge zien. Bij de Occupy-beweging en de Gele Hesjes. En dat sommige school leiders het toejuichen, vind ik niet zo gek. Duurzaamheid is op veel scho len een issue.'' ,,Deze vraag kreeg ik bij andere pro testen zo vaak van journalisten dat ik het in 2008 eens heb onderzocht, toen scholieren op het Museumplein tegen de 'ophokplicht' demonstreer den. Toen bleek dat maar vijf procent het als een lekker dagje uit zag. En het zou best kunnen dat bij demon straties van volwassenen dat percen tage net zo groot is. Ook bij vak bondsprotesten lopen er mensen rond 'omdat ze het wel gezellig vin den'. Vergeet trouwens niet dat je wel enige moeite moet doen. Scholieren uit andere delen van het land moes ten vandaag misschien wel vroeger uit hun bed dan anders én een trein kaartje kopen.'' ,,Ik denk dat het heel slim is dat ze er een combinatie van staking en de monstratie van hebben gemaakt. Een staking betekent meer druk. En er wordt nu meer over gesproken. Ja, ook over zoiets of spijbelen voor zo'n zaak wel mag.'' ,,We weten uit onderzoek dat zo'n 30 a 35 procent van de demon straties tot enig resultaat leidt. Hier kunnen we wel stellen dat het al ef fect heeft gehad. Het gaat immers om een groot complex onderwerp, waar bij het vooral belangrijk is dat men sen zich er bewust van worden en dat is de afgelopen week wel gebeurd. En, nee, dat wil nog niet zeggen dat de Tweede Kamer er zich iets aan gele gen laat. Maar ook politici worden bewust en onbewust beïnvloed door wat er om hen heen gebeurt. Zeker met verkiezingen voor de deur. Zo zag je recent dat het 'kinderpardon' opeens ook mogelijk bleek.'' ,,Ik denk dat we deze beweging niet los kunnen zien van het feit dat het aantal demonstraties sinds 2009 in Nederland is toegenomen. De jonge ren die vandaag op het Malieveld staan, hebben ook de grote leraren- staking meegemaakt. En uit onder zoek blijkt dat 'peer pressure', beïn vloeding van mensen om je heen, be langrijk is bij het besluit wel of niet te demonstreren. Eén ding is zeker. Als je in de 'vormende jaren' van je leven - 15 tot 24 jaar - hebt gedemon streerd, is de kans groot dat je later nog eens naar dit middel grijpt. Dus, ja, misschien is er een nieuwe pro testgeneratie opgestaan.'' Ind. diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg 3 dgn Veluwe**** 3 dgn Kasteel diner donderdag 7 februari 2019 GO n B Eefje Oomen J Sommigen vermoeden dat mi lieuorganisaties de scholieren I voor hun karretje spannen. Zou dat kunnen?' 2 Grijpen pubers zo'n dag niet vooral aan om eens lekker van school weg te blijven? 3 Ze hadden toch ook in hun eigen tijd kunnen demonstre ren? Op zaterdag bijvoor beeld? 4 Gaat zo'n demonstratie enig effect hebben? Belgische scholie ren volgden het voor beeld van hun Zweedse equivalenten en hebben ook hun Nederlandse scholie ren geïnspireerd. FOTO BELGA 5 Zal dit snel uitdoven of is het het begin van een reeks de monstraties, zoals in België? „Ik snap dat er bezwaren tegen spij belen zijn, maar zo'n dag op het Malieveld zou zo maar eens een belangrijke dag in de ontwikkeling van kinderen kunnen zijn. Een spannende, bijzondere dag, waar ze later met veel emotie aan terugdenken. En we weten dat gebeurte nissen waar veel gevoel bij komt kijken beter in het brein beklijven. In die zin krijgt het onderwerp kli maat voor hen waarschijn lijk meer betekenis. Ze zul len het wellicht de rest van hun leven belangrijk blijven vinden.'' - Erik Scherder, hoogleraar neuropsychologie „Ik woon nu in België, waar de ac ties al lan ger aan de gang zijn. Wat me opvalt: de Belgische jongeren zijn echt onverzettelijk. Ze heb ben aangekondigd elke donderdag te demonstre ren tot er iets concreets in gang wordt gezet. Ik hoop dat het in Nederland ook zo werkt: dat jongeren het na deze week volhouden. En: jongeren moeten zich alsjeblieft niet door de poli tiek laten inkapselen. Zij zijn aan het woord, niet Jesse Klaver.'' - Jan Jaap van der Wal, cabaretier Voor maar: Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Wellnesshotel bij De Hondsrug. Gelegen in Exloo, hét sieraad van Drenthe! 2 nachten in 4* Fletcher Hotel De Hunzebergen (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, gratis wifi parkeren 1 keer een diner (hoofdgerecht) Incl. wellness (zwembad, sauna en Turks stoombad) - 4* Hotel De Roode Schuur (8,4) 4* Fletcher Kasteel Erenstein (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbu Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m juni fet 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 3-gangen diner In Zuid-Limburg gelegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7