OZCAN AKYOL Kamer mag geheim NS-rapport over spoorgrond inzien spijkerbroek Kruistocht in Spijkerbroek cadeau! 6 Nu verkrijgbaar bij de boekhandel voor slechts Het boek is gewoon alleen maar goed!' Column De brexit, daar kan je alles van vinden, bijvoorbeeld dat populisten destijds het referendum hebben gekaapt, waardoor Groot-Brittannië nu met een enorm probleem kampt, niet op de laatste plaats omdat het land zich in totale chaos heeft gemanoeuvreerd. Maar, er is ook een andere kant aan dit verhaal. De onderbuik- stem, die vervlogen tijden ten onrechte romantiseert en de toenemende invloed van een centralistische macht in Brussel hekelt, voelt zich nog steeds ge minacht dan wel niet serieus genomen. elite te haten. Dat sentiment wordt maar al te graag verspreid door nationalistische bewegingen, die stukje bij beetje terrein win nen, overal op het continent. Het wordt ze echter ook niet moeilijk gemaakt. Donald Tusk, de voorzitter van de Europese Raad, vroeg zich gisteren na een bezoek aan de Ierse premier af, ten overstaan van de internationale pers: 'Hoe ziet die speciale plek in de hel voor brexiteers eruit?' Het was geen slip of the tongue, om het zo maar te noemen. Want dezelfde ingestudeerde oneliner verscheen ook op zijn persoonlijke Twitterpagina, waarna hij op de nodige bijval kon rekenen, maar de uitspraak resulteerde vooral in veel afkeuring. Het was voor veel Britten het bewijs dat de Europese Unie en haar leiders niet deugen. brexit toch op t r eenmeer- JÜRfe^ derheid 3|||| van de SlfilliPl stem- men kon rekenen. Wat hij vooral deed, was de gewone mensen ge ringschatten die verantwoordelijk zijn voor de wanorde aan de an dere kant van het kanaal. Dat is niet de taak van een lei der. Die moet de situatie accepte ren en met tact en waardigheid boven de partijen blijven staan, hoezeer hij ook gelijk heeft in het standpunt dat journalisten en po litici moedwillig de boel hebben gesaboteerd. In plaats daarvan gaf hij de kei harde brexiteers munitie om te volharden in hun opvattingen. Kijk maar, zullen ze zeggen, die mensen in Brussel kijken op ons neer en respecteren een democra tisch proces niet meer. Ik vrees dat ze daarin nog gelijk hebben ook. Groot-Brittannië stevent af op veel ellende. En dat is niet alleen hun eigen schuld. Ook ambtenaren van het ministe rie van Infrastructuur mogen het stuk uit 2017 alsnog inzien. Het ministerie deed eerder vergeefs een beroep op de NS om het rap port openbaar te maken. ,,We wil len de suggestie wegnemen dat zaken onder de pet worden ge houden'', stelt een woordvoerder van de NS nu. ,,We maken het on derzoeksrapport niet publiekelijk openbaar, omdat destijds aan iedereen die heeft meegewerkt aan het onderzoek vertrouwelijk heid is beloofd." Miljoenen Het onderzoek, uitgevoerd door accountantsbureau PWC, draait om de verkoop van grote hoeveel heden spoorgronden. De NS kreeg in 2015 signalen dat bij die ver koop onregelmatigheden hadden plaatsgevonden, en mogelijk sprake was geweest van corruptie. De NS stond de gronden in 2010 en 2014 af aan twee vastgoedpar tijen, die er in totaal 17 miljoen euro bij kregen voor onderhoud. Deze krant ontdekte in december dat ProRail de gronden later moest terugkopen van de onder nemers, voor in totaal 33 miljoen euro. Veel grond bleek nodig voor onder meer spoorverbreding. We willen suggestie wegnemen dat zaken onder de pet worden gehouden -Woordvoerder van NS Staatssecretaris Stientje van Veld hoven, die de zaak na de publica ties liet onderzoeken, conclu deerde vorige week dat in de zaak onnodig veel publiek geld is ver spild. Het Openbaar Ministerie is inmiddels een strafrechtelijk on derzoek naar één van de deals be gonnen. Dat onderzoek richt zich vooralsnog op één persoon en niet op NS of ProRail, stelt het OM. Een leider moet de situatie accepteren met waardigheid Be#d met de Gouden Griffel 1974 Bekroond met een Gouden Griffel en de Europese prijs voor het beste historische jeugdboek LEMNISCAAT X ROTTERDAM donderdag 7 februari 2019 GO ^0 @OzcanAkyol Oneliner We weten allemaal dat het tegenwoordig mode is om de Donald Tusk liet onbedoeld zien hoe een ondoor dacht plan als de De Tweede Kamer krijgt inzage in het geheime NS-onderzoek naar twee omstreden grond- deals. Kamerleden mogen het rapport binnenkort vertrouwe lijk bekijken. Het stuk wordt niet openbaar gemaakt. Peter Groenendijk Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6