Sloop twaalf huizen Aardenburg gestart Extra licht bij gevaarlijke bushalte 7 CURSUS HOE GA JE OM MET MENSEN MET DEMENTIE? Geduld, mensen in hun waarde laten en niet te snel willen helpen. Leden van de EHBO-vereniging in Cadzand leerden hoe ze om moeten gaan met mensen die lijden aan dementie. De nieuwe RAV/4 vanaf 34.995,- Tijdens twee sessies van ruim twee uur maakten de Cadzandse EHBO'ers als eerste in de gemeente Sluis kennis met de mogelijkheden om dementie te herkennen. Ook leerden ze hoe ze er op het werk of thuis mee om kunnen gaan. Twee trainers van het landelijke platform Samen Dementievriendelijk verzorgden de cursus. Sluis heeft zich daar ook bij aangesloten, met de stich ting Dementievriendelijk Sluis, waarvan Linda van de Velde aan wezig was. Trainer Hans van Perge komt uit Bergen op Zoom. In totaal zijn er zo'n honderd trainers in Neder land. En die zijn nodig, legt Van Perge uit. ,,Dementie is een ziekte waar we vroeg of laat op wat voor manier dan ook, allemaal mee te maken krijgen. Nu al zijn er drie honderdduizend dementiepatiën ten in Nederland en in 2040 zijn dat er volgens de huidige progno ses meer dan twee keer zoveel." De training in het Zwingebouw in Cadzand begon met een korte kennismaking van de deelnemers. Naast de EHBO-leden waren er ook veel mensen die in de horeca- en recreatiesector werken. Zij krij- gen regelmatig te maken met mensen met (beginnende) de mentie of zien vaste gasten sterk veranderen. Geduld ,,Het is vooral belangrijk deze mensen zolang mogelijk in hun waarde te laten en dingen zelf te laten doen'', legden de trainers uit. Gaat het langzaam? Weten ze even een woord niet? Geduld is dan een oplossing. Zeker niet even snel helpen, een woord zelf invul len of medelijden tonen. Vaak kunnen patiënten nog best veel, alleen moet het in hun eigen tempo gaan. Juist door ze te willen pushen, kunnen ze geïrri- Het is een ziekte die in wel vijftig vormen kan optreden en die iedereen kan overkomen teerd raken. Het woord 'demente ren' moet volgens de trainers ver meden worden. ,,Ze dementeren niet, ze lijden aan een ziekte, aan dementie. Dat is een ziekte die in wel vijftig verschillende vormen kan optreden en die iedereen kan overkomen." Zo is er de fronto- temporale dementie die vooral op relatief jonge leeftijd voorkomt en Lewy dementie, een vorm met va riabele verschijnselen die van dag tot dag kunnen verschillen. De ziekte van Alzheimer is mis schien wel de bekendste vorm. Daarnaast is de vasculaire dementie de meest voorkomende vorm. De verschijnselen zijn af hankelijk van de plaats in de her senen die is aangetast. Spiekbriefjes Nu één op de vijf mannen in Ne derland en één op de drie vrouwen deze ziekte heeft, is vroeg herken nen belangrijk, leerden de trai- ners. Want een adequaat middel tegen deze ziekte is (nog) niet ge vonden. 'Waar ligt mijn sleutel of wat wilde ik boven halen? Geluk kig weten we meestal binnen korte tijd het antwoord', gaven Van Perge en Van de Velde als voorbeeld. Een dementiepatiënt weet dat niet meer. Hij of zij moet zich zien te redden met spiek briefjes of steeds maar weer vra gen aan familie stellen. 'En hoe gaan we om met iemand die ver ward over straat loopt?' Al die vra gen kwamen voorbij in de cursus. De Stichting DementieVriende- lijk Sluis stelt ook boeken, brochu res en films ter beschikking, voor patiënten en mantelzorgers. Cappendijk Toyota KLOOSTERZANDE Bijde nieuwe bushalte op de hoek Hengstdijksestraat-Zoutlandse- dijk net buiten Kloosterzande komen extra lichtmasten. Wethouder Gino Depauw heeft dit toegezegd na klachten, onder anderen van CDA-raads- lid Frank Kuijpers. Mensen die naar de bushalte lopen of fietsen, zijn slecht te zien, wat tot ver- keersonveilige situaties leidt. De halte stond eerder iets verderop aan het Poolsplein. Op verzoek van omwonenden is de stopplaats bij de recente herinrichting van het plein ver plaatst. De sloop van twaalf woningen in de Peurssensstraat in Aardenburg is begonnen. Wat er voor de hui zen in de plaats komt, is nog niet duidelijk. Dat laat Woongoed Zeeuws- Vlaanderen weten. De woning corporatie kondigde een paar jaar geleden al aan de woningen te willen slopen, omdat de vraag naar huurwoningen afneemt. Ver ouderde huizen doorverkopen is voor Woongoed geen oplossing, zei directeur Ralph van Dijk des tijds. Woongoed zou met de ge- meente Sluis kijken naar een in vulling voor de gaten die ontstaan. Er werd eerder gesproken over vrije bouwkavels of een parkeer terrein, omdat de dorpsraad aan gaf dat er tijdens evenementen te weinig parkeerplek is in het stadje. Uitsluitsel is er nog niet, zegt een woordvoerster van Woongoed. ,,We hebben nog geen honderd procent zekerheid over wat er komt, we zijn in overleg." Dat maakt omwonenden ongerust, ze spraken al eerder hun zorgen uit over de straat, waar ook huizen blokken blijven staan. Als er niets op de lege plekken terugkomt, wordt het een 'slecht gebit met ontbrekende tanden'. donderdag 7 februari 2019 'Vooral niet te snel willen helpen' Wilma Valk Cadzand-Dorp Hans van Perge (r) oefent een rollenspel met een van de deelnemers, Paul de Milliano (l). foto boaz timmermans -Hans van Perge, trainer 3\ ItTicrj TOYOTA ALWAYS A BETTER WAY ,1 V.®i~ i Hij is gemaakt om op te vallen: de nieuwe Toyota RAV4. Hij heeft een ruim en zeer comfortabel interieur, waarin u als het ware over de weg (maar ook off -the-road) lijkt te zweven. Hij is ook leverbaar als High Power Hybrid (218 pk/160 kW). Dan rijdt u tot wel 50% elektrisch, zonder stekker. Meld u vandaag nog aan voor de Power Challenge op toyota.nl en maak kans op een roadtrip naar het Noorderlicht. *Vraag naar de voorwaarden Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 58,0115-617751, toyota-terneuzen.nl Sophie Stockman Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62