II Verslingerd aan tractor en naaimachine Wie heeft schoonste winkelgebied? 7 VLINDERDUIN ZELFSTANDIG Het is doodeng én het is prachtig mooi. Met de realisatie van Vlinderduin komen acht jonge vrouwen op eigen benen te staan. De navelstreng kan eindelijk doorgeknipt. Het sfeertje is warm. En de buurvrouwen leuk. Toch is het even slikken voor Linda om na dertig jaar haar ouderlijk huis te verlaten. Zoals het ook slikken is voor haar moe der Maria Bal, die zich jarenlang inzette om een kleinschalige woonvorm voor vrouwen met een verstandelijke beperking op te zet ten. Vlinderduin staat er nu. En het is er hartstikke mooi. Met acht fijne, rond een patio gelegen woninkjes in Burgh- Haamstede. Huizen waar de be woners hun eigen potje kunnen koken, hun eigen ding doen en privacy hebben. Linda gaat er sa menwonen met haar grasparkiet Pickwick. ,,En van oma krijg ik nog twee goudvissen." De vaat wasser in haar gloedjenieuwe keu ken vindt ze het aller-, aller mooiste aan haar nieuwe stek. Haar moeder Maria voelt zich on dertussen 'de gelukkigste moeder van de hele wereld'. „Natuurlijk zullen we even ons weggetje moe ten zoeken. Maar daarna kan ik gaan loslaten en alleen nog moe der zijn. Dan krijg je een heel an dere relatie met je dochter. Dan ben je niet alleen maar meer aan het betuttelen." Jarenlang struinden moeder en dochter allerlei instellingen af. Op zoek naar de ideale woonplek voor Linda. Niet omdat ze elkaar kwijt willen, integendeel. Maar omdat Maria vooruitkijkt. Ze moet er niet aan denken dat haar dochter er op latere leeftijd opeens alleen voor komt te staan. ,,En het is voor die dames ook veel leuker om met leeftijdsgenoten en gelijkgestem den te wonen", vult moeder Anne van Mil aan. Ook zij zit midden in de verhuizing van haar dochter. Zeven meiden - er is nog één wooneenheid beschikbaar - trek ken de komende dagen in hun ei gen huisje in Vlinderduin. Jonge vrouwen, zo ergens tussen de 20 en 35 jaar, met een licht ver standelijke beperking. De één kan moeilijk uit haar woorden komen door afasie, de ander is autistisch Je hoopt dat dit thuis straks als een warm bad voelt voor die meiden of heeft andere beperkingen. Het zijn meiden die werken of naar de dagbesteding gaan. Die elkaar soms al kennen via manege Balans of de meidenclub van SMWO. Da- mes die zich eigenlijk best goed kunnen redden. Maar die, als ze helemaal op zichzelf in een rijtjes woning in de wijk zouden wonen, grote kans lopen om te vereenza men. ,,Ze hebben nét dat extra steuntje in de rug nodig en dat krijgen ze hier", verwijst Bal naar de woonbegeleiding die bij Stich ting Sjaloom Zorg wordt inge huurd. De gezamenlijke woonkamer en keuken maken dat de buurvrou wen elkaar kunnen ontmoeten, dat ze samen kunnen koken of bij voorbeeld een spelletje spelen. Vanuit die veilige leefomgeving kunnen straks misschien contac- ten worden aangeknoopt met de buurtjes in de wijk. „Stapje voor stapje kunnen ze zo hun wereld vergroten." De kleinschalige woonvoorzie ning is als ouderinitiatief samen met Zeeuwland op poten gezet en doet in niets aan een zorginstel ling denken. Het is een thuis, al moet wel nog even de navelstreng doorgeknipt. Bal: ,,We zitten alle bei in dat proces. Linda heeft der tig jaar onder moeders vleugels ge leefd en ik was 24/7 met haar be zig. Je hoopt dat dit thuis straks als een warm bad voelt voor die mei den. Ik heb daar alle vertrouwen in." Johan verzamelt tractors en allerlei machines die andere apparaten aan drijven, vrouw J o spaart naaimachi nes. Behalve dat ze allebei vaak een oliespuit(je) bij de hand hebben om de machines te smeren, hebben de collecties weinig raakvlakken. Maar nu het echtpaar uit Vrouwenpolder een loods ter beschikking kreeg van schoonzoon Bennie Paauwe, die een aannemersbedrijf net buiten Grijps- kerke bestiert, hebben ze hun ma- chines toch bij elkaar gezet. Aan een officieel museum beginnen de Spruijtjes niet. De loods ligt niet di rect naast hun deur én ze hebben geen zin in allerlei verplichtingen. Vriendenclubjes of vrouwenverenigin gen hoeven maar even te bellen Als ze vaste openingstijden hante ren en kaartjes gaan verkopen, moe ten ze aan allerlei regels voldoen en vergunningen aanvragen. ,,Dan moeten we bijvoorbeeld een EHBO- diploma hebben, allerlei faciliteiten Johan en Jo Spruijt op een Kramer tractor. foto lex de meester bieden en aan een reeks veiligheids eisen voldoen. Nu komen er alleen mensen die de verzamelingen graag zien: omdat ze geïnteresseerd zijn in tractoren of gewoon uit nieuwsgie righeid. Vriendenclubjes of vrou wenverenigingen hoeven maar even te bellen. Het bezoek van trekker liefhebbers die deelnamen aan de Snertrit afgelopen weekeinde was ook hartstikke leuk", betoogt Jo. De gemeente Schouwen-Duive- land doet een gooi naar de titel Schoonste Winkelgebied. De win kelstraten van Zierikzee en Re- nesse worden aangemeld voor de landelijke verkiezing van Neder land Schoon. Daarbij draait het niet alleen om keurige straten. Wat ook meetelt is de uitstraling van de openbare ruimte en de beleving en de me ning van de bezoekers. De deelne mende gebieden worden in de maanden mei tot en met augustus beoordeeld. In oktober wordt de landelijke winnaar bekendge- maakt. Veere eindigde vorig jaar op de eerste plaats in de nieuwe categorie kleine gemeente. Maas tricht was de schoonste onder de grote gemeenten en Südwest- Frysl3n werd eerste in de categorie middelgroot. In de aanloop naar de verkiezin gen wordt in samenwerking met de ondernemersverenigingen van Zierikzee en Renesse een cam pagne opgezet om winkeliers en bezoekers bewust te maken van het belang van een schoon win kelgebied. De actie draagt volgens burgemeester en wethouders bij aan de doelstelling om zwerfvuil tegen te gaan. Deelname aan de verkiezing kost duizend euro. donderdag 7 februari 2019 Eng, maar eindelijk op eigen benen Esme Soesman Burgh-Haamstede De huisjes zijn prachtig. Linda Steine met haar moeder Maria Bal. Maria nam het initiatief voor Vlinderduin en is nu voorzitter van de stichting. Linda is de kers verse bewoonster van één van de huisjes van Vlinderduin. foto ernesta verburg - Maria Bal, moeder van bewoonsterLinda Steine Een echt museum willen Johan en Jo Spruijt niet inrichten. Maar op afspraak mogen belangstel lenden hun collecties tractoren en (naai)machines komen bekij ken. René Hoonhorst Grijpskerke - Jo Spruijt Marcel Modde Zierikzee/Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58