Van punker tot prinses 4 Theater Verbale grappen en verrassingen staan centraal in TALKvan de Mannen van Taal. Frank van Pamelen, Jan J. Pieterse en John Schleipen gaan als drie taaltitanen met elkaar de woordenstrijd aan. Het publiek in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland krijgt alle ruimte daaraan mee te doen. Spannende voorstellingen in studentenkamers Veel piraatje spelen in Het Zandkasteel Van Terneuzen naar Tilburg TALK luidt de titel en als toelichting geldt: 'Het is geen TED. Het is geen pep. Het is meer dan dat.' In welk genre hoort het programma eigenlijk thuis? „Cabaret, gewoon. Alleen bij ons ligt de nadruk op taal'', zegt Frank van Pamelen. Hij is een van de twee Mannen van Taal met Zeeuwse roots. Jan J. Pieterse werd geboren in Goes (1951) en Frank van Pamelen in Terneuzen (1965). ,,We hebben voor ons optreden alle drie een talk voorbereid en ieder van ons vindt dat de mensen in feite zijn gekomen voor die ene persoonlijke talk. Daar denkt ieder weer het zijne van en zo ontstaat er wat concurren tie. Het is niet een echt gevecht, want in de loop van de avond blijkt dat er ondanks allerlei tegenstellingen en rivaliteit ook overeenkomsten en overlappingen zijn'', aldus Van Pa- melen. Hij acht de inbreng van het publiek van wezenlijk belang. Vol gens hem begint TALK vrij formeel, maar wordt het vervolgens steeds in formeler en de interactie met de toe schouwers maakt elk optreden an ders. ,,Daar varen wij zelf wel bij, want zo blijft het dynamisch en wordt het ook voor ons nooit saai.'' Volgens Van Pamelen is een klein We hebben voor ons optreden alle drie een talk voorbereid en ieder van ons vindt dat de mensen in feite zijn gekomen voor die ene persoonlijke talk theater als De Wegwijzer een plekbij uitstek voor de voorstelling. H et pu bliek zit er met de neus bovenop, dat werkt beter dan in een grote zaal. Met Jan J. Pieterse maakte hij al meerdere avondvullende program ma's met taal- en dichtkunst. ,,John Schleipen deed een paar keer eerder met ons mee in korte optredens tij dens festivals, maar nu maken we voor de eerste keer echt met z'n drieën een theatertourtje met een avondvullend programma.'' Hoe is TALK tot stand gekomen? Is dat een kwestie van met elkaar in een repetitielokaal met z'n drieën gaan brainstormen? Van Pamelen grinnikt en zegt: ,,Nee, joh, we zijn helemaal geen repeteerders. We zijn schrijvers en we vuren teksten op elkaar af als we bij elkaar zijn. We merkten dat dit tussen ons drieën heel goed werkt en bedachten toen dat we het ook ge woon op een podium konden doen. We regisseren onszelf, want we zijn ook geen toneelspelers. Het pro gramma ontstaat heel organisch. In ons geval werkt dat gewoon het be ste.'' Dansende powerpoint John Schleipen, ook bekend van ca baretgroep Crème Fraiche, is naast woordkunstenaar ook heel visueel ingesteld. Hij maakt stripboeken en animatiefilmpjes. ,,Zijn inbreng op dat gebied is te merken in TALK. We werken met beelden ofwel projecties op een groot scherm. Een recensent noemde het ergens 'dansende po werpoint'. Nou prima'', zegt Van Pa- melen. 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Stukafest Kindertheater donderdag 7 februari 2019 Frank van Pamelen werd ge boren in Terneuzen en bracht er een deel van zijn jeugd door. Na de middelbare school koos hij voor de nieuwe studie taal- en literatuurwetenschap pen aan de Katholieke Universi teit Brabant. Hij woont nu al 35 jaar in Tilburg en is inmiddels vergroeid met die stad. Hij was stadsdichter van Tilburg, viert er graag carnaval en is er op breed cultureel gebied actief. Wel maakte hij nog uitstapjes naar Zeeland met zijn boeken De Vliegende Hollander op basis van de overlevering over Kapitein Willem van der Decken en zijn spookschip en Storm rond het fort, een jeugdboek dat zich afspeelt rond Fort Rammekens bij Ritthem. Mannen van Taa bestoken elkaar met woorden Ali Pankow 44 Frank van Pamelen Artiesten die optreden in studen tenkamers, een prinses die pi raatje speelt, muzikanten die het allemaal niet zo serieus nemen en jonge Japanse punkers die Goes proberen te veroveren. Er gebeurt heel wat in Zeeland. Menig kind groeit er tegenwoordig mee op, de avonturen van prinses Sass en Toto van Het Zandkasteel. Het duo is te zien op televisie, maar gaat ook het theater in. Het Zand kasteel staat zondag in Vlissingen met de voorstelling Op de piraten- boot Het thema? Doldwaze avontu ren en natuurlijk veel piraatje spe len. Zondag, CCXL Vlissingen, aan vang 11.00 uur en 13.30 uur. Middelburgse studentenka mers zijn nog steeds de be langrijkste podia voor het cul turele festival Stukafest. Maar dit jaar zijn ook optredens ge pland in het Gasthuis, het ver- zorgings- en verpleeghuis voor ouderen. De eer om deze nieuwe locatie te bespelen is gegund aan Aidan The Wild (foto). De band neemt luiste raars mee op een muzikale reis door folk- en americana. Maar wat Stukafest toch vooral zo intrigerend maakt, zijn de spannende voorstellingen in kleine studentenkamers. Zo is Bagijnhof 5 het toneel voor Een onderzoek naar de onuitputte lijke drang van de mens naar vooruitgang en controle over het eigen leven, een theater stuk van Live4ever. En biedt Bree 17 ruimte aan de spoken words-voorstelling van Spreekuur! - in eigen termen 'een poëziebandje'. Glenn Foreman, win naar van de Grote Prijs van Nederland in de categorie singer- songwriter in 2018, treedt op in Korte Delft 5. Stukafest, dinsdag, Middel burg. Voor volledig programma zie: stukafest.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48