De onbekende americana grootheid Veel te jong gestorven 2 STEVE FORBERT Maarten van Roozendaal Interview Zeg me dat het niet zo is; Denk niet wit, denk niet zwart, denk niet zwart-wit; Vraag niet naar de weg, want iedereen is de weg kwijt. De zanger van deze woorden behoeft eigenlijk geen introductie meer. Zaterdag staat hij in de Stadsschouwburg in Middelburg. Een gesprek met pionier van de Nederlandstalige popmuziek Frank Boeijen. Uitgelicht Hij voldoet aan alle stereotypen: Ameri kaan van middelbare plus leeftijd, zingt en speelt gitaar, schrijft eigen liedjes en brengt ze zelf akoestisch of met een stevige band voor het voetlicht. Conclusie: americana ten voeten uit. Forbert is er echter een van de oude stempel, nog van voor het tijdperk dat alle rootsy muziek uit Amerika in het zelfde verza- meldoosje wordt gepropt. Hij is een songsmith bij uitstek die in de beginperiode van zijn car rière werd vergeleken met de vroegere Bob Dy lan. Zijn liederen kennen inhoud en zeggings kracht, compassie met het echte leven: van ver loren liefdes tot geuite ongenoegens. Ondanks lovende recensies en goede ont vangst van zijn eerste album Alive On Arrival in 1978 moest Forbert zich een weg banen in de - toen al - overvolle markt. Hij scoorde met Ro meo's tune een elfde plaats in de Amerikaanse Billboard Hot 100. De Amerikaanse singer- songwriter heeft bijna dertig albums op zijn naam staan. gerechtvaardigd, want het grote publiek be reikte hij nooit. Zeker niet in Europa, waar hij tot nu toe slechts een handjevol concerten gaf. Hij wordt geroemd, bewonderd en ge volgd door een trouwe schare fans en kenners. Hij gedijt het beste in settings waar het publiek kort op hem zit Misschien wel ge lukkig, want Forbert in Carré bijvoor beeld? Ik zie dat niet gebeuren. Hij gedijt het beste in settings waar het publiek kort op hem zit, figuurlijk aan zijn lippen gekluis terd. Waar de interactie plaatsvindt. Integere songs over het leven, verpakt in fraaie lyrische melodieën, waarvan de woorden worden gezongen met een raspende, hese stem die leven en emotie uitstraalt. Forbert verdient aandacht van een iets grotere schare. Daar moet u dan dus wel naartoe gaan! 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek Irank Boeijen (61) is de jongste telg uit een ka tholiek gezin met tien kinderen. Zijn ouder lijk huis stond in Nij megen, waar hij op groeide met muziek. ,,Eén van mijn eerste herinneringen is dat mijn moeder zingend in de keuken het ontbijt klaarmaakt. Bo terhammen smeren voor tien kinde ren, een hele klus, dus dan zong ze graag." Met z'n allen boven op elkaar, geen privacy. Het lijkt niet ideaal, maar Boeijen ervaarde een groot gezin als zeer prettig. Hij schreef over zijn kin derjaren het liedje Zondagskind met daarin de zinnen 'Ik had altijd liefde bij de hand. Heel veel warmte. Heel veel geluk'. Binnenshuis mocht het dan druk zijn, buiten was het juist rustig in de Gelderse stad. ,,In onze straat stond maar één auto gepar keerd en verkeer was er bijna niet. Ik was veel buiten te vinden en ik voelde me een straatschoffie in een volksbuurt." Zijn oudere broers draaiden mu ziek van Bob Dylan en Neil Young en op school mocht Boeijen al regelma tig voorzingen in de klas. ,,Er werd sowieso veel muziek geluisterd bij ons thuis. Het was de periode dat rock-'n-roll zijn intrede deed en ik maakte al op jonge leeftijd kennis met liedjes van onder andere The Beatles, The Rolling Stones en Harry Stel dat ik vroeger had gelezen dat Bob Dylan zijn ex-vrouw zou hebben geslagen, wat had ik daar aan gehad? Belafonte. Een broer en een zus speelden gitaar en we zongen graag met het hele gezin. Dat doen we trouwens nog steeds op verjaarda gen. Klinkt helemaal niet verkeerd, al zeg ik het zelf." Vanaf zijn middelbareschooltijd schreef Boeijen muziek met Neder landse teksten en debuteerde hij met zijn eerste plaat: Boeijen en Pennings. In 1980 richtte hij samen met gitarist Will Theunissen, drummer Henk Wanders en bassist Nels Busch de Frank Boeijen Groep op, waar later ook toetsenist Jos Haagmans bij kwam. In korte tijd groeide Frank Boeijen uit tot een popidool, zeker na het uitbrengen van klassiekers als Zwart Wit en Kronenburg Park. De roem had echter ook een keerzijde. ,,Privé en artiestenbestaan hou ik graag gescheiden. In de jaren 80 la gen er wel eens jonge meiden in de tuin in slaapzakken. De meeste 'tuinbezoekers' waren aardig, maar ik kreeg ook te maken met rare snui ters. Privélevens van artiesten vind ik ook geen relevante informatie voor de pers. Stel dat ik vroeger had gele zen dat Bob Dylan zijn ex-vrouw zou hebben geslagen, wat had ik daar aan gehad? Het leidt alleen maar af van waar het echt om gaat, de muziek." De muziek is in het geval van Boeijen persoonlijk en uit het hart gezongen. Hij zegt zelf dat als je goed naar zijn teksten luistert, je precies weet wie hij is. Onder de luisteraars zijn er twee kampen. Sommigen vin den zijn teksten te vaag en niet te donderdag 7 februari 2019 Marius Roeting weet alles van folk. Hij schrijft erover voor deze krant en heeft een radioprogramma. Wat: Steve Forbert Waar: Deuzonschole, Hoofdplaat Wanneer: woensdag, aanvang 20.30 uur Desondanks is de opmerking 'Steve wie?' - - MUZIEK TOP 3 DE KEUZE VAN ONZE REDACTIE Malford Milligan - Life will humble you Soul/blues-album dat al maanden de Euro Ameri cana Chart aan voert. Malford Milligan is - met The Southern Aces - live te zien en horen op vrij dag 8 maart in 't Beest in Goes. Friska Viljor - Broken Trage luisterlied jes voor stille mo mentjes. Het on miskenbare Friska Viljor-ge- luid, de plaat loopt weer over van verdriet, spijt en melancholiek. Te lachen valt er weinig. PEER - Laughing about it is far more exciting IJzersterke de buutplaat van dit viertal uit Middel burg. PEER zet Britpop naar eigen hand en kan zich makke lijk meten met er varener soortge noten als The Kooks. B Steve Forbert werd in de beginperiode van zijn carrière vergeleken met de vroegere Bob Dylan. foto jay blakersberg Machiel Coehorst staat stil bij al die muzikanten die niet langer afleefden dan 27 jaar en leest ook de biografie over Maarten van Roozendaal. GO Ruim vijf jaar na zijn dood ver schijnt een biografie over de veel te jong gestorven zanger, liedjesschrijver en cabaretier Maarten van Roozendaal. De titel van het boek is een tekstre gel van hemzelf: Het leven heeft geen zin, maar ik wel. Docent en journalist Patrick van den Hanenberg beschrijft het leven van Van Roozendaal vanaf zijn rustige jeugd via zijn roerige krakerstijd en zijn worste ling in kleine zaaltjes naar het grote succes. Is verschenen bij Nijgh Van Ditmar. De teksten vertellen mijn Hans Puik FOTO MAARTEN CORBIJN 44 Frank Boeijen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46