Vermiste Belgische jongen duikt op na 20 jaar 3 Woongroep voor ouderen, zoals de Knarrenhof, wint aan populariteit Je oude dag slijten in een woongemeenschap? Prima, zeggen ouderen, maar dan wel met gelijkgestemden. et rijtjeshuis is nog al tijd de onbetwistbare favoriet onder de Ne derlandse senior, maar gezamenlijk wonen wint terrein. Zes op de tien ouderen ziet zichzelf in de toe komst wel wonen in een woon groep, waar gemeenschappelijke activiteiten worden georganiseerd en de bewoners elkaar helpen als dat nodig is. Dat blijkt uit een en quête van ouderenbond Anbo on der 5700 ouderen. De voorstanders hebben wel een paar voorwaarden: ze hechten nogal aan hun privacy en willen het liefst samenleven met gelijk gestemden, als alleenstaanden, homoseksuelen, of mensen met dezelfde religie of levenshouding. Volgens de Anbo komen alter natieve woonvormen nu amper van de grond, omdat het ontbreekt aan financiering of een goede loca tie. Ook de gemeentelijke proce dures zijn te stroperig', zegt woordvoerder Renée de Vries. „Als een particulier een woongemeen schap wil laten bouwen, duurt het gemiddeld acht jaar voor deze er staat. Dat is veel te lang." Ook het kabinet wil daar veran dering in. Deze week bracht ze naar buiten dat ze - vanaf het voorjaar - 164 miljoen euro be schikbaar stelt voor nieuwe vor men van wonen en zorg voor ou deren. Initiatiefnemers worden straks geholpen bij de financiering met garantiestellingen of lenin gen. Het kabinet verwacht dit jaar bijna tweehonderd plannen te on dersteunen, als de bouw van een hofje of de verbouwing van een oud schoolgebouw naar apparte menten voor ouderen. ,,Mooi dat het kabinet geld uittrekt, maar zorg ook dat gemeenten meer en sneller gaan bouwen", zegt de Anbo. In Zwolle duurde het zeven jaar voordat woongroep 'Knarrenhof werd opgeleverd. Vorig jaar ver huisden de eerste bewoners. De 48 koop- en huurwoningen zijn in middels zo populair dat er ruim driehonderd mensen op de wacht lijst staan. Liedeke Reitsma (66), bewoner van het eerste uur en ini tiatiefneemster, geeft haar plekje mooi niet op. ,,Ik woonde voor heen op een flatje. Bah. Ik zocht een gelijkvloers comfortabel huis, met een tuintje, om oud in te wor den. Ik hoef hier nooit meer weg." De bewoners hebben een ge meenschappelijke tuin en activi teitenruimte, waar ze zelf borrels en creatieve workshops organise- ren. Niemand is verplicht om mee te doen. De hoftuin en woningen worden door de ouderen - gemid delde leeftijd 61 jaar - onderhou den. ,,Zelfs de dakgoten maken we zelf schoon. Op ons valt geen eti ketje te plakken van oud, eenzaam of geitenwollen sok. We zijn ge lijkgestemden, ofwel moderne ou deren die volop meedraaien in de maatschappij." De voordeuren van de Knarren hofwerden bewust aan de buiten kant van het hofje geplaatst, zodat de bewoners hun privacy behou den. ,,Maar we houden wel links en rechts een oogje in het zeil. Vo rige week kreeg ik zelf nog spon taan hulp na mijn elleboogopera tie. De buren stonden op de stoep met maaltijden en bloemen, en deden zelfs een afwasje voor me. Heel fijn." In Zwolle wordt Knarrenhof wel eens vergeleken met een bejaar dentehuis. „No way," zegt de zes tiger fel. „Ik verzuip me nog liever in het Zwarte Water dan in zo'n troosteloos tehuis te wonen, waar activiteiten zijn wegbezuinigd en je zit te wachten op de dood." Het gaat om een van de oudste ver dwijningsdossiers van België. De man van Angolese afkomst ver dween in 1999 uit zijn woning in de Brusselse gemeente Sint-Gillis. Lembi werd niet ontvoerd, maar liep twintig jaar geleden zelf weg. Na zijn verdwijning werd niets Interview Lembi was 14 jaar toen hij spoor loos verdween. Tien dagen voor zijn verdwijning was de tiener, de oud ste van vier kinderen, samen met zijn moeder in Brussel aangeko men. Het gezin kreeg daar een soci ale huurwoning. Moeder Marie-Je- anne gaf in 2015 een interview aan de Belgische krant La Dernière Heure over de dag dat haar oudste zoon verdween. Lembi had zijn moeder op 12 november 1999 rond 17 uur gevraagd of hij tv mocht gaan kijken in een opvangcentrum in de Parmestraat, de enige plek die hij kende in de buurt. Een wandeling van slechts vijf minuten. Marie-Je anne gaf haar goedkeuring, maar zag de jongen nooit meer terug. De vrouw zei dat het was uitge sloten dat de tiener was weggelo pen. ,,Simon was erg verlegen, kende niemand in de hoofdstad, sprak amper drie woorden Frans en had nog nooit het openbaar vervoer genomen'', aldus zijn moeder. Hij had geen geld of gsm bij zich. donderdag 7 februari 2019 Hanneke van Houwelingen Liedeke Reitsma, een van de bewoon sters van de Knarrenhof (grote foto). Simon Lembi, vermist sinds november 1999, is in goede gezondheid teruggevonden. Dat meldt het parket in Brussel. De jongen verdween op 14-ja- rige leeftijd uit de hoofdstad. In middels is hij 33 jaar. Hij geeft aan zelf te zijn weggelopen. Bonne Kerstens Rotterdam/Brussel meer van hem vernomen. Een ge tuige bracht de politie in november op het spoor van de intussen vol wassen man. De getuige zei familie te zijn van Lembi. De Belgische po litie heeft na de tip een portret van de man laten maken en trof hem na uitgebreid onderzoek aan op zijn nieuwe verblijfplaats, ergens in Eu ropa. De man had hier onder een andere identiteit een nieuw leven opgebouwd. Toen de politie hem confron teerde, gaf de man aan dat hij Si mon Lembi is, en dat hij toenter tijd uit eigen wil is vertrokken we gens familie-omstandigheden. Hij wil niet dat zijn nieuwe identiteit en zijn huidige woon- of verblijf plaats bekend worden gemaakt. De politie in België doet daarom verder geen enkel mededelingen over zijn zaak 'om te voorkomen dat mensen zelf naar hem op zoek gaan'. ,,Wij hebben een privéleven te respecte ren en dat gaan we dan ook doen", aldus het parket. Op dit moment ziet de politie geen aanleiding om verder onderzoek te doen naar de zaak. Het verdwij ningsdossier wordt afgesloten. Simon Lembi koos er zelf voor om te verdwijnen. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3