Recron: Genoeg rechten voor vaste campinggasten in Zeeland Zomerschool gaat nog zeker vier jaar door II 7 TRACTOREN EN NAAIMACHINES Een echt museum willen Johan en Jo Spruijt niet inrichten. Maar op afspraak mogen belangstellenden hun collecties tractoren en (naai)machines komen bekijken. Johan en Jo Spruijt op een tractor. fotos lex de meester Johan verzamelt tractors en allerlei machines die andere apparaten aan drijven; vrouw Jo spaart naaimachines. Behalve dat ze allebei vaak een oliespuit(je) bij de hand hebben om de machi nes te smeren en ze als een zonne tje te laten draaien, hebben de col lecties weinig raakvlakken. Maar nu het echtpaar uit Vrouwenpol der een loods ter beschikking kreeg van schoonzoon Bennie Paauwe, die een aannemersbedrijf net buiten Grijpskerke bestiert, hebben ze hun machines toch bij elkaar gezet. Toen Johans trekkers en machi nes nog in een landbouwschuur in Wolphaartsdijk stonden, zag hij geen museum voor zich. Nu, na het overlijden van de schuureige- naar, zijn collectie een ruimte deelt met naaimachines ziet het er meer uit als een tentoonstelling. ,,We zitten er over te denken om de loods de naam De Slinger te ge ven. Veel van mijn machines en de naaimachines van Jo moet je ten slotte aanslingeren", lacht Johan. Aan een officieel museum be ginnen de Spruijtjes niet. De loods ligt niet direct naast hun deur én Marcel Modde Zierikzee De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland riep Recron eind okto ber op de eigen voorwaarden over 'goed ondernemerschap' nog eens tegen het licht te houden. Aanlei ding voor de unaniem onder steunde motie van CDA en Groen- Links was de onrust onder gasten van de campings Duinrand (Burgh-Haamstede), De Veerhoeve (Wolphaartsdijk) en De Witte Raaf (Arnemuiden). Recron had een maand eerder een brief verstuurd waarin de leden werd opgeroepen 'fatsoenlijk met haar gasten om te gaan'. Regiomanager Arthur van Dis seldorp van Recron stelt het op prijs dat de gemeente meedenkt over het bedrijfsproces bij grootschalige vernieuwingen van campings. Maar de regiomanager laat in zijn schriftelijke antwoord ook fijntjes doorschemeren dat de sector zijn zaakjes in Nederland wat dat be treft voldoende op orde heeft. De briefis mede ondertekend door di recteur Martin Maasen van Recron Nederland. De branche-organisatie erkent wél dat het voor sommige ondernemers nog 'een uitdaging is helder, tij dig en gastgericht te com municeren' met alle betrokkenen bij nieuwbouwplannen. Van Disseldorp verwerpt de in druk, die met de motie wordt ge wekt, dat recreanten weinig rech ten zouden hebben. ,,Het tegen overgestelde is een feit." Hij wijst op een 'erg ruime opzegperiode, de geldelijke vergoeding bij een ver huizing en de mogelijkheid tot een halfjaar gratis kamperen. Die regels zijn verankerd in het algemeen gel dende huurrecht. Vlissingen De toekomst van de zomerschool in Vlissingen is de komende vier zo mers verzekerd. De gemeente krijgt meer geld voor haar 'onderwij sachterstanden- beleid' en gebruikt dat mede om de zomerschool tot en met 2022 in de lucht te houden, meldde wethouder Els Verhage gisteren. Vlissingen deed de afgelopen vijfjaar goede er varingen op met de zomerschool. Deelnemende kinderen zijn en thousiast en gemotiveerd. Ze vinden het fijn om hun achterstand in reke nen en/of taal in te lopen tijdens de zomervakantie. Natuurlijk vinden de basisscho lieren de uitjes die ze maken het leukst. Maar ook tijdens een tochtje naar het strand of een bezoek aan de supermarkt worden ze spelender wijs wijzer. ,,Zo krijgen ze een bud get voor de boodschappen en moe ten ze tijdens het winkelen al druk rekenen om te weten of ze genoeg geld hebben", zei een docent eerder. Het gemeentebestuur is overtuigd van de meerwaarde van het extra onderwijs in de zomervakantie. Toen bleek dat Vlissingen een ho gere uitkering zou krijgen voor be strijding van onderwijsachterstan den was meteen duidelijk dat een deel van het geld aan de zomer school zou worden besteed. ze hebben geen zin in allerlei ver plichtingen. Als ze vaste openings tijden hanteren en kaartjes gaan verkopen, moeten ze aan allerlei regels voldoen en vergunningen aanvragen. ,,Dan moeten we bijvoorbeeld een EHBO-diploma hebben, koffie verkopen, allerlei faciliteiten bie den en aan een reeks veiligheidsei sen voldoen. Nu komen er alleen mensen die de verzamelingen graag zien; omdat ze geïnteres seerd zijn in tractoren of speci fieke machines of gewoon uit nieuwsgierigheid. Vriendenclub jes of vrouwenverenigingen hoe ven maar even te bellen. Het be zoek van trekkerliefhebbers die deelnamen aan de Snertrit afgelo pen weekeind was ook hartstikke leuk", betoogt Jo. Johan was van jongs af aan geïn teresseerd in de landbouw. ,,Ik was graag boer geworden, maar we hadden thuis geen boerderij. Ik heb nog wel een tijdje als loonwer- Wanneer de één het niet kan, vult de ander het wel an ker gewerkt voor ik bij chemische bedrijven aan de slag ging." De be langstelling voor landbouw en di verse machines die er werden ge bruikt, bleef. De tractoren zijn voor Johan de blikvangers van het boerenbestaan. techniek van de trekkers en de motoren in trigeert Johan. Hij vindt het prach tig om motoren uit elkaar te halen, kapotte onderdelen te maken of te vervangen en de boel weer in el kaar te zetten. ,,Van de inspuitsys- temen blijf ik af, maar voor de rest haal ik alles uit elkaar." Zelfs bij de naaimachines steekt hij een handj e toe, meldt J o. ,,Als ik het even niet meer weet, vindt Johan vaak wel een oplossing." Niet meer dan logisch, vindt Jo- han en onderstreept dat met een eigen leus: „Wanneer de één het niet kan, vult de ander het wel an." Naast de vier trekkers, waarvan er drie af en toe nog worden ingezet voor klussen, koestert Johan nog zo'n twintig machines, vaak aan- drijfapparaten om bijvoorbeeld dorsmachines of pompen in wer king te zetten. Hij probeert ze alle maal uit en zet ze ook zoveel mo gelijk aan het werk. Vrouw Jo laat niet al haar 75 naaimachientjes regelmatig spin nen. ,,Ik heb thuis gewoon een elektrische hoor. En echt vaak ben ik daar ook niet meer mee aan het werk. Aan de oude trapnaaimachi- nes had ik vroeger al een hekel. De draden gingen om de haverklap stuk." donderdag 7 februari 2019 Allebei verslingerd aan machines René Hoonhorst Grijpskerke De rechten van vaste camping- gasten in Zeeland zijn vol doende gewaarborgd. Branche organisatie Recron vindt het verplichten van een sociaal plan bij een ingrijpende veran dering op een recreatieterrein daarom overbodig. René Hoonhorst -Johan Spruijt De voort- schrij dende Een Singer trapnaaim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35