£•3 Zeeland hoort er maar half bij Douane onderschept twee vrachtjes cocaïne in de haven 'Thoolse oplossing gebed overal invoeren' Dierennamen Zeer privacygevoelige dossiers van vroegere bewoners van bejaardenhuis Vredelust in Yerseke lagen negen jaar lang in de kelder voor het grijpen. 2 VREDELUSTGEGEVENS BEWONERS - donderdag 7 februari 2019 Commentaar Staatssecretaris Stientje van Veldhoven begint haar uitleg over de toekomst van het openbaar vervoer enthousiast. Zij schetst de Tweede Kamer hoe zij in 2040 moeiteloos en snel vanuit Overijssel naar steden in de Randstad reist en terug. Zij gebruikt dan deeltaxi's, deelfietsen, deelauto's en, o ja, natuurlijk ook treinen. Die rijden tegen die tijd zo vaak door de Randstad dat je ze niet kunt missen. Van Veldhoven neemt in haar toekomstbeeld mee dat Zeeland een snelle spoorver binding met Breda heeft. ProRail kwam er vorige week ook mee. Want Breda ligt straks aan een netwerk van treinen die rond en door het centrum van Nederland rijden. Dus is het van belang dat Zeeuwen vlot op dat netwerk kunnen komen. Goed gezien. De visie van Van Veldhoven overtuigt toch niet helemaal. Om te beginnen neemt zij wel heel veel tijd, tot 2040. Verder heb ben veel Zeeuwen niets aan een snelle trein omdat er geen station in hun omgeving is. Een klein deel van die mensen is straks misschien geholpen met deeltaxi's en ander vraagafhan kelijk vervoer, maar voor de meesten zal de auto noodgedwon gen het vervoermiddel blijven. Natuurlijk is het fijn dat Van Veld hoven ook een regeltje over Zeeland opneemt in haar verken ning. En natuurlijk moet Zeeland alles halen uit het spoor door het midden van de provincie. Maar dat is slechts de helft van het verhaal. Van Veldhoven heeft de mensen op de eilanden en in Zeeuws-Vlaanderen weinig of niets te bieden. Visie van Stientje van Veldhoven op het openbaar vervoer heeft veel Zeeuwen weinig of niets te bieden De douane heeft dinsdag en op vrijdag 7 december vorig jaar partijen cocaïne gevonden in respectievelijk een schip (50 kilo) en bij een bedrijf in Vlissin- gen (200 kilo). Luc Oggel Vlissingen De grootste partij is in december in een container met ananassen bij een bedrijf gevonden. De cocaïne is vernietigd. Er zijn geen aanhoudin gen verricht. Vanwege onderzoeks belangen heeft de politie die vondst nu pas bekendgemaakt. Dinsdag middag heeft de douane in Vlissin gen aan boord van een schip 50 kilo cocaïne aangetroffen. Ook deze par tij is vernietigd en er wordt door de politie onderzoek gedaan naar de herkomst van de drugs. ALMANAK In de Vlissingse haven worden vaker drugs onderschept. De Zeeuwse havens zijn volgens de po litie aantrekkelijke plekken voor De Zeeuwse havens aantrekkelijk voor criminele organisaties criminele organisaties, die mis bruik van de goede faciliteiten die de havens bieden. Publieke en pri vate organisaties slaan daarom de handen ineen in de strijd tegen de drugssmokkel door een betere in formatie-uitwisseling en gebruik te maken van innovatieve methoden en technieken. Tip? redactie@pzc.nl Het konijn heet Plato. Het woont bij een collega die ver moedelijk een zwak heeft voor wijsbegeerte én pluizige bolle tjes aan de benedenwindse zijde van het huisdierenspec trum. Het doet meteen denken aan een uitspraak van de wijze Griek: 'van alle wilde dieren is een jongen het onhandelbaarst!' Dan dwalen de gedachten van zelf af naar Sukkel, de laffe en nogal labiele Japanse Chin van een goede vriend. ,,Als we die nou omdopen tot Napoleon", opperde vrouwlief. ,,Zou dat af rekenen met zijn minderwaar digheidscomplex?" ROOSENDAAL Automobilist rijdt door na onhandige manoeuvre op A58 De bestuurder van een zwarte Kia Sorento is gis teren doorgereden na het veroorzaken van een on geval op de A58 bij Roo sendaal. De bestuurder van de Kia wurmde zich tussen twee voertuigen terwijl daarvoor geen ruimte was. Daardoor kwam de auto in botsing met een Jeep, die als gevolg daarvan in de sloot terechtkwam. Twee personen raakten gewond. Ze zijn zijn met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis vervoerd. In Bergen op Zoom zijn deze week acht delinquenten opge pakt die nog een ge vangenisstraf uit moe ten zitten. De straffen variëren tussen vier en honderdvijftig dagen celstraf. De politie ad viseert mensen met een openstaande cel straf zichzelf te komen melden. Naast de arrestaties werden nog eens twee voer tuigen buiten gebruik gesteld en twee rijbe wijzen afgepakt. Tholen Ulo-mozaïek gaat naar huisarts op plek vroegere ulo Een mozaïek van drie zebra's dat jarenlang in het gebouw van de ulo in Tholen hing, krijgt een plekje in huisartsen praktijk Vliethof. Vliet- hof is gevestigd op de plaats waar vroeger het Uitgebreid Lager Onder wijs zat. Het kunstwerk van de Bergse kunste naar Van Meurs, dat 8 bij 2,5 meter is, werd bij de sloop van het gebouw in 2001 meegenomen door een particulier. Die wil het beschadigde werk in ere herstellen. Daarvoor krijgt hij ruim 3200 euro van de gemeente uit het stimuleringsfonds Sa menleving. Joeri Wisse Yerseke Zorggroep Ter Weel heeft negen jaar geleden een pijnlijke fout be gaan. Bij de verhuizing naar het nieuwe zorgcentrum in Yerseke, bleef het oude archief van bejaar denhuis Vredelust achter in de kel der. De dossiers van oud-bewoners van Vredelust stonden al die jaren voor de pak voor iedereen die toe gang had tot het pand. De directie reageert geschrokken en heeft met een maatregelen getroffen. ,,Dit had nooit mogen gebeuren." Informatie over inkomen, ge loofsovertuiging, de medische toe stand, adressen van familieleden Tot gistermorgen stonden gegevens van honderden oud-bewoners van bejaardenhuis Vredelust in Yerseke, netjes gearchiveerd op alfabet en verpakt in archiefdozen, in de kel der. Het gebouw is al geruime tijd niet meer van Ter Weel. Reforma torische zorginstelling Cedrah heeft het pand gekocht met als doel het te slopen en appartementen te bouwen. Tot die tijd wordt het op anti-kraakbasis verhuurd. De aanwezigheid van het verge ten archief is aan het licht gekomen door J ohn Minnaard uit Vlissingen. Hij kreeg onlangs zelf het dossier van zijn grootouders in handen. Minnaard tipte deze krant over het feit dat de gegevens van honderden oud-bewoners van Vredelust op straat zouden liggen. Dat blijkt iets genuanceerder te liggen. Het leegstaande bejaarden- ranTo uiltfUL.B. a qï ni wbs O iCT ÜF Een van de dossiers uit het pand (foto boven). foto's joeri wisse huis is goed afgesloten. Pas als één van de mensen die op anti-kraak- basis gebruik maakt van het pand ons binnenlaat, krijgen we toegang tot de archiefruimte. Behalve dos siers van oud-bewoners, blijken ook vele jaren boekhouding en een deel oude personeelsadministratie in de kelder te staan. Onduidelijk is hoeveel mensen de afgelopen negen jaar in de vrij toegankelijke, niet-afgesloten kel der hebben rondgesnuffeld en of stukken hebben meegenomen. De afgelopen jaren wisselden bewo ners en bedrijfjes elkaar af. Ook oe fende de brandweer in het pand en was er even een kledingbank geves- Het Tweedekamerlid Attje Kui ken (PvdA) eist opheldering van minister Kajsa Ollongren over het feit dat in de gemeenten Nunspeet, Hendrik-Ido-Am- bacht, Alblasserdam en Hardinx- veld-Giessendam nog altijd ambtsgebeden verplicht uitge sproken worden in gemeente raadsvergaderingen. Ze doet dat naar aanleiding van de com motie over het ambtsgebed in Tholen. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Verplichte gebeden zijn zowel vol gens het Kamerlid als volgens de minister in strijd met de scheiding van kerk en staat. Ollongren schreef de Tweede Kamer dinsdag 'geen signalen te hebben' dat er nog er gens op die manier ambtsgebeden uitgesproken worden. Dat deed ze in antwoord op eerdere vragen van Kuiken over het ambtsgebed in Tholen. Daar is de praktijk ander halve week geleden veranderd; het gebed wordt voortaan niet meer tij dens, maar vóór de raadsvergade ring uitgesproken. Kuiken wil dat het in de ge noemde gemeenten ook verandert, naar analogie van Tholen. Ze vraagt of Ollongren bereid is overal een stokje te steken voor ambtsgebeden tijdens de raadsvergadering. Vergeten *A0.w nog andere inkomsten boven de kiekenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30