Branche waarschuwt voor ondergang van Nederlandse visserij Hans Sandee vertegenwoordigt Nederland in enerverend Dubai Theo Giele Vlissingen Met de pulskor wordt platvis als tong en schol met elektrische prik kels van de bodem opgeschrikt waardoor ze in de netten terecht komen. Voorheen werden zware kettingen gebruikt die over de zee bodem werden getrokken. Terug vallen om de boomkor is volgens het onderzoek het meest voor de hand liggende alternatief. Deze ou derwetse methode kost 78 procent meer brandstofverbruik. Per kotter komt dat meer op 100.000 tot 300.000 euro aan extra kosten voor gasolie. In Nederland mogen 84 kotters de pulsmethode toepassen. In de praktijk worden 76 ontheffingen gebruikt voor het vangen van plat vis, waarvan 18 door Zeeuwse vis sers. Dat zijn bijna alle Zeeuwse platviskotters. Doembeeld De Zeeuwse gedeputeerde Jo-An- nes de Bat is voorzitter van het Be stuurlijk Platform Visserij. Hij schetst een doembeeld: ,,Als de puls verboden gaat worden, zal dit een enorm effect hebben voor de vloot." De vissers zijn het geld dat ze in de pulstechniek hebben ge stoken kwijt (250.000 tot 350.000 euro), de kosten gaan omhoog, de inkomsten dalen. ,,Dit opgeteld bij de dreigende brexit, de gesloten ge bieden op zee door natuurgebie den en windparken is dit een klap die het totale faillissement voor de visserij sector kan betekenen." De pulsvisserij is zeer omstreden binnen de Europese Unie, die de regels voor de visserij opstelt. Het Europees Parlement stemde een jaar geleden voor een totaalverbod, maar de Europese Commissie, het dagelijks bestuur, wil de pulsvisse rij juist toestaan. Rond dit dossier woedt al ander halfjaar een publiciteitsoorlog tus sen met name Franse milieuorga nisaties en Franse vissers enerzijds, en de Nederlandse visserijsector anderzijds. Binnen de Europese in Als de puls verboden gaat worden, zal dit een enorm effect hebben voor de vloot stellingen wordt deze weken ge zocht naar een oplossing. Een voorstel aan de Europese Commissie om te onderzoeken of Nederland de regels heeft overtre den, leidde begin deze week tot een juichstemming in het Franse kamp. De Nederlanders komen nu met het onderzoek naar de econo mische en milieueffecten van het afschaffen van de pulsvisserij: veel meer brandstofverbruik en kool stofdioxide-uitstoot en de onder gang van een flink deel van de sec tor. Kamervragen De tijd dringt voor de pulsvissers. Ontheffingen om de pulstechniek te mogen toepassen zijn tijdelijk. De eerste vergunningen lopen in april af. Het VVD-Kamerlid Arne Weverling heeft gisteren in Ka mervragen gesteld dat het 'snel duidelijkheid bieden aan Neder landse vissers van zeer groot be lang is'. It I donderdag 7 februari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 was even YERSEKE Op een bouwterrein aan de oever van de Oosterschelde in Yer- seke is gistermiddag een heimachine omgevallen. Niemand raakte gewond. De heistelling was bezig met het slaan van palen voor de bouw van appartementencomplex De Zaete. ,,Dit was even schrikken'', zegt direc teur Marco de Raad van aannemers bedrijf Van der Poel uit Terneuzen. kwam net thuis toen het was ge beurd. „Gelukkig is hij niet tegen ons gebouw gevallen, zo'n ding is best groot. Eigenlijk onbegrijpelijk dat hij kan omvallen." Gisteravond werd gepoogd om de stelling weer recht te zetten. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet duidelijk of dat ook daadwer kelijk gelukt was. Hoe het ongeluk kon gebeuren, wordt onderzocht. „Gelukkig is er geen per soonlijk letsel en viel de machine niet tegen andere bebouwing aan'', zegt De Raad. De machine zelf was flink beschadigd en lag half op de dijk. De bovenkant kwam in het water van de Oosterschelde te liggen toen het vloed werd. Marianne Meijaard woont in de naastgelegen tweede toren. Ze 'Verbod op pulskor is ramp' Een verbod op elektrisch vissen leidt tot de ondergang van de Nederlandse visserij. De waar schuwing komt van het Bestuur lijk Platform Visserij na een on derzoek van Wageningen Eco nomic Research naar de effec ten van het verbod op de puls- vissen. - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29