24 MEDIA CULTUUI Met grappen over sport wil Makkelijk Scoren op de zondagavond een plekje veroveren tussen de vele talkshows over sport. Voordeel van dit nadeel: ook de niet-sportliefhebbers komen aan hun trekken. ANGELA KIJKT TV Quote van de dag geen legertje pers te wachten om de acteurs te vragen: hoe ging het vanavond?" Smit: ,,De sportwereld hangt aan elkaar van clichés. Die komen zeker langs, maar die alleen benoemen is niet genoeg voor ons." Profvoetballer De Wit, Smit en Van het Reve wer ken sinds vier jaar voor Zondag met Lubach, zijn allen sportliefhebbers (,,We hebben allemaal gevoetbald tot de D2, een voorwaarde voor een goed gevoel voor humor") en dach ten al langer aan een satirisch sportprogramma. ,,We wilden dat in een echte sportzomer doen met het Nederlands voetbalelftal op een groot toernooi, maar ja, dat duurde maar en duurde maar. Toen Zondag met Lubach een halfjaar stopte, had den we wel tijd", aldus De Wit, die Smit aanwijst als de grootste sport- kenner. Die wilde op z'n 7de prof voetballer worden. ,,Maar ik had op m'n 8ste door dat dat er niet in zat", stelt Smit. ,,De sportjournalistiek en ook de commentatoren fasci neerden me ook enorm." Weten de heren waar ze aan beginnen? Op de zondagavond wemelt het immers van de voetbal praatprogramma's. ,,Voetbal, ja, maar bij ons gaat het over alle spor ten", countert De Wit. ,,En als jouw cluppie nu heeft verloren, dan is het toch minder leuk om naar die reguliere praatprogramma's te kij ken", vindt Smit. ,,Trouwens, als je club heeft gewonnen, dan weet je dat al. Kun je beter naar ons kijken." ,,Of als je geen club hebt", besluit Van het Reve, ,,dan heb je niet ver loren en niet gewonnen, maar wil je gewoon lachen. Dan moet je bij ons zijn." Dat oerverlangen was zo groot dat ze me voor de keuze stelde: het samen proberen of einde oefening Die vermaledijde Elfstedentocht van 2011. ,,Daar- over was krank zinnig weinig be kend, hoor", weet Jonathan van het Reve. ,,Maar wij zijn de archieven in gedoken", voegt Diederik Smit toe. ,,En we hebben alle hoofdrolspelers van die dag kunnen spreken", besluit Tex de Wit. Zie hier een vleugje absurdistische humor van de makers van Makkelijk Scoren, het nieuwe satirische sport programma van de VPRO op zon dagavond. Smit: ,,De Elfstedentocht van 2011 zit in het rubriekje 'Totaal Andere Tijden Sport', zoals het pro gramma een aaneenschakeling van rubriekjes is. Denk aan win- acties, kijkersvragen en een boeken rubriek." ,,Die leest trouwens als een trein", haakt Van het Reve droogjes in. ,,En we hebben een huisdichter: Rico Verhoeven. Die krijgt van ons carte blanche." Makkelijk Scoren is een halfuurtje grappen en grollen voor de sport- fanaat, maar verrassend: ook voor de niet-sportliefhebber. ,,Wij houden van sport, maar vinden tegelijk dat we er ook grappen óver kunnen ma ken", stelt De Wit. Smit: ,,Een zeld zame combinatie." Het is ruim vijftien jaar na Studio Spaan, zo'n beetje het laatste satiri sche sportprogramma op de televisie. Daarin vielen vooral de imitaties op. Ook Koefnoen deed daarna nog sport- uitstapjes met typetjes. ,,Dat gaan wij in ieder geval niet doen", benadrukt De Wit. ,,Wij zitten met z'n drieën achter een desk en bespreken tal van zaken. Dat is de sport zelf, maar ook alles wat daaraan raakt. E-sporters, maatschappelijke kwesties of medi sche zaken, zoals dat koppen slecht is voor je hersens." Of het aanstaande WK voetbal in Qatar. Van het Reve: ,,Dan hoor je de mensen zeggen: een verschrikkelijk idee dat dat WK daar wordt gehou den: veel te heet om te voetballen. Jazeker, maar er is daar ook nog een soort van moderne slavernij aan de gang." Ook de nababbels van de voetbal lers komen aan bod. ,,Dat die spelers interviewtjes nog bestaan, is onge looflijk", roept Van het Reve. ,,Ik weet, het is entertainment, voetbal gaat om miljoenen, maar bij Soldaat van Oranje staat na afloop toch ook Wij houden van sport, maar vinden ook dat we er grappen óver kunnen maken Het is niet genoeg om alleen maar de clichés in de sport te benoemen Ronnie Flex naar Zand Het was een merkwaardig tafereel dinsdag: terwijl Michael Prins in de DWDD-studio het nummer Always take the weather with you zong, schuifelde het publiek naar buiten, waar een deel onder aanvoering van Matthijs van Nieuwkerk in een halve boog om Piet Paulusma ging staan voor een speciale editie van diens weerpraatje. De presentator van de meest grachtengordeli- aanse talkshow van het land die, als ware hij een bezoeker van de winterbraderie in Oosterwolde of Mook, 'oant moarn' stond te zwaaien - dat zegt misschien nog wel meer over de status van Pau- lusma dan de melding op Teletekst 101 maandag dat hij na 23 jaar weg moet bij SBS 6. Met dit eer betoon kan hij zich moeiteloos voegen in het rijtje Willem Duys, Mies Bouwman en Mart Smeets. Er is iets grappigs aan de hand met PP, zoals hij zichzelf graag noemt. Met zijn gestreepte polo's, laagdrempelige voorspellingen, kampeervakanties in eigen land en joviale lach ziet iedereen hem als man van het volk. En dat is hij ook, weet ik sinds ik hem acht jaar geleden een dag volgde voor het AD. Piet uit Harlingen eet op vrijdag een lekkerbek, drinkt graag een kop koffie met de buurman en een borrel met vrienden en maalt niet om uiter lijkheden. Hij staat rustig voor de camera in een trui die hij al de hele dag draagt en zonder één blik in de spiegel te hebben geworpen. Maar Piets ongebreidelde werklust is alles behalve doorsnee. Het interview met hem werd een slalompartij tussen vijftien live bulletins voor de regionale radiozenders, tv-opnames voor Omrop FryslSn en SBS 6 én telefoontjes van ken nissen met de vraag of ze die dag een paraplu nodig hadden. Om nog maar te zwijgen van de weerkaarten die bestudeerd en voorspellingen die gemaakt moesten worden. En dat élke dag, weer of geen weer, vakantie of niet. Geen mens houdt dat 23 jaar vol. Behalve PP. Allemaal het gevolg van de Teleaccursus, die hij ooit ging doen, omdat hij een andere hobby zocht dan plaatjes draaien in de plaatselijke discotheken. Ik ben geen psycholoog, maar dat startpunt zal zijn drive en bewijsdrang grotendeels verklaren. Net als de tranen die ik meende te zien in zijn ogen bij de mooie woorden van gestudeerde weercolle- ga's Helga van Leur en Peter Kuipers Munneke, waar DWDD hem ook al op trakteerde. Misschien dacht hij op dat moment hetzelfde als ik, namelijk dat het ontslag ook voordelen heeft. Het is maar weinig grootheden gegeven om bij leven en gezondheid zoveel loftuitingen te ontvangen als PP nu. Van der Vorst naar RTL? donderdag 7 februari 2019 m Makkelijk Scoren begint zondag om 21.40 uur op NPO 3 en heeft ook een YouTubeaccount. —Rob de Nijs over zijn geliefde Henriëtte Koetschruiter, die haar zin kreeg en hem bijna zeven jaar terug zoon Julius schonk. Dennis Jansen FOTO VPRO/MERLIJN DOOMERNIK 44 —Tex de Wit, presentator 44 —Diederik Smit, presentator Paulusma FESTIVAL André Hazes, Guus Meeuwis, Ronnie Flex en Kris Kross komen 24 au gustus naar strandfestival Zand in Almere, waar dit jaar op drie podia wordt opgetreden. De twee extra podia hebben elk een eigen muzikaal thema. TELEVISIE Presentator/pro ducent Peter van der Vorst wordt mogelijk de nieuwe pro- grammadirec- teur van RTL. In RTL Boulevard zei hij in gesprek met de zender- groep te zijn en snel met meer nieuws te komen. Erland Galjaard verliet RTL vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24