WERK Wanneer ben je klaar voor personeel? Dronepiloot bij brandweer Er moeten extra banen komen voor 18 EHBO voor ondernemers VACATURE VAN DE WEEK De werkloosheid is extreem laag, behalve onder mensen met een ziekte of handicap: zij zitten ruim twee keer zo vaak thuis. Terwijl zij graag aan het werk willen. Instanties als Onbeperkt aan de Slag helpen hen daarbij. Elke week bespreekt coach Charlotte van 't Wout een dilemma. Deze keer van een zzp'er die zich afvraagt: wanneer ben ik klaar voor personeel? Veestal hoor je dat ondernemers eerder te lang wachten met personeel aan nemen - en doorwerken tot ze bijna een burn-out hebben - dan dat ze 'te snel' beginnen met een team verzamelen. Want het is een stap die je zet. Er is jammer genoeg niet een standaardregel over wan neer je personeel 'kan' of 'mag' aannemen: dat moment bepaal je helemaal zelf. Sommige ondernemers laten het van de omzet afhan gen ('als ik zoveel opdrachten of klanten heb dat ik het mak kelijk kan betalen'), sommi gen van de hoeveelheid of het soort werk ('ik vind een be paald aspect van mijn onder neming niet leuk en dat wil ik niet meer zelf doen'). En ande ren nemen personeel aan 'op de groei'. Geen van die methodes is beter dan de ander, al moet je natuurlijk wel het geld en ver trouwen hebben dat je het jaarsalaris kan betalen. De moeite zit 'm bij veel on dernemers in het 'loslaten' van hun eigen bedrijf: zodra je er iemand bij haalt, is het niet meer alleen jouw kindje. Er is iemand anders die invloed heeft, iemand anders die con tact met klanten heeft. En dat is spannend. voor te bereiden op een team: 1. Probeer al de processen in je hoofd op papier te krijgen. Je wil voorkomen dat je eerste werknemer met alle vragen continu bij jou aanklopt. 2. Maak een soort draaiboek van je organisatie en zet daar alle ins en outs in. Houd bij voorbeeld één keer een week lang van uur tot uur bij waar je je tijd aan besteedt. Niet alleen handig voor je nieuwe mede werker, ook voor jou slim om inzicht te krijgen waar je tijd nou eigenlijk naartoe gaat en welke taken je wil overdragen. 3. Elke keer als je nu iets doet waar je geen zin meer in hebt, schrijf je dat op een fictieve lijst met 'to-do's voor je nieuwe teamlid. 4. En tot slot is het belang rijk dat je geen mensen aan neemt die op jou lijken. Want je wil juist dat ze de taken gaan doen waar JIJ niet goed in bent, of die jij niet leuk vindt. Trap niet in de val een tweede 'jij' aan te gaan nemen, maar zoek iemand die jou aanvult. oen ik niet aan het werk was, miste ik de struc tuur", vertelt verpleeg kundige Amanda Dewnarain (28). ,,Alle keukenkastjes en hoekjes thuis had ik al schoongemaakt. Ik stond 's och tends voor het raam en was jaloers op de mensen die in de voorbijrijdende Randstad-rail zaten. Ik wilde ook in die stinkende, zwetende menigte staan, gewoon om er bij te horen." Dewnarain kreeg op haar 21ste een Wajong-uitkering, door een eetstoor nis was ze lang niet in staat om te werken of haar opleiding af te ronden. Met haar zijn er velen: in Neder land zijn volgens de meeste recente cijfers van het CBS (2017) 666.000 mensen die door een langdurige ziekte, aandoening of handicap moeite hebben met werken of het vinden van een passende baan. Het werkloosheidspercentage van deze groep is met 9,6 procent relatief hoog, bij mensen zonder arbeidshandicap lag dit percentage in datzelfde jaar op 4,5 procent. En dat terwijl de meeste mensen wél gewoon aan het werk willen, zegt Saskia Rosmalen, direc teur bij stichting Onbeperkt aan de Slag. Zij helpt mensen met een be perking aan werk. ,,Er zijn heel veel vooroordelen en aannames, zowel bij werkgevers als werkzoekenden, die denken dat er toch niemand op hen zit te wachten." Banenafspraak Het kabinet heeft als doelstelling om in 2026 125.000 extra banen te realise ren voor mensen met een arbeidsbe- perking, waarvan een vijfde bij de overheid. Het UWV becijferde dat er eind september vorig jaar - ten op zichte van het startpunt eind 2012 - 35.736 extra banen zijn gerealiseerd via een regulier dienstverband, en nog eens 12.384 op uitzendbasis. Bij het reguliere dienstverband valt op 'Er zijn veel vooroordelen en aannames, zowel bij werkgevers als werklozen' dat vooral de overheid achterblijft: zij realiseerde pas 1.561 banen en om die reden is er voor de overheid een quotumregeling ingevoerd van 1,93 procent. Meet en greets Volgens Rosmalen is er hoe dan ook nog wel een slag te maken. ,,De ba- nenafspraak telt maar voor de helft van de mensen die zich bij ons mel den. Mensen met een WIA-uitkering - als je twee jaar ziek bent geweest - en mensen zonder uitkering vallen buiten de afspraak." Volgens Rosma len moet de doelgroep uitgebreid worden en het moet laagdrempelig en eenvoudig zijn om werk te bieden. Zelf organiseert Onbeperkt aan de Slag om die reden 'meet greets' voor werkgevers en werknemers. ,,Zo ontstaat een beter beeld wat mensen kunnen en dat zorgt aan twee kanten voor verrassingen. Aan de ene kant 'Omdat ik werk, mag ik nu ook in de file staan. Ik tel mee' zie je dat werkzoekenden zelfred- zamer worden omdat ze vertrouwen krijgen, aan de andere kant krijgen werkgevers een beter beeld van men sen met een arbeidsbeperking." Met Dewnarain gaat het inmiddels goed, ze maakte haar opleiding ver pleegkunde af en kwam terecht bij Particibaan, een organisatie die men sen met een uitkering begeleidt naar een passende baan. Ze werkt nu 20 uur per week als wijkverpleegkun dige en wil dat gaan opbouwen naar een dienstverband van 32 uur. ,,Het is prettig dat ik de mogelijkheid heb om het langzaam op te bouwen", al dus Dewnarain. Ze lacht: ,,Iedereen haat files, maar ik vind het leuk. Om dat ik werk, mSg ik nu ook in de file staan. Ik tel mee." donderdag 7 februari 2019 GO Een paar snelle tips om je Functie omschrijving Het drone- team van de Brandweer Midden- en West-Brabant zoekt een piloot. Wie wordt gezocht? Een team speler met affiniteit met drones. Wat levert het op? Functie is voor één dag per week. Voor deze vrijwil ligersfunctie wordt een marktcon forme vergoeding geboden. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep IHf Aw In samenwerking met Nationale Vacaturebank 'Iedereen haat files, ik wil er juist graag in staan' MARLOE VAN DER SCHRIER -SASKIA ROSMALEN -AMANDA DEWNARAIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18